Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Jak Se Postarat o Svou Duševní a Fyzickou Pohodu V Chladných Měsících

 

Zimní období nám může přinést kouzlo sněhu a svátečních oslav, ale bohužel pro mnohé z nás také znamená zvýšenou únavu a sezónní depresi. Krátké dny a dlouhé noci mohou ovlivnit naše tělo i mysl, což vede k poklesu energie a nálady. Nicméně, existují osvědčené způsoby, jak překonat zimní únavu a sezónní depresi a znovu získat vitalitu a radost ze života.

1. Zdravá Strava

Neméně důležitá je i správná strava. Zimní období může vyvolat chuť k těžkým, nezdravým jídlům, ale měli bychom se snažit vyhnout přejídání se nebo konzumaci příliš mnoho cukrů. Zkuste zahrnout do své stravy potraviny bohaté na vitamín D (losos, vajíčka) a omega-3 mastné kyseliny (vlašské ořechy, lněné semínko), které jsou známy svou schopností podporovat duševní zdraví.

2. Pohyb

Pravidelná fyzická aktivita je klíčová pro boj proti zimní únavě. Přestože venku může být chladno, nenechte se tím svést k zastavení pohybu. Krátké procházky na čerstvém vzduchu, jóga nebo třeba taneční hodiny mohou zvýšit hladinu endorfinů, hormonů štěstí, a zlepšit náladu.

3. Ranní energie

Každý z nás někdy bojoval nebo bojuje se zdlouhavým vstáváním v chladných a temných zimních ránech. Zkuste do vašeho dne zahrnout 10-15 minutovou ranní rutinu, která vás nakopne energií a dobrou náladou. Každý si musí najít to své, ale níže jsme vypsali pár tipů:

  • Studená ranní sprcha nastartuje svaly, rozproudí krev a aktivuje část mozku, která řídí stresový hormon a pomáhá tak ke zmírnění špatných nálad a depresí a vyplavuje spousty endorfinů v největší míře pak serotonin, což je endorfin, který se nám v těle vyplavuje po překonání těžkých překážek a chvil.
  • Vypijte po ránu nejméně půllitr čisté vody na nastartování organismu a hydrataci.
  • Vaše ideální snídaně by měla obsahovat co nejvíce bílkovin, pomalu stravitelné sacharidy a nějaký kus ovoce či zeleniny.
    • Ideálně zařadit do vašich snídaní ovesné vločky, řecký jogurt, ořechy a ovoce. 

4. Světelná terapie

Jedním z hlavních důvodů zimní únavy a sezónní deprese je nedostatek slunečního světla. Šero a tma mohou negativně ovlivnit naše nálady a spánek. Světelná terapie je jedním ze způsobů, jak to kompenzovat. Sedět před světelným terapeutickým boxem každé ráno může napodobit přirozené sluneční světlo, což pomáhá stabilizovat náladu a zlepšuje celkový pocit pohody.

5. Čemu se vyhnout?

  • Po ránu se určitě vyhněte tučným jogurtům nad 10 % tuku. Většina z nich mají vysoký obsah cukru a společně s vyšším obsahem tuku tvoří kotvu, která vás po ránu zpomalí, unaví a organismus se musí hned po ránu potýkat s těžkým trávením. 
  • Trvanlivé polotovary a pečivo z bílé mouky. Bílé pečivo nejenže vede k tloustnutí a výkyvům nálad, ale také rozkolísá hladinu cukru v krvi a to vede k chuti na sladké. Pocit sytosti se dostavuje na kratší dobu a vy proto budete muset častěji jíst.
  • Tučné salámy, slaniny, klobásy a párky. Zkrátka uzeniny s vysokým obsahem tuku. Nejenže se masné produkty v těle tráví až 48 hodin, ale svým složením taktéž jako u bílého pečiva přispívá k výkyvům nálad, tloustnutí a celkovému zpomalení organismu a trávení.
  • Pozor také na sladké pomazánky, džemy a krémy např. k palačinkám nebo lívancům, které si můžete připravit z proteinů, ovesných vloček a ovoce, čímž docílíte vyvážené zdravé snídaně/svačiny a zároveň si užijete Vaše oblíbené sladké jídlo.