Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Protein nad zlato?

15. července 2019 6:00 - Petr Bošnakov

Přestože nemáme ani zdaleka ambice zasahovat do dějů pohádek, realita je taková, že pokud se pod pojmem zlato, skrývá naše zdraví, nemá takřka za všech okolností škodlivá sůl, v souboji s kvalitní bílkovinou, ať živočišnou, tak rostlinnou, sebemenší šanci.

ambasador fit-day Eva Decastelo

   Ambasadorka Fit-day - Eva Decastelo

 

Pomocník při hubnutí

„Bílkoviny nejsou ani zdaleka jen o budování svalové hmoty,“ tvrdí kategoricky profesor Donald Leyman z University of Illinois. „Kvalitní proteiny výrazně snižují pocit hladu a hrají proto velkou roli při snižování tělesné hmotnosti. V případě kombinace diety a patřičné fyzické aktivity se doporučuje navýšení příjmů proteinů na cca 2 gramy na jeden kilogram tělesné hmotnosti. V takovém případě se totiž pálí tuky a svalová hmota zůstává. V této souvislosti je nutno říci, že proteiny nejsou ani zdaleka pouze záležitostí vrcholových sportovců, ale rovněž běžné části populace. Přitom k dosažení kýženého výsledku stačí málo, a to vhodný protein a shaker, případně mixer. 

 

a zdroj proteinu

"Protein umožňuje první biochemické reakce v živých buňkách na začátku našeho života a je proto důležitým stavebním kamenem našeho těla a nesmíme opomíjet jeho příjem. Je však velmi důležité vybrat ten správný zdroj proteinu. "

 

 Rostlinné versus živočišné

Mezi nejčastějšími zdroji proteinů jsou uváděny mléko, vejce, maso a ryby. Podle již zmiňovaného profesora Laymana, jsou proteiny živočišného původu zcela vyvážené a obsahují v odpovídajícím poměru všechny esenciální aminokyseliny. „Při vší úctě k panu profesorovi si dovoluji mírně nesouhlasit,“ oponuje spolumajitel společnosti FIT-DAY Jakub Molnár. „Nemám sebemenší problém s „soubojem“ ve smyslu živočišný versus rostlinný protein. Rozhodně vsadím cokoli na rostlinný protein. Pana profesora omlouvá, že nezná náš originální vzorec proteinu, který představuje univerzální variantu pro všechny schopné pohybu. Našim rostlinným bílkovinám nechybí žádná z nezbytných aminokyselin. Jsou tedy vhodné i pro tu část populace, ve které je sportování omezeno například na chůzi. Navíc rostlinné proteiny, zvláště ty naše nezatěžují trávicí trakt ani zdaleka v takové míře jako je tomu, v případě, proteinů živočišných. „

 

TOP 5 na co je protein ideální:

  • Podporu růstu svalové hmoty, pro výživu svalů, šlach, kostí či kůže
  • Podporu hubnutí - spalování tuků a redukci váhy. Ochraňuje svaly před poškozením při snižování váhy (stejně jako při namáhavém fyzickém výkonu)
  • Podporu a udržení si energie po celý den
  • Podporu lidského organismu v období stresu nebo nemoci, protože protein je zdrojem esenciální aminokyseliny "argininu", kterou potřebujete ve zvýšeném množství v daných obdobích
  • Vegetariány a vegany, kteří takto mohou ve své stravě přijmat mnohem více bílkovin

 

a kolace fit-day

   Proteinové koláče od Fit-day

Pozor na luštěniny

Teorii Jakuba Molnára podporuje i italská edice magazínu Men´s Health, podle které lze získat špičkový protein i z vegetariánské stravy, stačí vhodná kombinace luštěnin, sušeného ovoce a obilovin. „Ve srovnání s živočišnými bílkovinami je ovšem pro dosažení stejného výsledku nezbytné navýšit příjem rostlinných proteinů o cca 25%,“ konstatuje doktor, Mark Tarnopolsky. Zároveň upozorňuje na to, že některé luštěniny obsahují sacharidy zpomalující proces snižování hmotnosti.

