Vyzrajte na jarní detox se správným jídelníčkem. Jak na něj?

S blížícím se jarem nastává ten nejlepší možný čas pro pořádnou detoxikaci organismu. Cílem takovéto očistné kúry je především zbavit tělo toxinů a dalších nebezpečných látek, které se v organismu nahromadily v průběhu uplynulých zimních měsíců. Ty se většinou nesou v duchu těžších, hůře stravitelných jídel a chybějícím pohybu, což se samozřejmě podepisuje na lidském zdraví.

Pokud si nejste jistí, jestli jste správným adeptem na detox, zaměřte se na signály, které vaše tělo vysílá. Nejčastěji se jedná o přetrvávající únavu, neschopnost soustředit se, trávící potíže, problémy s usínáním nebo zhoršený stav pleti.

Klíčem k řádné vnitřní očistě je pak hlavně správně sestavený detoxikační jídelníček.

 

Nápis detox z ovoce a chia semínek 

 

Identifikujte toxické potraviny a nahraďte je zdravějšími

Prvním krokem při sestavování jídelníčku je identifikování toxických potravin. Ty posléze odstraňte z jednotlivých pokrmů na pět sedm dní, respektive na celou dobu plánovaného detoxu (může trvat až měsíc). 

Dalším bodem je sestavení jídelníčku, který bude obsahovat potraviny podporující střeva, játra a další části trávicího traktu. V ideálním případě by měly mít dostatek vody, vitamínů, minerálů a také vlákniny, která zmiňovaný trávicí trakt posiluje a nastoluje v něm rovnováhu. 

Důležité jsou také bílkoviny

Podle odborníků je důležité zaměřit se také na příjem bílkovin, které jsou základním kamenem detoxikačního procesu. Najdeme je například v luštěninách nebo v mléčných výrobcích, ovšem ty je dobré spíše omezit. Obsahují totiž nejen toxiny, kterých se chcete zbavit, ale také hormony. Ideální volbou (nejen) v době detoxu proto mohou být přírodní proteinové nápoje, které obsahují kvalitní a snadno stravitelnou rostlinnou bílkovinu.

Kromě jiného přidejte do svého detoxikačního jídelníčku hodně zeleniny, která má nízký obsah škrobu, dále naturální ořechy a z ovoce borůvky, pomeranče, grapefruity nebo nízkokalorický, leč velice sladký ananas a banány coby zdroj draslíku. 

V rámci pitného režimu jsou vhodné bylinkové čaje, kombucha, čistá voda, smoothie či zelený čaj bez cukru.

 

Žena si nalévá do sklenice čerstvé zeleninové smoothie

 

Jak může vypadat detoxikační jídelníček

Tipy na snídani: 

Tipy na dopolední svačinu:

 • Nastrouhaná mrkev s jablkem
 • Ovocný salát
 • Celozrnný chléb, pomazánka z tofu, zelenina
 • Žitný chléb, pomazánka z červené řepy

Tipy na oběd:

 • Zeleninový salát s česnekem, kořením a olivovým olejem
 • Salát s mrkví, jablky a hrozny
 • Banán a mango
 • Jarní polévka s pórkem

Tipy na odpolední svačinu:

Tipy na večeři:

Obecné zásady, kterých se držet při sestavování jídelníčku

 • Pijte vodu
 • Jezte co nejvíce zeleniny
 • Ovoce konzumujte vždy čerstvé a zralé
 • Vyhněte se živočišným proteinům
 • Zakomponujte do jídelníčku superpotraviny
 • Pokud si nedokáže odříct pečivo, volte pouze bezlepkové
 • Příjem tuků omezte na ty pro tělo prospěšné

Jarní detox těla není jen o správném stravování

Stejně jako hubnutí není jenom o jídle, ani detox těla není jenom o správném stravování či dostatečném pitném režimu. Jeho součástí je mimo jiné i pohyb a kvalitní spánek, který by měl trvat alespoň sedm hodin. Dejte si pozor na přespání i nevyspání. V obou případech si škodíme. Abyste svůj spánek zkvalitnili, vypěstujte si své každodenní rutiny. Choďte spát ve stejnou hodinu, stejně tak ve stejný čas vstávejte. V neposlední řadě je důležité vyhýbat se stresu, který tělu výrazně škodí.

Pokud byste se rádi pustili do kompletní detoxikační kúry, kde se dozvíte veškeré potřebné informace, jak dopřát tělu čas na regeneraci, zbavit jej nahromaděných toxinů a identifikovat toxické potraviny, je tady pro vás Jitčin detox – unikátní detoxikační plán na 20 dní. Součástí Jitčina detoxu je také propracovaný jídelníček s jednoduchými recepty i vybrané produkty z řady proteinů, smoothie a superpotravin.

 

jitcin_detox_1860x700_cz

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.