Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Připravte si domácí rostlinné mléko

Rostlinné mléko je hitem posledních let. Jedná se o produkt, který milují prakticky všichni - nezávisle na tom, jestli jsou to masožravci, vegani nebo vegetariáni. Mluvíme tu o skvělé alternativě klasického mléka, po které doporučujeme sáhnout i při přípravě našich proteinových a smoothie drinků pro lepší vstřebatelnost bílkoviny. Otázkou ale zůstává, jak na domácí rostlinné mléko? Jeden takový recept na rostlinné mléko vám přinášíme. 

Z jaké suroviny budete mléko vyrábět?

Ještě než se rozhodnete připravit si rostlinnou alternativu mléčného výrobku si musíte ujasnit, z čeho budete produkt vyrábět. Možností je totiž celá řada. Nejčastěji se vyrábí z mandlí, sójových bobů nebo máku, ale také ho lze připravit z konopných či slunečnicových semínek, nebo také z ovesných vloček či jasmínové rýže. V každém případě mluvíme o tělu prospěšných a přínosných potravinách, kterými svou tělesnou schránku rozhodně potěšíte. 

 

Různé druhy rostlinného mléka se surovinami, z nichž jsou vyrobeny - mandle, sója, vločky, rýže

 

Recept na domácí rostlinné mléko

Co budete potřebovat:

150 g hlavní suroviny (vyberte si, která je vám nejbližší a která vám nejvíce chutná)

1 l vody

špetka soli

vanilkový lusk, datle, vanilkový cukr či jiná dochucovadla dle chuti, ale nemusí být  

Jak postupovat:

Postup se vždy malinko liší dle toho, jakou hlavní ingredienci jste si zprvu zvolili. Ve většině případů je však potřebné nechat danou surovinu změknout ve vodě (ideálně ji v ní nechte i osm hodin, u rýže i čtyřiadvacet hodin). 

Po změknutí se zbylá voda vylije a vymění se za čistou (to už mluvíme o potřebném litru vody uvedeném výše). Směs vody a zvolené suroviny se dá do mixéru a mixujeme do doby, dokud nebude ingredience plně rozemletá a mléko nebude mít bílou či světle béžovou barvu. 

V dalším kroku přichází čas na pytlíček, s jehož pomocí vzniklé mléko přecedíme. Sice dnes existují pytlíčky přímo dělané k tomuto účelu, vystačíte si ale i s látkovým kapesníkem nebo plátýnkem či jinou bavlněnou tkaninou. Cedíme poté tak dlouho, dokud není výsledné mléko čisté. 

Benefity rostlinného mléka

Jistě své připravené mléko označujete za "nejlepší rostlinné mléko na světě". Ale víte, jak konkrétně vašemu tělu prospívá? Každé rostlinné mléko má své benefity, ať už je vyrobeno z mandlí nebo ovesných vloček. 

Kupříkladu to ovesné pomáhá udržovat váhu a dodává pocit sytosti. Rýžové mléko zase dodává tělu potřebnou energii a neobsahuje lepek. A co mléko mandlové? Jeho zdravotními benefity je především to, že posiluje mozek i podporuje budování svalové hmoty. Navíc mandle jako takové mají tendenci snižovat nejen hladinu špatného cholesterolu v krvi, ale také i riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.