Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Kalistenika: Domácí cvičení s vlastní váhou pro posílení celého těla

Potřebujete zhubnout posledních pár kilogramů nebo jenom zpevnit postavu? Nemusíte se nutně mučit v posilovnách a ve fit centrech. Efektivní cvičení není podmíněno drahými stroji za statisíce. Postačí vám k tomu vlastní váha, případně pomůcky, které se najdou v každé domácnosti. Tímto typem cvičení se zabývá kalistenika, která se stala hlavně během karantény nadmíru populární. 

Cvičení pro muže i ženy, začátečníky i pokročilé

Cvičení s vlastní váhou - přesně to je kalistenika. Způsob cvičení je vhodný jak pro muže, tak pro ženy nezávisle na tom, jestli spadají do kategorie “začátečník” nebo “pokročilý”. Pakliže si kladou za cíl nabrat svalovou hmotu nebo se zbavit podkožního tuku či jen chtějí zvýšit svou fyzickou kondici, kalisthenika je pro ně tím pravým. 

Rozhodli jste se dát cvičení šanci? Nenechte se z počátku zastrašit. Zprvu budou cviky náročné, ale později díky získané síle a vytrvalosti budou pro vás hračkou. Pokud cvičební sety doplníte i vhodným jídelníčkem, brzy můžete očekávat podobné výsledky, jakých byste se dočkali při docházení do posilovny. 

 

Mladá žena posiluje v leže na zádech břišní svaly

 

Posilování s vlastní váhou kdekoliv

Mnozí nadšenci mají za to, že kalistenika se musí praktikovat jenom v pohodlí domova. Cvičit s vlastní váhou však lze prakticky kdekoliv – venku, uvnitř i na návštěvě. Všude budou cviky stejné a všude bude vaším společníkem jenom vaše vlastní váha. Jednotlivé cviky se nutně neprovádí v co největším počtu, ale dbá se na kvalitu a správnost jejich provedení. Jen tak dojde k zapojení svalů, které mají větší potenciál růst. 

Hlavní výhody cvičení 

Kalistenika bezesporu přináší hromadu benefitů. Co od tohoto oblíbeného cvičení můžeme očekávat a proč se do cvičení vůbec pustit?

Různorodost

Přední výhodou cvičení s vlastní váhou je různorodost. Jednotlivé tréninky si můžete sestavit z různých cviků. Zatímco některé mohou nést prvky akrobacie, jiné se mohou zaměřit ryze na gymnastické cviky, další na pohybovou zručnost. Stačí si najít takový trénink, který vám bude plně vyhovovat. 

Díky různorodosti se také vyhnete tomu, že vás chuť na cvičení zanedlouho přejde. Stereotypní tréninky po několika opakováních člověka přestávají bavit, v případě kalisteniky však může být každý den sestaven z jiných cvičebních prvků. 

Vlastní tempo

Jak již bylo zmíněno, kalisthenika není o co největším počtu opakování jednotlivých cviků, ale je především o kvalitě a správnosti provedení každého z nich. A přesně to řada lidí ocení. Vlastní tempo je totiž v posilovně plné lidí velmi těžké “nahodit”. 

Při cvičení s vlastní váhou můžete nastavovat své osobní limity a postupně zvyšovat své nároky na sebe samotného. Každý den můžete překonávat hranice a těšit se z každého jednoho úspěchu. Je to však o pravidelnosti.

Mobilita

Možnost vykonávat cvičení prakticky kdekoliv – to je další benefit. Když se k tomu přidá fakt, že se jedná o domácí cvičení bez vybavení, je to přesně to pravé pro milovníky seriálů a televizních pořadů, kteří si mohou zacvičit u jednoho z dílů, ať už se nachází doma, u rodičů nebo v hotelovém pokoji během dovolené. 

Jednoduché cviky s vlastní váhou

Zvedání nohou 

Jednotlivé cviky s vlastní váhou jsou velmi jednoduché. Opět připomínáme, že cviky se mají provádět hlavně správně a kvalitně. To samé platí kupříkladu u zvedání nohou vleže, což je jeden ze cviků s vlastní váhou, který můžete zakomponovat do svého tréninkového plánu. 

Zvedání nohou vleže možná zní jako velice jednoduchý cvik, ale už po pár opakováních zjistíte, že vám dává vážně zabrat. Zabírají hlavně břišní svaly.

Tricepsové kliky

Nebaví vás klasické kliky? Vyzkoušejte tricepsové a klasické najednou budete milovat! Podepřete se vzadu rukama a klikujete. Jak již název cviku vypovídá, zabírají především tricepsové svaly. 

Dřepy

Jedním z nejefektivnějších cviků s vlastní váhou jsou prachobyčejné dřepy. Ty mohou být prováděny na vícero způsobů, vždy však apelujte na jejich správné provedení. Kolena na úrovni prstů na nohou, záda rovná.

 

Muž a žena provádí cvik plank na boku

 

Chcete si dát do těla? Povolejte pomůcky do služby

I když je kalistenika cvičení na zpevnění postavy i na spalování tuků s vlastní váhou, při jednotlivých cvicích nejsou tabu pomůcky. Nemusíte si však kupovat drahé stroje, na kterých běžně cvičíte v posilovně. Pomocníkem vám bude obyčejný ručník nebo láhev s vodou. 

Pokud do jednotlivých cvičebních sad zakomponujete pomůcky, cviky se stanou trochu náročnějšími a těžšími na provedení. Dejte si však jednou za čas pořádně do těla, ať jste na sebe právem hrdí!

Nezapomínejte na jídelníček plný bílkovin

Stejně jako v situaci, kdy pravidelně navštěvujete posilovnu, i v tomto případě platí, že správný, vyvážený a zdravý jídelníček je základním kamenem úspěchu. Pokud se budete ládovat fast foody a cukrovinkami, výsledky se zkrátka nedostaví, ať už byste cvičili kdekoliv, s kýmkoliv a čímkoliv. 

Zdravý životní styl jde ruku v ruce s pohybem, dostatečným pitným režimem a vyváženým jídelníčkem, kterému by rozhodně neměly chybět bílkoviny. Ty lze doplnit prostřednictvím pestré stravy, ale také formou proteinových nápojů s vysokou mírou vstřebatelnosti. Pokud chcete i vy svému tělu dodat kvalitní živiny, a podpořit tak výsledky cvičení, můžete si vybrat z široké řady našich 100% přírodních proteinových koktejlů.

Zaujalo vás posilování s vlastní váhou? Navštivte Youtube kanál Fit-day a seznamte se s našimi workoutovými videi, které vám představí některé ze základních cviků a dodají potřebnou motivaci a chuť k pohybu.

 

performance__1860x700_cz