Proteinový nápoj jen pro sportovce? Omyl!

PROTEINOVÝ NÁPOJ JEN PRO SPORTOVCE? OMYL!

 

Setkal jsem se s velkým množstvím dotazů, zda jako nesportující nebo méně aktivní člověk můžu užívat proteinové nápoje. Odpověď zní? Rozhodně ano! Proč tomu tak je? Dozvíte se v následujícím článku.

 

 fitday protein powder

 

Protein = bílkovina, tyto informace jsme si řekli v předchozím článku. Většina z vás, která si tento článek již přečetla má ihned jasno, ostatním se to pokusím vysvětlit z jiného úhlu pohledu.

Bílkoviny jsou důležité pro tvorbu všech tkání, jsou základním kamenem pro vaše svaly a mají významné funkce v organismu.

 

Jako sportující člověk budete rozhodně potřebovat bílkovinu navýšit, někdy i na dvojnásobné množství podle typu sportu. Pokud jste méně aktivní také budete potřebovat bílkoviny, ne v takovém množství ale určitě by jste na ně neměli zapomenou jako na ostatní makroživiny (sacharidy, tuky).

Nedostatek bílkovin může zpomalit růst, vaše tělesná hmotnost může klesat díky rozpadu svalové takáně a jejím úbytku, pracovní schopnost bude omezena, mohou vzniknout také poruchy určitých funkcí organismu.

 

Množství bílkovin je pro každého člověka jiné, obecné doporučení hovoří o cca 1-1,4g bílkovin na 1kg tělesné hmotnosti. Tudíž si každý můžeme spočítat, jaké množství je pro nás ideální.

 

Uvedeme si příklad.:

Při hmotnosti cca 90kg musím přijmou cca 90-130g bílkovin (neaktivní člověk)

Při hmotnosti cca 90kg musím přijmou cca 130-160g bílkovin (aerobně sportující člověk)

Při hmotnosti cca 90kg musím přijmou cca 180-220g bílkovin (silový sportovec, kulturista)

př. 90 x (1,0 nebo 1,4) = cca 90-130g

 

Hodnoty jsou pouze orientační, každé tělo je individuální. Zaleží také na typu diety kterou si zvolíte. Ovšem je třeba si uvědomit, že zdravý životní styl není žádná dieta.