Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Pětice zelených superpotravin - hromada benefitů a smoothie plné energie

Zelené superpotraviny představují hit posledních let. Extrémně oblíbené jsou především proto, že nabízí neobvykle dlouhou řadu zdravotních benefitů a pozitivních účinků na lidský organismus.

Za zmínku stojí hlavně populární pětice - chlorella, spirulina, mladá pšenice, mladý ječmen a moringa. 

Chlorella očišťuje tělo

Jelikož jsou zelené superfoods trendem zdravého stravování a zdravé výživy obecně, je pravděpodobné, že jste se s jednobuněčnou řasou jménem chlorella už setkali. Pěstuje se většinou v čistých vodách na Taiwanu, ale také se do jejího pěstování pouští na japonském ostrově Rjúkjú, odkud se posílá do celého světa. 

Nejčastěji je k sehnání v podobě tabletek nebo prášku. Ať už ji do svého jídelníčku zakomponujete jakkoliv, pokaždé tělo skvěle očistí od volných těžkých kovů, chemikálií a od pesticidů, které jsou součástí zažívacího traktu. Jelikož detoxikuje tělo a pročišťuje krev, rozhodně byste na ni neměli zapomínat při jarním detoxu. 

Chlorella kromě jiného umí:

 • upravit optimální krevní tlak
 • posílit imunitní systém
 • podpořit trávení
 • snížit hladinu špatného cholesterolu v krvi

Spirulina doplní nepostradatelné vitamíny

Druhou zelenou superpotravinou z magické pětice je spirulina. Mluvíme o sladkovodní sinici, která se běžně vyskytuje v tropických nebo subtropických jezerech. Ke svému životu potřebuje hlavně vysoké pH a koncentraci několika látek. Dokonalé prostředí k životu nachází například v Keni nebo Mexiku, ale také se pěstuje v Japonsku, Číně či dokonce ve Spojených státech. 

 

Mořská řasa spirulina v keramické misce - čerstvá a v prášku

 

Spirulina je známá předně pro své složení nepostrádající žádné vitamíny. Do těla dodá potřebné množství vitamínu C, B a E. Kromě toho doplní i minerály jako je draslík, hořčík nebo fosfor či vápník na kosti. 

Co spirulina umí?

 • díky vysokému obsahu vitamínu C posiluje imunitní systém člověka
 • snižuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi
 • podporuje zdravou krvetvorbu
 • napomáhá k lepšímu, ostřejšímu vidění

Mladá pšenice proti běžným zdravotním neduhům

Nejčastěji ji seženete v tabletách nebo pilulkách a používá se už od dob starověkého Egypta. Řeč je o mladé pšenici, která se také řadí mezi zelené superfoods. Zatímco ve zmiňovaném Egyptě se používala hlavně na posílení imunity, dnes se s její pomocí zbavujeme všedních zdravotních neduhů jako je kašel nebo nepříjemné nachlazení. 

I když se mladá pšenice využívala ke zdravotním účelům dlouho předtím, v novodobých dějinách byla objevena až ve třicátých letech minulého století zemědělským chemikem, který od prvního okamžiku tvrdil, že zlepšuje zdraví a očišťuje tělo od nebezpečných toxinů. I proto se mladá pšenice zařadila mezi superpotraviny určené k detoxikaci organismu.

Mladá pšenice a její další zdravotní benefity:

 • bojuje proti kožním a trávicím potížím
 • pomáhá při zánětu úst a krku
 • ulevuje od horečky
 • zvyšuje celkovou hladinu kyslíku organismu

Mladý ječmen proti zažívacím potížím

Trápí vás zažívací potíže? Nedá vám bolest žaludku v noci spát? Sáhněte po mladém ječmenu. Jeho výjimečné složení obsahující nejen vitamíny, ale také další potřebné látky a úspěšně bojuje s různými zažívacími problémy. Mluvíme o součásti detoxikačních kúr či pomocníkovi při léčení kožních onemocnění. 

 

Mladý ječmen v prášku a rozmíchaný ve sklenici s vodou

 

V současné době se mladý zelený ječmen pěstuje po celém světě. Jeho kořeny se však nachází na Novém Zélandu. Zde se ho však nepěstuje tolik jako v americkém Utahu, kde se mu poměrně daří díky vysoké nadmořské výšce. 

Co ještě mladý ječmen dokáže:

 • je prevencí civilizačních onemocnění
 • upravuje hladinu cukru v krvi
 • pomáhá při léčbě chudokrevnosti
 • výrazně posiluje imunitní systém

Moringa jako jedna z nejvýživnějších rostlin

Možná jste už slyšeli o bylině jménem moringa, která je často označována za jednu z nejvýživnějších rostlin, jaké kdy byly na světě objeveny. Dnes je k sehnání předně v podobě prášku nebo tablet, její účinky však dokonale přenáší jakákoli její podoba. 

Předním důvodem, proč ji zařadit do svého jídelníčku, je, že se jedná o bohatý zdroj vitamínů a minerálů. Pokud bychom ji měli porovnat s ostatními potravinami na trhu, má patnáctkrát více draslíku než banán či sedmnáctkrát více vápníku než mléko. A dokonce sedmkrát více vitamínu C než pomeranč, čili posiluje imunitní systém. 

Co dalšího moringa umí?

 • zvyšuje vitalitu
 • snižuje hladinu cholesterolu v krvi
 • léčí depresi
 • upravuje krevní tlak

Jak využít potenciálu superpotravin? Připravte si detoxikační smoothie

Jelikož se jaro nese ve znamení detoxu a jelikož jistě chcete plnohodnotně využít potenciálu superpotravin, je třeba si připravit detoxikační smoothie. Existují sice jiné zdravé recepty, do kterých stačí zmiňované zelené superpotraviny přimíchat, ale tento recept je osvědčený. 

Co budete potřebovat a jak na to?

Připravíme si velký zralý banán, hrnek mandlového mléka, 2 lžíce oříškového másla, lžičku přírodního sladidla a k tomu 2 lžičky práškové spiruliny a stejné množství zeleného ječmene. Vše společně promixujeme, nalijeme do sklenice a dozdobíme například oblíbenými chia semínky.

Pokud spěcháte a nemáte čas nebo všechny potřebné ingredience pro přípravu, můžete sáhnout po už hotovém detoxikačním smoothie od Fit-day. To obsahuje perfektně vyváženou směs superpotravin (chlorella, spirulina, baobab, mladý ječmen, mladá pšenice, moringa, kurkuma), sušený špenát a brokolici i pro tělo nezbytné bílkoviny a vlákninu