Proteinový nápoj jen pro sportovce? Omyl!

PROTEINOVÝ NÁPOJ JEN PRO SPORTOVCE? OMYL!

 

Setkal jsem se s velkým množstvím dotazů, zda jako nesportující nebo méně aktivní člověk můžu užívat proteinové nápoje. Odpověď zní? Rozhodně ano! Proč tomu tak je? Dozvíte se v následujícím článku.

 

 fitday protein powder

 

Protein = bílkovina, tyto informace jsme si řekli v předchozím článku. Většina z vás, která si tento článek již přečetla má ihned jasno, ostatním se to pokusím vysvětlit z jiného úhlu pohledu.

Bílkoviny jsou důležité pro tvorbu všech tkání, jsou základním kamenem pro vaše svaly a mají významné funkce v organismu.

 

Jako sportující člověk budete rozhodně potřebovat bílkovinu navýšit, někdy i na dvojnásobné množství podle typu sportu. Pokud jste méně aktivní také budete potřebovat bílkoviny, ne v takovém množství ale určitě by jste na ně neměli zapomenou jako na ostatní makroživiny (sacharidy, tuky).

Nedostatek bílkovin může zpomalit růst, vaše tělesná hmotnost může klesat díky rozpadu svalové takáně a jejím úbytku, pracovní schopnost bude omezena, mohou vzniknout také poruchy určitých funkcí organismu.

 

Množství bílkovin je pro každého člověka jiné, obecné doporučení hovoří o cca 1-1,4g bílkovin na 1kg tělesné hmotnosti. Tudíž si každý můžeme spočítat, jaké množství je pro nás ideální.

 

Uvedeme si příklad.:

Při hmotnosti cca 90kg musím přijmou cca 90-130g bílkovin (neaktivní člověk)

Při hmotnosti cca 90kg musím přijmou cca 130-160g bílkovin (aerobně sportující člověk)

Při hmotnosti cca 90kg musím přijmou cca 180-220g bílkovin (silový sportovec, kulturista)

př. 90 x (1,0 nebo 1,4) = cca 90-130g

 

Hodnoty jsou pouze orientační, každé tělo je individuální. Zaleží také na typu diety kterou si zvolíte. Ovšem je třeba si uvědomit, že zdravý životní styl není žádná dieta.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.