Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Začínáme běhat: Základní rady a doporučení, kterých se držet

S uzavřením posiloven se zvedl zájem o běhání. Mluvíme o sportovní aktivitě, která není nákladná a kterou lze vykonávat kdykoliv se nám zachce. Jen hrstka lidí si ale uvědomuje, že běh má určitá pravidla a zásady.

Ze všeho nejdříve je zapotřebí skoncovat s myšlenkou, která říká, že po prvním vyběhnutí automaticky zhubnete všechny nechtěné kilogramy. Mnoho lidí u svých známých zaznamenává skvělé výsledky, ale nevidí to, jak dlouho a usilovně na sobě pracují. V tomto případě platí pravidlo, že trpělivost růže přináší. Proto na sebe nebuďte moc přísní, stanovte si reálné cíle a hned na začátku to takzvaně nepřepalte. 

Bez protažení se neobejdete

Dneska nemám moc času, protažení nechám na jindy - říkáte si. Jenže vyběhnout bez protažení před během, to je chyba. Nejen, že tím zvýšíte riziko svalového zranění, ale také zhoršíte svou pohyblivost a ohebnost. 

 

Běžkyně se protahuje před vyběhnutím

 

Nikde není psáno, že protahování má být dlouhé. Může zabrat sotva pár minut, povede ale ke zahřátí svalů, a pomůže předejít nechtěnému přetažení nebo dokonce zranění.

Na začátek tréninku se doporučuje takzvaný dynamický strečink, při kterém nezapomeňte prokroužit klouby (a to jak kolena, tak kotníky a trup). Po doběhnutí domů stačí statický strečink, kterým snížíte ztuhlost a napětí ve svalech. 

Dobře se vybavte: Pohodlný outfit bez zbytečných vrstev

Běh se nenazývá nejlevnějším sportem nadarmo, většinou stačí tenisky a prakticky můžete vyběhnout. Proto nevymýšlejte komplikované outfity, ale volte pohodlné oblečení a hlavně to nepřehánějte s vrstvami. Berte v potaz, že se při běhu lidské tělo přehřívá, proto radši zvolte vždy o jednu vrstvu méně. 

Pokud to přeci jen berete s během vážně, doporučujeme funkční prádlo, které perfektně odvádí pot. Navíc se krásně přizpůsobuje tělu, tudíž při pohybu nijak nepřekáží. 

Co se týče tenisek, pokud s během začínáte, nemusíte mít rovnou ty nejlepší boty na trhu. Každý z nás má doma pár sportovních bot, ty na začátek úplně vystačí. Pokud ale nejste úplným nováčkem a chcete tuto sportovní aktivitu vykonávat pravidelně, je zapotřebí investovat do správné běžecké obuvi. 

Důležitá je předně prodyšnost, ale roli také hraje terén. Zatímco na tvrdý povrch (čili na beton nebo silnici) se doporučují boty pohodlné, odpružené, které mají dobré tlumení a ideálně reflexní prvky, pro běh po nezpevněném terénu (polní cesty, les, hory, louky) musí být obuv především dokonale přilnavá s členitou podrážkou. 

 

Muž a žena při společném běhu parkem

 

Správné tempo je to vaše

Jak začít běhat? Rozhodně ne tak, že se do toho hned poprvé pustíte po hlavě. Pokud se to z počátku takzvaně přepálí, podruhé se už možná nevyběhne. Sice je dobré si na začátku nastavit určité cíle, ale rozhodně by nemělo jít o nic nereálného. Důležité je najít si své tempo, které můžete následně přizpůsobovat. 

Z počátku je jasné, že běh nebude zrovna rychlý. Organismus si navíc nastavuje takovou rychlost, která ho nestojí příliš mnoho energie. Proto můžete běžet pomaleji nebo klidně střídat intervaly běhu s chůzí. Například při prvním 30 minutovém výběhu můžete 10 minutové běžecké intervaly prokládat 5 minutovou chůzí. 

Samozřejmě záleží na současné fyzické kondici a dřívější zkušenosti s pravidelným pohybem. Mějte na paměti, že se vždy vyplatí naslouchat svému tělu a limitům, které má každý z nás. Důležitá je především radost z pohybu, rychlost a techniku běhu můžete vylepšovat časem.

Najděte si parťáka nebo silnou motivaci

Zkusili jste vyběhnout, ale o samotě to není ono? Nebo vás běh bavil, ale po chvíli jste se zeptali sami sebe, proč to vlastně děláte? Základem všeho je mít správnou motivaci a případně také parťáka, se kterým se budete vzájemně podporovat. Zatímco parťákem může být vaše drahá polovička, kamarádka nebo trenér, motivací může být vysněná štíhlá linie nebo zlepšení zdravotního stavu a fyzické kondice. 

Jak často a kdy běhat?

Po zodpovězení otázky jak začít běhat se nabízí další otázka, a sice jak často a kdy běhat? Jak již bylo zmíněno, tato sportovní aktivita je dobrá proto, že ji můžete vykonávat prakticky kdykoliv se vám zlíbí. Pokud jste vytížení prací, nejlepší bude, když vyběhnete hned brzy ráno. Jestliže máte pevně stanovenou pracovní dobu, budete preferovat běh v podvečerních hodinách. Jste studentem? Asi budete běhat přes den. Na tom, kdy budete chodit běhat, zas tak nesejde. Důležité je, abyste běhali pravidelně. 

Pro zlepšení vaší kondice a viditelné výsledky, je důležité sportovní aktivitu provozovat alespoň čtyřikrát týdně. Později, pro udržení kondice, stačí běhat třikrát týdně.

 

Žena pije proteinový nápoj po tréninku

 

Nezapomínejte na správnou výživu

Ať už běháte za lepší kondicí, ze zdravotních důvodů nebo za zpevněným tělem, nezapomínejte na správnou výživu. Svůj jídelníček zpestřete proteinem, který podpoří výsledky sportovní aktivity a po doběhnutí i regeneraci svalů.

Volbou na míru nejen pro všechny běžkyně je řada přírodních proteinových koktejlů Active, speciálně navržených pro plnohodnotnou potréninkvou výživu. Nápoje se pyšní kromě 63% obsahu rostlinné bílkoviny na porci i podílem rýžového sirupu. Ten funguje jako pomalý sacharid, a zajišťuje tak postupné uvolnění energie v průběhu několika hodin i dlouhodobý pocit sytosti (obdobně jako ovesné vločky).

Vhod přijdou i proteinové nápoje řady Premium, které dodají tělu potřebné živiny. Díky plně rostlinnému složení a ingrediencím v prémiové kvalitě jsou navíc lehce stravitelné a nezatěžují organismus.