Lukáš Turek - cyklista a triathlonista

Fit-day team. - Lukáš Turek

 

Jmenuju se Lukáš Turek, narodil jsem se v Opavě. Celé dětství jsem prožil v Hradci nad Moravicí. Zdejší prostředí je jako stvořené pro sport. Moje volba byla cyklistika. Ta mi dala spoustu dobrého, ať už kamarády, zkušenosti či odolnost a disciplínu. Čas v sedle ale letěl a já jsem pomalu ztrácel motivaci. Díky kamarádům jsme v té době dostal novou vizi, a to zajet si IronMan závod, tedy formu triathlonu, který se stal mým sportem č. 1.

Úspěchy:

Pálava Race 2019 - 10. místo v kategorii (59. místo celkově)
Panda Man 2019 - 3. místo celkově 

Jaké byly vaše začátky a první úspěch?

Na začátky rád vzpomínám. Byla to vlastně sranda, ze které vzniklo toto. Za “mlada” jsem jezdil jen na kole a soustředil jsem se na MTB maratony. Bylo to parádní ježdění. Zde ale chuť opadla a dále to byla spíše jen rekreační účast na závodech. Pak přišla práce a děti.

Za celý náboj a velkou motivaci vděčím kámarádu Adamovi. Vše to vzniklo jako sázka o nic. Jen o něco, co se zdálo nemožné. Posun v místním závodě asi o sto míst. Toto byla velká motivace a dá se říct, že i začátek nového sportovního návratu. Závod jsem zajel a nad kolegou vyhrál. Celkový posun byl úžasný a byl jsem naprosto sám sebou překvapen. Závod zkončil a jak dál?

Tehdy jsem také začal komunikovat s kamarádem ze školy, který tou dobou začal dělat triathlon. Na škole jsme spolu hodně sportovali. Sledoval jsem ho na Instagramu a moc se mi jeho aktivity a tréninky líbily. Doporučil mi svého trenéra. S Peťou Kopřivou jsem se sešel a vše mohlo začít. První treninkové plány, přípravy, aktivity atd. První tři týdny (hlavně v bazénu) jsem hodně trpěl. Vstávat v 5:00 ráno, v 6:00 bazén, práce, rodina a večer zase trénink. To bylo něco opravdu těžkého.

Po měsíci si tělo i hlava zvykla a dnes toto beru jako “drogu”. Po zimní přípravě jsem si zvolil první krátký závod v triatlonu. Zde jsem se umístil na třetím místě. Byl jsem nadšený. Toto mi dodalo další a další motivaci a chuť trénovat. 

Jakou máte zkušenost s výrobky od Fit-day?

Triahlon je velice náročný, co se týče energetického výdeje. Začal jsem tedy hledat v doplňcích stravy. Jak jistě sami víte, dnes je toho na trhu spousta. Nechtěl jsem jít s davem a dávat do svého těla zbytečné cukry… Tou dobou jsem hodně řešil i velký příjem cukru u našich dětí, proto jsem chtěl vyzkoušet výrobky, které vychází z jednoduchých přírodních surovin a nabízejí kompletnost.

Co Vás vedlo k triathlonu?

K triathlonu mě vedla velká motivace a chuť zkusit něco nového. Na škole jsem rád plaval. Kolo bylo vždy mou srdeční záležitostí. Běh představoval něco, do čeho jsem se dostal časem. Dále jen šlo o spojení těchto disciplín. Mojí velkou motivací byla i zvědavost a kamarád Radek, o kterém jsem již psal.

Jak se připravujete na závody?

Tréninkový plán upravuji dle náročnosti závodu. Dále si musím připravit kolo, které je technicky nejsložitější. Řešit na trati technický problém je hodně stresující. Pak vše potřebné k plavání. Zde záleží, zda se plave s neoprenem, či bez něj. A pak běžecká část.

Mám rád vše před závodem připraveno a zkontrolováno. Strava je taky jedna z věcí, kterou si ladím. Při závodě je nutné doplňovat energii a hlavně pitný režim.  

Čím doplňujete energii? 

Těch věcí je opravdu hodně. Určitě má rodina - manželka a dvě dcery. Pak také miluju dobrou kávu, čokoládu. 

 

Při závodě je to hodně o gelech a něčím neutrálním, ať se nepřekyselí žaludek. Skvěle mi zde zapadají proteinové doplňky Fit-day. 

Co obnáší váš trénink? 

Tím, že se jedná o triathlon, jsou tréniky hodně pestré. Trénovat musím plavání, běh i kolo. Tak jako v každém sportu, jsou i zde určité sezónní fáze, tedy odpočinkové, objemové a předzávodní. Momentálně trénuju 5x v týdnu plaveckou přípravu, 3x běh a 2-3x kolo. Časy jsou různé. V bazénu je to hodina. Kolo a běh se vždy liší s ohledem na intervaly atd.

Na celý systém je možné si zvyknout. Téměř každý den začínám plaváním v 6 hodin ráno. Nejsem profesionál, takže následuje práce. Doma máme dvě divoké holky, kterým chci také věnovat čas, takže další fáze tréninku je až večer. Někdy je to s časem složitější, ale dá se to zvládnout. 

Nedávno jsme na trh uvedli kompletně předělanou produkci všech našich výrobků, které jsou založené na mikronizovaném proteinu. Jaký produkt se stal vašim nejoblíbenějším?

Je to určitě nový Performance protein vanilka. Nové chutě jsou naprosto suprové. Jsem rád, že Fitday pracuje s přírodními produkty a ne s chemií. Je důležité uvažovat nejen nad strukturou tréninku, ale i nad vhodnou stravou.

V čem shledáváte největší rozdíl či posun ve srovnání s předchozími produkty Fit-day?

Jasně že toto není to zásadní, ale jsem i obalový. Právě obaly jsou u novinek rozhodně povedenější. Samotné proteinové drinky dostaly lepší chuť i konzistenci. Prášek je opravdu jemný a lépe se to pije. Po tréninku a vysilující zátěži se po drinku cítím lehce a dá se pohodlně fungovat dál.

Jaké máte cíle v soukromém životě a v životě sportovce?

Cílů je opravdu dostatek. Někdy bych je chtěl plnit všechny najednou, ale to samozřejmě není možné. Doma mám tři holky, dvě dcery a manželku, je to docela slušná převaha. Byl bych rád kdyby se holky trošku potatily a vydaly mou cestou. To je asi sen každého táty, ale samozřejm je budeme podporovat va jakémkoliv sportu.

Ve sportovním životě stačí pár vyhraných závodů, ideálně těch větších. V tomto by člověk neměl být skromný. Budu se snažit a uvidíme, jak se povede další sezóna. 

Vytvořil Shoptet | Šablona Rubin | Design Tomáš Hlad.