Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Kurkuma: Zlaté koření, ale i zázračná superpotravina

Kurkuma nebo také indický šafrán je nejen oblíbené pikantní koření, skvělé k zelenině i rýži, ale zároveň antioxidanty nabitá superpotravina s protizánětlivými účinky. Pokud uvažujete, jak na podzim podpořit svou imunitu, kurkuma vám bude krýt záda.

 

Nakrájený oddenek čerstvé kurkumy a sušený kurkumový prášek v dřevěné misce na listu

 

Dávný poklad z Indie aneb koření používané tisíce let

Kurkumovník dlouhý je až metr vysoká vytrvalá bylina z čeledi zázvorovitých s dužnatými oddenky, které se používají buď čerstvé, nebo se vaří, suší a melou na jemný prášek kořenité vůně známý jako kurkuma. Ten má sytě žlutooranžovou barvu a peprnou, lehce hořkou chuť připomínající černý pepř s typickými zemitými podtóny. Kurkuma se používá nejen jako koření a přírodní barvivo, ale i jako léčivá rostlina.

I když se kurkumovník, který vyžaduje teplé a vlhké podnebí s teplotami mezi 20 a 30 °C, pěstuje i ve Střední Americe a Africe, jeho pravou domovinou je oblast jižní a jihovýchodní Asie, tedy území dnešní Indie, Vietnamu a Kambodži. Právě zde jsou zdraví prospěšné účinky kurkumy ceněné více než čtyři tisíce let, dočíst se o nich můžeme už v prastarých textech indické medicíny – ayurvédy, která označuje kurkumu za vhodnou při léčbě řady zdravotních obtíží včetně zánětů, špatného trávení a chronické bolesti. Mnozí dokonce považují kurkumovník za nejprospěšnější a nejmocnější bylinu ze všech.

Kurkuma je ovšem oblíbená i v jiných zemích, například v Číně, Thajsku, Peru či na Jamajce a Haiti. Co jí ale proslavilo celosvětově je především směs koření kari, kde je kurkuma doplněná o pískavici, koriandr, kmín, zázvor, muškátový oříšek a kajenský pepř.

Obsah živin a aktivních látek v kurkumě. V hlavní roli kurkumin

Kurkuma obsahuje více než 300 přirozeně se vyskytujících složek. Kromě sacharidů, vlákniny a bílkovin třeba betakaroten, niacin, vitamín C, flavonoidy, mangan, železo, měď, hořčík a další. Zajímavý je i podíl esenciálních olejů.

Hlavní účinnou složkou kurkumy je každopádně kurkumin, kterého v koření najdeme 2–5 %. Jde o vzácný antioxidant se silnými biologickými účinky, který kurkumě kromě příznivých účinků na lidské zdraví propůjčuje také její zlatý odstín.

 

Žena v bílém svetru přidává med do nápoje s kurkumou

 

Kurkuma jako lék: Pomůže se záněty a prospívá ledvinám i srdci

Bojuje se záněty

Mezi přednosti kurkumy, potažmo kurkuminu, patří to, že se používá k boji proti zánětům, které doprovází řadu onemocnění včetně těch chronických. Jedna ze studií dokonce prokázala, že při správném dávkování může být kurkumin účinnější než běžné léky proti zánětům jako např. ibuprofen.

Zlepšuje funkci jater

Kurkuma je známá pro své antioxidační účinky, podle výzkumu zřejmě natolik silné, že dokážou zabránit poškození jater toxiny. To by mohla být dobrá zpráva nejen pro osoby užívající silné léky (např. při cukrovce), které mohou při dlouhodobém užívání poškodit játra.

Chrání před srdečními chorobami

Studie prokázala, že kurkumin může zlepšovat funkci endotelu pokrývajícího vnitřní stranu srdce a cév. Nižší funkce endotelu je spojena se stárnutím a zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Kurkumin tedy může pomoct chránit před ztrátou funkce související s věkem a snížit pravděpodobnost vzniku onemocnění.

Další účinky kurkumy:

  • pomáhá při artritidě
  • podporuje trávení
  • chrání tělo před volnými radikály
  • zlepšuje zdraví pokožky (reguluje činnost mazových žláz, zlepšuje prokrvení, stimuluje tvorbu kolagenu)
  • působí jako přírodní antidepresivum 

3 zaručené způsoby, jak z kurkumy vytěžit maximum živin

1. Kombinujte ji s černým pepřem

Piperin obsažený v kuličkách pepře dokáže zvýšit vstřebávání prospěšných látek kurkumy do buněk až o 2 000 %, kdy jim umožňuje mnohem snazší průchod střevní stěnou.

2. Jezte ji společně se zdravými tuky

Kurkuma patří mezi potraviny rozpustné v tucích, proto jejímu vstřebávání prospěje doplnění o zdravé tuky jako je avokádo, olivy, semínka, kokos nebo třeba kokosový olej.

3. Nebojte se vysokých teplot

Vaření nebo zahřívání kurkumy může až 12x zvýšit její biologickou využitelnost. Zářným příkladem je například tradiční indický nápoj zvaný zlaté mléko, jehož základem je právě kurkuma doplněná o teplé mléko, med a další koření jako je zázvor, pepř nebo skořice. Někdo přidává i kardamom a mleté chilli, verzí je zkrátka víc. Náš osvědčený recept najdete zde.

 

Immunity shot z kurkumy, zázvoru, citrónu a pepře ve sklenici

 

Připravte si populární imunity shot

Immunity shot představuje skvělý způsob, jak odstartovat ráno a podporovat imunitní systém na denní bázi. Pro 10 porcí po 50 mililtrech budete potřebovat jen 10 minut a čtyři ingredience:

250 g čerstvého zázvoru

250 g čerstvé kurkumy

3 citróny

1/2 lžičky čerstvě mletého černého pepře

Kurkumu i zázvor dobře omyjte (slupkou loupat nemusíte) a odšťavněte. Přidejte šťávu z citrónů a černý pepř a dobře promíchejte. Skladujte v chladu v malých skleněných lahvičkách maximálně po dobu 7 dní.

Kurkuma jako pevná součást jídelníčku

Kurkuma je velmi univerzální koření, které můžete přidávat do různých pokrmů. Skvěle dochutí a provoní:

  • restovanou zeleninu (květák, brambory, kořenovou zeleninu)
  • rýži 
  • polévky (obzvlášť ty s kokosovým mlékem v základu, ale i vývary)
  • kari (s masem i zeleninou)
  • vejce
  • dresinky
  • smoothie (vyzkoušet můžete například recept na jogurtové smoothie s mangem a kurkumou)
  • čaje

A pokud by vám navíc jednoho dne přece jen došla inspirace v kuchyni, můžete si z kurkumy připravit i pleťovou masku. Fantazii se meze jednoduše nekladou.