Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

5 tipů, jak jíst zdravě i na cestách a výletech

Léto se nese ve znamení cestování. Zatímco někdo vyráží do dalekých krajin, jiný se chystá prozkoumat krásy své rodné země. V obou případech nás čeká čas strávený mimo domov bez obvyklé denní rutiny a návyků – včetně těch stravovacích. Pokud se chystáte na aktivní dovolenou v horách namísto lenošení na pláži, můžete mluvit o výhodě. S pravidelnou fyzickou aktivitou a energetickým výdejem se přece jen přibírat moc nedá, i když jste na dovolené. V jiných případech ale může být vysněná dovolená zároveň značným rizikem pro vaši váhu a kondici, přináší totiž celou řadu lákadel, kterým se jen těžko odolává – all inclusive nabídky, fastfoody, restaurace a bufety, smažené a tučné pokrmy, sladké dezerty i alkoholové nápoje. 

Ačkoliv si mnoho lidí ospravedlňuje dovolenou tím, že se koná jen jednou za rok, tak proč si ji neužít se vším všudy, po návratu domů často lituje zahozeného progresu a rozbitého jídelníčku. Dovolenou si přitom můžete užít i v případě rozumného a vyváženého stravování s ohledem na zdravý životní styl, a to jak během pobytů u moře, tak v přírodě nebo během roadtripu. Vsaďte na naše tipy, jak jíst zdravě i na cestách.

 

Snídaně pro dva na dřevěném stolu s výhledem na moře

 

Se zdravými svačinami podpoříte fyzický výkon a doplníte energii

Správně zvolená strava během cest navíc dokáže mnohem víc než jen zachovat kondici a vyhnout se prázdným kaloriím. Především umí podpořit fyzickou výkonnost a doplnit potřebné živiny a energii. Navíc mluvíme o možnosti, jak jíst pestře. Do kategorie zdravých svačin totiž patří nejen nakrájená zelenina či čerstvé ovoce k zakousnutí, ale také kostičky sýra, raw tyčinky a flapjacky, oříšky a semínka všeho druhu nebo proteinové drinky, které přijdou vhod nejen při fyzickém výkonu.

Jak jíst zdravě na cestách?

Nachystejte si jídlo dopředu: Hummus, wrapy i vejce

V ideálním případě předcházejte tomu, že byste se museli zastavovat ve zmiňovaném rychlém občerstvení (které prakticky nikdy nezasytí) nebo neznámé restauraci. V těchto zařízeních máme tendenci sáhnout po nezdravé, i když možná lákavě vyhlížející alternativě oběda nebo večeře. Jenže potom litujeme, a to nejen proto, že jsme po takové stravě spíše unavení než plní života. 

Jenže jak takovým zastávkám předcházet? Jednoduše – stačí si chystat jídlo dopředu. Předchystávání jídla sice na začátku zabere trochu času, ve výsledku ale čas ušetří. Nebudete muset nikde zastavovat, zdlouhavě vybírat z nabídky a následně čekat na přípravu objednávky. 

Místo tradičních řízků a obložených baget si ovšem zkuste přibalit kromě ovoce a zeleniny o něco zdravější a výživnější svačiny. Vyzkoušejte třeba krekry s krabičkou humusu nebo sklenicí oříškového másla, wrapy s kuřecím masem, rajčaty a salátem, vejce natvrdo nebo tuňákový salát.

 

Hummus ve sklenici s krekry a rajčaty

 

Když restaurace, tak ta lepší volba. Pozor si dávejte nejen na smažené a přílohy

Že jídlo na cestu autem nestačí? Popadl vás nečekaně velký hlad nebo jste si svačinu nabalili příliš malou? Pak vás návštěva v restauraci pravděpodobně nemine.  Předem ale doporučujeme prozkoumat menu podniků, u kterých zvažujete případnou zastávku. Díky tomu získáte časový náskok – nemusíte tedy dělat rychlou volbu na místě pod tlakem ostatních – a hlavně dokážete předem určit, jestli daná restaurace za zastavení vůbec stojí.

Na místě pak lze doporučit odříkání smažených a fritovaných pokrmů, daleko lepší úpravou je dušení, pečení nebo grilování. Stejně tak upřednostňujte ryby a libové maso před tučným a jako přílohu volte třeba salát, dušenou rýži nebo vařené brambory (bez másla), případně se o přílohu s někým podělte. Dejte si také pozor na rádoby zdravá jídla, která ovšem skrývají značné množství kalorií jako těstoviny se smetanovými omáčkami nebo salátové dresinky plné majonézy. Hlídejte si také porci zeleniny – ta by měla ideálně plnit 1/4–1/2 talíře.

Mějte čas pod kontrolou 

Jíst pravidelně je základ, tedy udržovat vaše tělo neustále syté a spokojené je základ. Jen tak se můžete vyhnout chuti na sladká a nezdravá jídla a nadbytečnému přejídání. Proto na cestách kontrolujte časový harmonogram a nezapomínejte své připravené trvanlivé svačinky konzumovat každé 2–3 hodiny.

Proteinové doplňky nejsou jen pro sportovce a na cestách přijdou vhod

Cestujete tak často, že vám došla inspirace na další svačiny? Zkuste to s proteinovými nápoji, které pomohou nejen s denním příjmem důležitých bílkovin, ale navíc vás spolehlivě zasytí a jejich příprava je snadná a jednoduchá. Vše, co potřebujete po ruce je shaker, odměrka a trocha vody. Během 30 sekund tak můžete popíjet lahodný drink obohacený o celou řadu prospěšných látek. Stejně tak lze doporučit i proteinová smoothie s vysokým podílem ovoce, nebo nejrůznější proteinové tyčinky či kaše.

 

Muž v horách pije z lahve vodu při západu slunce

 

Žádné překvapení. Voda vždy a všude

Mnoho cestovatelů má tendenci brát si na cestu energetické nápoje a limonády s vysokým obsahem cukru a kofeinu. Nahraďte je obyčejnou vodou, ať už neperlivou či perlivou, rozhodně však bez umělých dochucovadel. Chcete-li si vodu dochutit, sáhněte po citrónu, pomeranči, jahodách či salátové okurce. Vyzkoušet můžete i chia semínka.

Energii zkuste zároveň najít jinde. S přenosným vařičem nebo přístupem k horké vodě není problém uvařit si kávu či zelený čaj, případně si s sebou vzít nápoje do termosky. Spolehnout se můžete také třeba na ovoce a zeleninu, které jsou navíc z velké části (cca 90 %) tvořené vodou a pomůžou vám tak s hydratací organismu.