Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Zdravá, chutná a rychlá snídaně 3x jinak

Z diskuzí o zdravé výživě i odborných článků jasně vyplývá, že důležitý je nejenom samotný jídelníček, ale i načasování jednotlivých pokrmů. Součástí denního rituálu by měla být pestrá a na živiny bohatá strava a zapomínat bychom neměli ani na pravidelné svačiny mezi hlavními pokrmy. Neméně důležitou roli hraje ale také snídaně. Start do nového dne s vydatnou a vyváženou snídaní je pochopitelně mnohem lepší.

Proč se nevyplácí na snídani zapomínat?

Už od útlého věku je nám vštěpováno, že snídaně tvoří základ každého dne. Je to pravda, dostatek energie nám pomůže v jakýchkoli činnostech, které v průběhu dne vykonáváme. Jen pro přehled, zdravou snídaní bychom neměli vynechat, protože:

 • umí doplnit potřebnou energii,
 • efektivně nastartuje metabolismus,
 • podpoří komplexní hubnutí,
 • zabrání zbytečnému přejídání se,
 • tlumí chuť na sladké,
 • zlepší koncentraci,
 • eliminuje únavu
 • a konečně zvýší výkonnost člověka.

Obecně můžeme říct, že sytí lidé nejsou po celý den nervózní a zbytečně se nepřejídají. Určitě ale nepočítejte s tím, že by vás sebezdravější snídaně zachránila před konzumací sladkostí, tučných jídel a čehokoli dalšího. Pevná vůle je zkrátka zapotřebí.

Jak má vypadat správná snídaně?

U snídaně byste měli počítat s takovým složením, abyste pokryli okolo 20 % celkového celodenního energetického příjmu. Optimální je volit potraviny s minimálním glykemickým indexem a důležitá je také přítomnost složitých cukrů.

Jestliže se neobejdete bez pečiva, pak rozhodně volte celozrnnou variantu. Obecně se vyplatí vybírat potraviny bohaté na bílkoviny. Vhodné jsou cereálie, spousta ovoce a zeleniny, různé kaše a kvalitní smoothie.

Mezi potraviny optimální ke snídani patří:

 • cereálie všeho druhu v čele s ovesnými vločkami (můžete volit i bezlepkové),
 • pohanková, případně rýžová či ovesná proteinová kaše,
 • jogurty a nízkotučné sýry typu ricotty a žervé,
 • semínka a oříšky bez soli,
 • ovoce a zelenina,
 • míchaná vejce.

Dvouminutové smoothie plné proteinu a ovoce

V případě že nemáte po ránu čas, můžete si pochutnat na lahodném proteinovém smoothie, které připravíte během pouhých dvou minut, a přesto vám přirozenou cestou dodá všechny nezbytné živiny. V každém nápoji navíc najdete denní doporučenou dávku vitamínu C, vlákninu a podíl ovoce.

Do snídaně byste se měli pustit zhruba do 30–60 minut po probuzení. Na přípravu snídaně se mnohdy vyplatí myslet už večer předem. Ráno tak pouze pohodlně posnídáte a nemusíte vůbec nic řešit. 

 

Kakaová proteinová kaše z ovesných vloček dozdobená oříšky a čokoládou v bledě modrém talíři

 

Jednoduchá proteinová kaše s kakaem a ovesnými vločkami

Expresní snídaně plná potřebných látek. Přesně takto lze popsat tuhle lahodnou proteinovou kaši. Jak na ni?

Ingredience:

45 g Fit-day protein premium čokoláda

30 g ovesných vloček

250 ml rostlinného mléka

15 g kvalitního kakaového prášku

přírodní sladidlo podle vlastního výběru – např. lucuma, med nebo stévie

Postup:

Postup je zcela jednoduchý. Vločky uvaříme v mléce a přidáme protein. V průběhu vaření do kaše přidáme kakao a podle potřeby dosladíme. Před servírováním můžeme ozdobit oříšky, ovocem nebo hořkou čokoládou.

 

Čtyři krajíce celozrnného chleba s pomazánkou z avokáda na dřevěném prkýnku 

 

Krémová pomazánka z avokáda s citrónem

Nemáte po ránu chuť na sladké? Příprava pomazánky z avokáda není nijak složitá a spolehlivě vás zasytí. Stačí pouze vybrat v prodejně ten správný kus, který už je zralý.

Ingredience:

1 zralé avokádo

45 g Fit-day protein premium natural

cca 1-2 stroužky česneku

lžíce citrónové šťávy

trocha soli a pepře

plátek celozrnného pečiva   

Postup:

Avokádo rozmixujeme, přidáme protein, citrón a prolisovaný česnek a promícháme. Směs dochutíme špetkou soli a pepře a podáváme s pečivem vlastního výběru. Můžeme dozdobit zeleninou, klíčky nebo semínky.

 

Čokoládový mug-cake s malinami v červeném hrníčku 

 

Čokoládový mugcake s lyofilizovanými malinami

Jasná volba pro všechny milovníky sladkých snídaní – kombinace rozpuštěné čokolády a malin nadchne snad každého. Kromě toho je mugcake bohatý na rostlinný, snadno stravitelný protein a potřebnou vlákninu.

Ingredience:

45 g Fit-day mugcake čoko-malina

40 ml vody

čerstvé maliny, džem nebo med na dozdobení podle potřeby

Postup:

Směs na mugcake dohladka rozmícháme v hrnečku s 40 ml vody a vložíme do mikrovlnné trouby na 1 minutu a 30 sekund při výkonu 900 W. Hotový mugcake můžeme jíst přímo z hrnečku, nebo ho překlopíme na talíř a dozdobíme podle vlastní fantazie.