Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Očista organismu? Vyvarujte se hladovění a dalším častým chybám

Jarní detox je po roce opět aktuálním tématem, které se hojně diskutuje. I když to člověk nerad slyší, jeho tělo potřebuje alespoň jednou za rok jistou očistu, během které dojde k odplavení veškerých toxinů a škodlivých látek. Jenže kývnout na detox těla je jedna věc, druhá je ho správně dodržovat. 

Bohužel se při několikadenním půstu, kdy se distancujeme od těžkých a škodlivých jídel a stresu, můžeme dopustit hned několika zásadních chyb, kvůli nimž se nedočkáme tolik očekávaných a plánovaných výsledků. 

Hladovění je tou nejčastější a nejvíce fatální chybou

Myšlenka, že očista organismu rovná se hladovění je samozřejmě mylná, přesto spousta lidí přistupuje k očistné kúře zbytečně radikálně a trápí svůj žaludek. Detox by přitom měl zahrnovat dostatek čerstvého ovoce, zeleniny, vlákniny, minerálů i bílkovin.

Hladovění je dokonce nejvíce fatální chybou, které se můžeme při jarním detoxu dopustit. Není vhodné skákat z extrému do extrému, v rámci detoxu se snažte dávky jídla zmenšit a škodlivé potraviny nahradit. Podrobnější návod, jak správně sestavit detoxikační jídelníček, najdete také na našem blogu.

 

Skleněná konvice a šálek zeleného čaje s louhujícímí se lístky

 

Dodržujete pitný režim?

Jednou z největších chyb je také nedostatečný příjem tekutin. Pitný režim je samozřejmě důležitý v každodenním životě obecně, v době detoxu jeho význam ovšem ještě narůstá, pomáhá totiž s vylučováním škodlivých látek. Pamatujte, že byste během detoxikační kúry měli denně vypít přibližně 3 litry tekutin.

Zatímco alkohol a káva je zakázaná, vhodné jsou naopak bylinkové čaje, (filtrovaná) voda, zelený čaj, kombucha nebo čerstvé šťávy a smoothie.

Detox těla jde ruku v ruce s pohybem. Nevyhýbejte se mu

Stejně jako hubnutí není efektivní bez pohybu, ani očista organismu nemůže být úspěšná, pokud se zaměříte jenom na správné stravování. Ano, jídlo má zásadní vliv na všechny fáze detoxikace, na druhou stranu s ním jde ruku v ruce i pohyb. Pokud na fyzické aktivity zapomínáme, detox těla opět nebude mít takové výsledky, jaké očekáváte. 

Nemusíte se ovšem bát, že byste se museli uhnat na rotopedu nebo při aerobním cvičení. Stačí si zajít na krátkou procházku do parku nebo si na dvacet až třicet minut zacvičit jógu. Zkusit můžete i cvičení s vlastní váhou. Hlavní je jednoduše neprosedět celý den.

 

Dlouhovlasá žena se protahuje při vstávání z postele 

 

Očista těla vyžaduje dostatek odpočinku i spánku. Myslíte na to?

V rámci očisty organismu má zjednodušeně dojít k vyplavení všeho škodlivého. To nutně nemusí zahrnovat jen toxiny a nebezpečné látky, které se nám usídlily v trávicím traktu. Může to být i stres, který je třeba vypudit z organismu. Detox je tedy i o odpočinku a kvalitním spánku. 

Bohužel řada lidí chybuje v tom, že si spánek i odpočinek nepovoluje. A to by přitom stačilo osvojit si vhodné spánkové rutiny, jednou za týden zamířit do sauny, otužovat se nebo pobýt v přírodě a odreagovat se.

Rychlý návrat do starých kolejí šokuje tělo

Detox těla může trvat pět dní, týden nebo celý měsíc. Ať už jste se rozhodli podstoupit jakkoli dlouhou očistu organismu, nezabíhejte na jejím konci do starých kolejí - minimálně ne příliš rychle. 

V případě, že se do svého jídelníčku rozhodnete zařadit potraviny, které jste běžně konzumovali, dělejte tak postupně a opatrně, například ve 3-4 denních intervalech a sledujte svůj zdravotní stav. Je však zcela v pořádku vyloučit ty potraviny, které vašemu organismu neprospívaly a jednoduše zvolit pro tělo zdravější alternativu.

Zapomínat byste neměli ani na osvojený pitný režim, pravidelnou konzumaci zeleniny, ovoce i superpotravin a v neposlední řadě také pohyb.

Pokud vás článek zaujal, naše speciální detoxikační kúra Jitčin detox vás spolehlivě provede celým 20denním procesem a zajistí kompletní očistu těla: šetrně odplaví nahromaděné toxiny a postará se o regeneraci a obnovu správné funkce metabolismu s pomocí unikátního jídelníčku a vybraných produktů.

 

jitcin_detox_1860x700_cz