Vše, co potřebujete vědět o rostlinných proteinech

Proteinové suplementy nejsou dávno rozšířeny pouze mezi sportovci a bodybuildery. Zvláště v posledních letech se hovoří o důležitosti dostatečného příjmu bílkovin, a snadno připravitelné proteinové drinky tak získaly na popularitě. Mimo klasický syrovátkový protein existují i jeho rostlinné alternativy, které pro mnohé získávají na zajímavosti nejen pro řadu přidaných hodnot, ale i pro celkovou šetrnost k přírodě a tělu.

Ať už jste veganem či vegetariánem, který potřebuje doplnit příjem bílkovin, sportovcem, jenž chce ulehčit zažívání, trpíte alergií na laktózu anebo vám záleží na životním prostředí, rostlinný protein může být řešením.

Významné benefity

Mimo to, že rostlinné proteiny napomáhají zdravému budování svalové tkáně a její regeneraci, mohou nabídnout také celou řadu hodnotných benefitů.

  • Bez obsahu laktózy - rostlinný protein je ideálním řešením pro všechny sportovce, kteří trpí intolerancí na laktózu, či zvýšenou citlivostí na mléčné výrobky
  • Navození dlouhodobého pocitu sytosti, což může napomoct i při úsilí o hubnutí
  • Vysoká nutriční denzita - rostlinné bílkoviny obsahují množství obohacujících látek a živin, kupříkladu vlákninu a řadu vitamínů, a mají tak značný potenciál využití
  • Nižší příjem kalorií a nasycených tuků než při konzumaci bílkoviny živočišného původu

Jaké druhy rostlinných proteinů známe?

Volba vhodné bílkoviny rostlinného původu může být obtížnější, než se na první pohled zdá. Na výběr je hned z několika druhů, ať už se jedná o nejznámější zdroje v podobě sóji, hrachu, rýže nebo konopí, přičemž každý z nich disponuje odlišnými vlastnostmi. V potaz je zapotřebí brát také účel, který má daná bílkovina v rámci jídelníčku jedince splňovat.

Sójový protein

Sójový proteinový prášek je považován za kompletní, jelikož obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, což je pro rostlinné bílkoviny neobvyklé. Esenciální aminokyseliny jsou pro lidskou výživu nezbytné, avšak tělo si je nedokáže samo vytvořit, a musí je tedy přijímat prostřednictvím vyvážené stravy.

V jedné porci (28 g) nalezneme přibližně 22 g bílkoviny a 100 kcal.

 

Sójový protein na talířku se sójovými boby

 

Sója může nabídnout také vysoký obsah BCAA aminokyselin, které jsou důležité zejména pro nárůst svalového objemu a síly. Kromě toho sójový protein také obsahuje sloučeniny snižující hladinu cholesterolu v krvi. Nedávná studie rovněž prokázala, že sójový izolát je bohatý na rostlinné látky s protirakovinnými účinky, včetně prevence rakoviny prsu (1).

Nevýhodou může být fakt, že nemalá část populace trpí alergií na sóju, a užívání sójového proteinu je pro ni tedy nevhodné. I přesto se však řadí mezi nejpoužívanější a obecně nejoblíbenější veganské proteiny, zejména pro aminokyselinový profil podobající se živočišným zdrojům.

Hrachový protein

Hrachový protein se získává z žlutého setého hrachu, který disponuje vyšším množstvím bílkovin než sladký zelený hrách. 

Porce o 28 g obsahuje 21 g bílkoviny a 100 kcal.

 

Hrachový protein v prášku ve skleněné misce a kuličky žlutého hrachu na tkanině

 

Stejně jako ostatní luštěniny, i hrách má nižší obsah důležité esenciální aminokyseliny, a to methioninu. Zvlášť bohatý je však na BCAA aminokyseliny leucin, isoleucin a valin, a tedy ideální pro budování svalové tkáně. Studie navíc prokázala, že nárůst svalového objemu při konzumaci hrachového izolátu byl podobný jako u jedinců, kteří užívali syrovátkový protein (2). Nejen proto mnozí považují hrachovou bílkovinu za vůbec nejlepší alternativu k živočišnému proteinu.

Mimo to hrachová bílkovina podporuje navození dlouhodobého pocitu sytosti a napomáhá snížení krevního tlaku.

Rýžový protein

Proteinový izolát z hnědé rýže je poměrně snadno získatelný, a tedy cenově dostupný.

V jedné porci (28 g) lze nalézt zhruba 22 g bílkoviny a 107 kcal. 

 

Rýžový protein v prášku v dřevěné misce s rýží

 

Obdobně jako u hrachového bílkoviny, i rýžový protein je vynikajícím zdrojem BCAA aminokyselin. Díky studii bylo dokázáno, že efekt nárůstu svalové hmoty byl za 8 týdnů stejný jako při užívání stejného množství syrovátkového proteinu po tréninku (3).

Rýžový protein bohužel nemá kompletní aminokyselinový profil, jelikož má nízký obsah lysinu.

Konopný protein

Konopný protein se získává z rozmělněných konopných semínek, v kterých se však nevyskytuje psychogenní látka THC.

Porce o 28 g nabízí zhruba 12 g bílkoviny a 108 kcal. Na první pohled tak konopí disponuje ve srovnání s ostatními rostlinnými proteiny podstatně menším podílem bílkovinné složky.

 

Konopný protein v prášku v dřevěné misce s lžící

 

Stejně jako v případě rýžového proteinu, i konopný protein má nízkou hladinu lysinu, a nemůže tak být označen za kompletní. Lysin však lze poměrně snadno suplovat pravidelnou konzumací luštěnin. Provedený výzkum také prokázal, že konopná bílkovina disponuje sloučeninami snižujícími krevní tlak, nicméně účinky nebyly dosud testovány u lidí (4).

Konopný protein je však bohatý na důležité látky jako vlákninu, železo, zinek či hořčík. Pyšnit se může i vysokým obsahem kyseliny alfa-linolenové (ALFA), tedy jedné z esenciálních omega-3 mastných kyselin, nezbytné pro normální lidský růst a rozvoj.

Vícesložkový protein pro optimální výživu

Jednotlivé vegan proteiny se mohou v různých poměrech kombinovat a mísit, aby finální prášková směs disponovala úplným aminokyselinovým spektrem. Jedná se o efektivní způsob jak dosáhnout toho, aby tělo v žádném ohledu nestrádalo. 

Ve Fit-day jsme zvolili ideální kombinaci kvalitního hrachového a rýžového proteinu, kdy hrách dodá lysin a rýže methionin pro zkompletování aminokyselinového profilu. Dvojice těchto rostlinných proteinů tak může směle konkurovat těm s živočišným původem.

 

Dva muži a žena posilují v tělocvičně s vlastní váhou na kruzích

 

Mimo to, oba rostlinné izoláty se mohou pyšnit skvělou vstřebatelností, a tím pádem také celkovou využitelností pro organismus. Díky obsahu rýžové bílkoviny je navíc zajištěn dlouhodobý pocit sytosti a BCAA aminokyseliny umožní efektivní budování svalové hmoty.

Revoluce ve veganských proteinech

Čím se naše proteiny zcela odlišují, je unikátní technologie zpracování bílkoviny, tzv. mikronizace. Ta zajistí rapidně vyšší rozpustnost a vstřebatelnost. Díky opakovanému procesu sítkování se mikronizovaný protein rovněž pyšní vysokou jemností, která nemá u rostlinných proteinových prášků obdoby. 

Mikronizovaný protein zároveň umožnil znatelně vylepšit chuť i texturu jednotlivých proteinových nápojů bez užití chemie.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení