Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Proč cvičit pilates? Získáte ploché břicho a zbavíte se stresu

Chcete se udržet fit a v kondici? Hledáte pohyb, při kterém nejen spálíte hromadu kalorií, ale také zpevníte tělo a zároveň se protáhnete? Možná vám na mysli vyběhla jóga, která je odpovědí na zmiňované otázky. Je sice pravdou, že jóga je také řešením, ale co třeba takové pilates? Toto šetrné tělesné cvičení můžete praktikovat i doma, což je jenom jeden z mnoha benefitů. 

Co je to pilates?

Že jste nikdy o pilates neslyšeli? I když se tento typ šetrného tělesného cvičení stává opravdu populárním, najdou se takoví, kteří s ním ještě nepřišli do kontaktu. Proto si ho pojďme představit. 

Mluvíme o cvičení, při kterém se zapojují svaly celého těla. Je zapotřebí, abyste se řádně koncentrovali a zapojili veškerou svou sílu. Každý jednotlivý cvik máte pod kontrolou a je jenom na vás, kolik do nich vložíte energie. Jinými slovy - výsledky, jakých díky cvičení dosáhnete, jsou ve vašich rukách. 

Princip pilates má však obrovský vliv nejen na fyzickou, ale také na psychickou stránku. Po skončení se budete cítit uvolněně, psychicky vyrovnaně i odpočatě, i když jste si vlastně dali pořádně do těla. Důvodem tohoto pocitu je hlavně ono soustředění se na vykonávání každého jednotlivého cviku, což znamená, že mozek má na malou chvilku pauzu od každodenních starostí. 

 

Posilování pánve a nohou s pilates

 

Zásady pilates

Správně dýcháme

Stejně jako každé jiné cvičení, i pilates má své zásady. Kromě toho, že cviky musíme vykonávat plynule, nesmíme zapomínat ani na správné dýchání. Zatímco nádechy by měly být hluboké, aby došlo k dobrému okysličení krve, výdech by měl být stejně důkladný - ten pomáhá aktivovat hluboké svalstvo. Pokud budete dýchat takzvaně vědomě, získáte ten správný rytmus při cvičení. 

Kontrolujeme své pohyby

Jak již bylo zmíněno, pilates je cvičení, při kterém je zapotřebí kontrolovat si jednotlivé pohyby. Cviky se provádí vědomě, přesto intenzivně. Tím, že na jejich správné provádění upneme svou pozornost, se ochráníme před zraněním.

Hlavně se koncentrujme

A samozřejmě bychom neměli zapomenout na koncentraci, která je klíčem k úspěchu. Ideálně se nenechte rušit venkovními vlivy, vypněte svou televizi nebo přehrávající se podcast a buďte chvilku sami se sebou, respektive s pilates. 

Pilates cviky: Zahajte domácí cvičení

Když jsme se seznámili se zásadami, je čas na pár cviků. Ať už vyzkoušíte jakýkoliv, je zapotřebí se předtím pořádně protáhnout. Snížíte tak riziko vzniku zranění a předejdete následujícím nepříjemným bolestem. 

Stříhání nohama

Obecně nejsou cviky na hubnutí nijak složité. Jak už bylo zmíněno, je to hlavně o jejich vědomém provádění, kontrole a koncentraci. Jedním z poměrně oblíbených cviků je stříhání nohama, kdy zvedneme hlavu, vypneme horní část zad a přitahujeme si jednu nohu za druhou. Nohy střídáme zpravidla s výdechem a opakujeme několikrát v řadě. 

Plank na boku

Plank patří k vytrvalostním cvikům, které nejsou zrovna oblíbené. Zejména plank na boku dá pořádně zabrat, proto se obrňte vnitřní motivací. Při cviku se opřete o ruku, zvednete boky, nohy máte položené přes sebe. Tělo je spojené, máte upaženo. V pozici pak setrváváte několik vteřin.

Criss-cross

Do třetice všeho dobrého máme pro vás cvik jménem criss-cross. Stačí, když se položíte na záda a ruce složíte za hlavu. Při pokrčení jednoho kolena se vytočíte směrem k němu, poté kolena střídáte a tělo rotuje ze strany na stranu. 

 

Provedení pilates cviku plank na boku

 

Vyvarujte se chybám

A stejně jako při praktikování jiných sportů, i při pilates se můžete dopustit řady chyb, kvůli kterým by cvičení bylo spíše na škodu než k užitku. Mezi nejčastější chyby patří to, že dostatečně nezapojujeme hluboké břišní svaly. Jelikož toužíme po zpevnění těla, měli bychom veškeré svalové vrstvy zkrátka zapojit. To následně povede k zabezpečení správného držení těla. 

Také bychom měli správně držet hlavu, a to především při cvicích vleže. Je dobré si hlavu podpírat rukama, abychom ji neměli tendenci zaklánět. Tím předejdeme vzniku velkého napětí v krční oblasti a následujícím bolestem. 

Při cvicích bychom měli zakulacovat bederní oblast, jinými slovy by záda měla být přilepená k podložce. Vyklenutá záda jsou další chybou, která by vedla nejen k bolestem, ale také k malým výsledkům.

Benefity cvičení pilates

Zvýšení flexibility, rozvoj základní síly, zpevnění středu těla - to je jen hrstka benefitů, které cvičení pilates přináší. Kromě toho také zlepšuje držení těla a zvyšuje energii. 

Za zmínku stojí i fakt, že pilates a hubnutí jdou ruku v ruce. Pilates podporuje ztrátu hmotnosti a napomáhá k udržení dlouhodobého štíhlého vzhledu. Je však třeba provádět pilates cviky pravidelně. 

Podpořte cvičení a štíhlou linii s řadou Performance protein.

Aby byla dřina zúročena, doplňte svůj jídelníček řadou Performance protein. Mluvíme o prémiových proteinových koktejlech speciálně navržených pro sporty, jako je právě pilates, běh nebo jóga. 

Proteiny konzumujte hlavně po výkonu, kdy efektivně zasytí a pomohou s regenerací svalů. Navíc obsahují rýžový sirup, který je pomalým sacharidem. Energie se tedy bude uvolňovat postupně, v průběhu několika hodin.