 

Bez proteinu ani ránu

Nejen kulturisté a pravidelní návštěvníci fitness mají jasno v tom, že nabírání svalové hmoty je spojeno s opotřebováním svalů. K jejich regeneraci je zapotřebí aminokyselin, žádný z tzv. dynamických sportů proto není možné provozovat bez přísunu kvalitních bílkovin. Absence patřičných dávek proteinů rovná se nemožnosti nejen vykonávání silových cvičení, ale rovněž i běžných vytrvalostních aktivit jako chůze, běh, či cyklistika. Vedle trénujících sportovců to platí i pro běžnou populaci.

 

Naučme se distribuci

Pokaždé, když se do organismu dostane více, než tři gramy proteinů, začíná syntéza bílkovin o délce zhruba tří hodin. Proto by měl organismus dostávat dávky proteinů rovnoměrně po celý den, nikoli pouze po cvičení spojeném s vysokým energetickým výdejem. Jako ideální varianta se v takovém případě jeví například skladné a snadno přenositelné tyčinky. „Víme, právě v případě tyčinek máme vůči klientům jistý dluh, tento však bude brzo srovnán. Máte se na co těšit,“ naznačuje Jakub Molnár.

Co se příjmů proteinů týče, lze lidské tělo přirovnat k nádrži auta. I tato má svůj limit, pokud není dodržen, palivo, teče, mimo a je tak k ničemu.  

 

ambasadorky Agata anychova, Michaela Ochotská, Youtuberka mámou stylově

   Ambasadorky Fit-day - Agáta Hanychová, Michaela Ochotská a youtuberka Mámou stylově

Nezapomeňme na Leucin

Aminokyselinu Leucin není schopno tělo „vyrobit“, proto musí být přijata z potravy. Podle výzkumu americké University of Connecticut, není ovšem Leucin pouze o budování svalové hmoty. Zároveň totiž plní velmi důležitou úlohu při syntéze proteinů, činí tak s desetinásobně vyšším účinkem, než je tomu v případě jiných aminokyselin. Zatímco syrovátka obsahuje 10% leucinu, další proteiny živočišného původu se musí spokojit s polovinou. Nezaostává vůbec ani protein od Fit-day, který obsahuje 2g Leucinu na porci a hravě se tak vyrovná těm nejkvalitnějším.

 

Arginin pro období stresu

Fit-day rostlinný protein je snadno vstřebatelný a nezatěžuje lidský organismus, jako jiné zdroje proteinu. Navíc neobsahuje laktózu a je tudíž ideálním zdrojem bílkovin pro všechny co mají alergie. Fit-day je ideální pro podporu růstu svalové hmoty, na hubnutí, a také pro vegetariány nebo vegany, kteří hledají způsob, jak v jejich stravě přijímat více bílkovin. Fit-day protein je skvělým zdrojem argininu - aminokyseliny, kterou vaše tělo potřebuje k budování svalové hmoty. Arginin je podmíněně esenciální, což znamená, že ho budete potřebovat více v období, když máte hodně stresu nebo jste nemocní. Z hrachového proteinu získáte více argininu než z jiných zdrojů bílkovin. 

 

Hrách místo syrovátky?

Hlavní složkou Fit-day proteinu je hrách setý, který je považován za jednu z nejstarších surovin pro přípravu jídla v Evropě, je plný energie a bílkoviny pro naší výživu. S Fit-day otevíráme novou budoucnost ve stravování. Chceme a budeme pomáhat lidem na jejich cestě. Nepoužíváme chemikálie, syntetická aromata, konzervanty ani geneticky modifikované suroviny a díky tomu nabízíme kvalitní palivo pro vaše tělo.