Melounová dieta pro rychlé hubnutí: Viditelná změna za 3 dny?

I když většina lidí považuje meloun za ovoce, ve skutečnosti se jedná o zeleninu spadající do čeledi tykvovitých, která je navíc obsahově velmi rozmanitá. Kromě vitamínu C může meloun nabídnout také vitamíny skupiny B, železo, hořčík, vápník, draslík a antioxidanty nezbytné pro odbourání škodlivých látek z lidského těla.

Proč je meloun vhodný pro dietu? Je nízkokalorický a odvodňuje

Meloun je ideální potravinou pro redukci váhy, a to obzvláště v létě. Jak už napovídá název, při melounové dietě se konzumuje převážně tato plodina bez dalšího obohacení jídelníčku.

Meloun obsahuje zejména vodu (v průměru 91 %), proto má nízkou energetickou hodnotu. Pokud budete celý den konzumovat pouze meloun, můžete za den zhubnout až 1 kg. Je ale zapotřebí upřesnit, že se nezbavíte 1 kg tuku, ale pouze se vám odvodní tělo. Tato melounová dieta je tedy spíše vhodná jako očistná kúra, protože zbavuje tělo škodlivých látek.

Melounovou dietu byste zároveň neměli držet déle než tři dny. Při této dietě můžete jíst jakýkoliv druh melounu, jelikož všechny druhy jsou velice nízkokalorické. Meloun se jí pravidelně pětkrát denně. Nezapomeňte při této dietě dostatečně pít - minimálně 3 litry neslazených tekutin.

 

Usmívající se žena ve slunečních brýlích a klobouku s měsíčkem vodního melounu

 

Rychlé hubnutí nejen do plavek aneb 3 kg za 3 dny. Zkusit můžete i popcorn, který zbavuje tělo tuku

Melounová dieta je vhodná, pokud chcete ve velmi krátkém termínu zhubnout – třeba do plavek. V žádném případě není doporučované ji držet déle než tři dny, pak by mohlo být ohroženo vaše zdraví. Během tří dnů diety můžete zhubnout až 3 kg.

Další variací melounové diety je pro mnohé zřejmě překvapivá kombinace melounu s popcornem. Každou porci melounu je pak zapotřebí doplnit šálkem neochuceného popcornu. Pražená kukuřice zbavuje tělo tuku a meloun ho následně odvádí z těla pryč.

Vyhněte se zdravotním rizikům

Jak už jsme zmínili, melounová dieta je nízkokalorická (tedy hladová), a měla by být proto držena pouze po omezenou dobu. Rozhodně to není typ diety, která by sloužil jako prostředek pro dlouhodobé hubnutí. Melounová dieta zajistí rychlé hubnutí a výrazný úbytek váhy, s čímž také mohou souviset určitá zdravotní rizika.

Takto výrazný úbytek váhy totiž představuje silnou zátěž pro organismus a v kombinaci s nízkým energetickým příjmem se melounová dieta doporučuje pouze fyzicky zcela zdravým jedincům.

Posledním rizikem melounové diety je to, že po jejím skončení hrozí rychlý návrat zpět na původní váhu. Pokud po melounové dietě nezměníte svůj jídelníček trvale, ztracené kilogramy se vám nepovede udržet.

Pokud nechcete dodržovat přísnou melounovou detoxikační dietu, během níž se konzumuje pouze meloun, můžete si zvolit její méně náročnou variantu. Začleňte meloun do svého jídelníčku jen párkrát denně, vedle konzumace zdravého jídla. 

Dva základní druhy melounu – vodní a cukrový

Rozlišujeme dva základní druhy melounu. Prvním druhem je vodní meloun a druhým pak meloun cukrový.

Vodní meloun představuje asi nejznámější typ melounu. Jde o velký meloun se zelenou kůrou a sytě červenou dužinou, který určitě každý zná. Vodní meloun obsahuje až 94 % vody, dále jej lze využít jako zdroj vitamínů A, B a především pak vitamínu C. Vodní meloun je rovněž bohatý na přírodní cukr, zejména fruktózu.

