Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

6 nejznámějších mýtů o hubnutí a proč jim nevěřit 🤔

Hubnutí je běh na dlouhou trať. Nejde ani tak o rychlost, ale spíš o vytrvalost a trpělivost. Bohužel řada z nás se nedokáže dočkat svého prvního shozeného kilogramu. Když se nevidí po nějaké době usilovné dřiny žádné výsledky, začne se věřit tradičním mýtům. Jenže tím si zaděláváme na problém. Mýty o hubnutí většinou stojí za pořádnou pasekou, kterou v našem těle dokážou udělat. Jaké jsou ty nejčastější, které nám nepomáhají a naopak kříží cestu za vysněnou figurou?

Řešením je nejíst! 🤐

Hubnete? Pak se připravte na hlad! Tedy tak to alespoň někdy někdo řekl a lidé tomu uvěřili. Mluvíme však o jednom z nejčastějších mýtů, které se s hubnutím pojí. Hladovění opravdu není řešení. Je sice pravdou, že když nebudete jíst, nebudete mít z čeho přibrat, a tělo si postupně začne brát energii “z uložených zásob”, ale po zdravotní stránce se naprosto odrovnáte. 

Daleko lepší je, když si namísto půstu dopřejete několik menších porcí denně v pravidelných intervalech. Jednotlivé pokrmy by neměly postrádat bílkoviny a další tělu prospěšné látky, které nám společně dodávají potřebnou energii, kterou můžeme vynaložit při tréninku. Naopak omezte příjem sacharidů a nezdravých tuků.

 

Prázdný talíř s kuličkou hrášku

 

Slyšeli jste o Santiagově dietě? Pokud ne, zřejmě vás překvapí, že i efektivní redukční program může fungovat na principu průběžné sytosti a velkých porcí pokrmů bohatých na zeleninu, luštěniny a ovoce. Santiagova dieta a její zaručené výsledky přesvědčí i vás, že přirozené hubnutí nemá s hladem nic společného.

Geny neoblafnu 🤷‍♀️

Bohužel se mezi námi nachází stále více a více lidí, které lze zařadit do kategorie obézní. Zejména s příchodem koronavirové pandemie jsme začali razantně tloustnout. Podle posledních statistik jsme v průměru přibrali šest kilogramů. Zatímco jeden se svou postavou něco dělá a pracuje na svém štíhlejším já, jiný to ani nezkouší. Často se jedná o ty, kteří zhubnout potřebují - už jenom kvůli svému zdraví. Ti se ale odvolávají na své geny - prý je nelze oblafnout. 

“Nebudu se snažit, obezitu máme v rodině” - takto odpovídají mnozí lidé na otázku, jestli by náhodou nechtěli pár kilogramů shodit. I když se genetika na obezitě skutečně podílí (zhruba sedmdesáti procenty), neznamená to, že boj s nechtěnými kilogramy máte předem prohraný. Jen se musíte vzepřít svým genům. Sestavte si jídelníček na hubnutí, obrňte se vytrvalostí a zapracujte na sobě. Výsledky se dostaví. Je to jen o ukotvení nových návyků a zvyků. 

Snídaně není potřebná 🍳

Pokud chcete zhubnout, pomůže vám zdravé stravování. Nejeden odborník vám prozradí, že správná, zdravá a vyvážená strava je osmdesát procent úspěchu. Kromě toho, že bychom svůj jídelníček měli naplnit zdroji bílkovin, vlákniny, vitamíny a minerály, měli bychom dbát i na pravidelnost stravování. Své ráno začínáme vydatnou snídaní, čímž se dostáváme k dalšímu mýtu o hubnutí. 

Řada z nás je toho názoru, že snídaně není potřebná. Když se vynechá, ušetří se tím kalorie. Odkládat tento pokrm dne je ovšem kontraproduktivní nesmysl. I výzkumy potvrzují, že vynechávání snídaně jde s obezitou ruku v ruce. Při hubnutí se snažte držet se jednoho známého pořekadla, a sice: "Snídej sám, o oběd se poděl s přítelem a večeři dej nepříteli."

Od pěti hodin nejím! ⏰

Mezi velmi rozšířené mýty o hubnutí patří také známá věta: “od pěti hodin nejím!” Toto tvrzení by dávalo smysl v případě, že do postele uléháte kolem osmé, maximálně deváté hodiny večerní. Pokud chodíte spát o půlnoci, pak mluvíme opět o kontraproduktivním nesmyslu, který je spíše na škodu než k užitku. 

 

Zdravé zeleninové a ovocné saláty ve skleničkách

 

Jak už bylo zmíněno, večeře v žádném případě nepatří k nejtěžším jídlům dne. Měla by být lehčí, tedy snadná na trávení, a neobsahovat zbytečně mnoho kalorií. Bavíme se například o salátech, dušené zelenině, tofu či kuskusu. V každém případě byste měli jíst maximálně tři hodiny před spaním. Nemučte se hlady už od pěti, pokud chodíte spát nad ránem, ať se tělo na podobné dny nepřipravuje tak, že si uloží zásoby do nejvíce problematických partií těla. 

Se sacharidy nezhubnu 🍫

“Sacharidy jsou zlo a s nimi v jídelníčku nikdy nezhubnu!” Opět mluvíme o dalším mýtu, který se bohužel usadil v hlavě mnoha z nás. Sice je pravdou, že bychom z jídelníčku měli vyřadit cukry v podobě dezertů a sladkostí, ovšem některé sacharidy musíme vzít na milost. Jedná se totiž o důležitou živinu, kterou tělo také potřebuje ke svému správnému a bezproblémovému fungování. 

V tomto případě platí jedno nepsané pravidlo, a sice to, že sacharidy bychom si měli dopřát hlavně v první půlce dne. K večeru už je dejte raději stranou. Vhodným zdrojem této látky je například tmavé pečivo, luštěniny, brambory nebo třeba rýže či těstoviny.

S tabletkami se zbavím kil jedna, dvě! 💊

Aby byl seznam nejčastějších mýtů o hubnutí kompletní, je zapotřebí zmínit ještě jednu věc, a sice tabletky na hubnutí. Mnozí lidé jsou toho názoru, že jinak než s pomocí doplňků stravy zhubnout nelze. Většinou je kupujeme na internetu nebo v lékárnách. Nemůžeme však věřit tomu, že se jedná o zázrak, který během pár dnů odrovná desítky nechtěných kilogramů. Většinou se jedná jen o dobře propagované produkty, které nemají žádný účinek. A pokud mají, bývají jen takovou pomyslnou berličkou pomáhající v těch nejtěžších obdobích.

Fit-day produkty sice nejsou kouzelné nápoje na hubnutí, ale určitě Vám pomohou vaší cestou k vysněné postavě! Mají totiž nízký obsah kalorií a cukru + obsahují hromadu bílkovin! 💪 Zkus třeba Protein Premium nebo Protein Performance.