Cukrový meloun je typický především pro svou žlutou dužinu. Cukrový meloun obsahuje 6–8 % cukru, převážně přírodního (sacharóza). Od vodního melounu se cukrový meloun liší vzhledem, chutí i velikostí.

 

Různé druhy melounu na světlém pozadí – vodní meloun, honeydew,  cantaloupe, galia

 

Cukrový meloun 6x jinak – znáte meloun gallia, cantaloupe nebo honeydew?

Cukrový meloun několik druhů (kultivarů). Mezi nejznámější patří:

Gallia – jedná se o menší odrůdu, kterou poznáte podle žlutohnědé kůry a žlutobílé dužiny s peckami soustředěnými uprostřed. Chuťově připomíná nektarinku.

Ogen – je druh vyšlechtěného melounu pocházejícího z Izraele. Jde o hybrid, který vznikl křížením melounu cantaloupe. Má mírně protáhlý kulovitý tvar, hladkou kůru nažloutlé bravy se žlutozelenými pruhy. Dužina má lehce nazelenalou barvu a je poměrně tuhá. Chuť je lehce nakyslá.

Charentais – plody této odrůdy jsou velké, oválného tvaru. Kůra má barvy od světlezelené s tmavě zelenými pruhy a postupně se dle dozrávání přebarvuje do světle žluté se zelenými pruhy. Dužina je oranžová, sladká a velmi aromatická. Pro svou sladkou chuť je tato odrůda velmi oblíbena dětmi.

Cantaloupe – poznáte ho podle hnědožluté síťové kůry a naoranžovělé dužiny, která je sladká a chutí nejvíce připomíná mango.

Honeydew – je příjemně sladký a typický pro vyšší množství žlutých jadérek. V obchodě jej rozpoznáte podle zářivě žluté kůry a zelenožluté dužiny.

Piel de sapo – je oválný se žluto zelenou slupkou se zelenými pruhy nebo skvrnami. Dužina je světlá, lehce nažloutlá – podobná barvě sektu. 

Výhody melounové diety

  • zasytí a pročistí organismus
  • cukr je zdrojem energie
  • meloun je chutný a osvěžující 
  • podporuje očistu jater, ledvin a slinivky

Nevýhody melounové diety

  • jednostranná dieta tělu neprospívá
  • snadno se přejí
  • následuje jo-jo efekt  

 

Melounové smoothie ve sklenicích s brčky a v pozadí s kousky melounu na talíři

 

Zdravotní upozornění

Neexistuje žádná jednostranně zaměřená dieta, která by byla zdravá. Jakmile nemá tělo vyvážený příjem všech důležitých látek, začne strádat. Buď mu budou chybět bílkoviny, sacharidy nebo tuky.

Melounová detoxikační dieta nemá žádný vědecký důkaz, který by dokazoval její úspěchy. Tělo je již naprogramováno tak, aby si efektivně čistilo a detoxikovalo játra a ledviny. Kvůli nedostatečné výživě a omezenému množství přijímaného jídla může melounová dieta způsobit hlad, závratě, nevolnost, únavu a rychlé zhubnutí. Nikdy nezačínejte novou dietu, pokud se nejprve neporadíte se svým lékařem.

Fit-day a hubnutí: Proteinové koktejly i Santiagova dieta

Usilujete-li o zdravé hubnutí, můžete do svého jídelníčku zakomponovat i přírodní Fit-day proteinové koktejly bez umělých sladidel. Ty se hodí pro rychlou, ale zároveň výživnou snídani či svačinu kdykoliv během dne. Nápoje vás nejen zasytí, ale zároveň dodají potřebné bílkoviny a další živiny pro správné fungování těla. Hodí se proto i do období redukčních diet.

Pokud byste se rádi pustili do postupného a přirozeného hubnutí ověřeným způsobem, můžete vyzkoušet jedinečnou Santiagovu dietu. Ta vás zbaví přebytečných kilogramů bez pocitu hladu, ale zároveň naučí zásadám správného stravování. Jojo efekt se proto nekoná.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení