Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Melounová dieta pro rychlé hubnutí: Viditelná změna za 3 dny?

Na melounu si během horkého léta rád pochutná snad každý – je příjemně sladký a především osvěžující. Věděli jste ale, že s jeho pomocí můžete také výrazně zhubnout? Dokonce až 1 kilogram váhy denně. Pojďme proto zjistit, na jakém principu melounová dieta funguje, jaké jsou její výhody i nevýhody a jestli se do ní můžete bez obav pustit, nebo byste se naopak neměli nechat zlákat.

 Proč je meloun vhodný pro dietu? Je nízkokalorický a odvodňuje

Meloun je ideální potravinou pro redukci váhy, a to obzvlášť v létě, kdy zároveň osvěží. Jak už napovídá název, při dietě se ve většině případů konzumuje samotný meloun bez dalšího obohacení jídelníčku.

Meloun tvoří z 91 % voda, proto nízkou energetickou hodnotu. Mimo to ale obsahuje i vitamíny C a B, minerály jako je železo, hořčík a vápník nebo antioxidanty. Ty jsou důležité pro odbourání škodlivých látek z těla. 

Pokud budete 5x denně konzumovat pouze meloun, můžete za den zhubnout až 1 kg. Je ale zapotřebí upřesnit, že se nezbavíte 1 kg tuku, ale pouze v těle zadržené vody. Na druhu melounu nezáleží, všechny jsou nízkokalorické. Důležitý je dostatečný příjem tekutin – vypít byste měli minimálně 3 litry vody denně.

Rychlé hubnutí do plavek aneb 3 kg za 3 dny. Zkusit můžete i popcorn, který zbavuje tělo tuku

Melounová dieta je efektivní v případech, kdy chcete zhubnout v co nejkratším čase – třeba do plavek. V žádném případě není doporučované držet redukční program déle než 3 dny, pak může ohrozit vaše zdraví. Během takovéto třídenní diety tedy můžete celkem zhubnout až 3 kg.

Další variací melounové diety je pro mnohé zřejmě překvapivá kombinace melounu s popcornem, kdy každou porci melounu doplníte šálkem neochuceného popcornu. Pražená kukuřice zbavuje tělo tuku a meloun ho následně odvádí z těla pryč.

Vyhněte se zdravotním rizikům

Jak už jsme zmínili, melounová dieta je nízkokalorická a jednostranně zaměřená – měla by se proto držet jen po omezenou dobu. Rozhodně nejde o ten typ diety, který by sloužil jako prostředek pro dlouhodobé hubnutí.

Výše popsaný výrazný úbytek váhy totiž představuje silnou zátěž pro organismus a v kombinaci s nízkým energetickým příjmem se melounová dieta doporučuje pouze fyzicky zcela zdravým jedincůmDalším rizikem melounové diety je i to, že po jejím skončení hrozí rychlý návrat zpět na původní váhu. Pokud po melounové dietě nezměníte svůj jídelníček trvale, ztracené kilogramy se vám nepovede udržet.

Jestli nechcete dodržovat přísnou melounovou detoxikační dietu, během níž se konzumuje pouze meloun, můžete si zvolit její méně náročnou variantu. Začleňte meloun do svého jídelníčku jen 2x denně, vedle zdravých potravin. 

Dva základní druhy melounu – vodní a cukrový. V čem se liší?

Rozlišujeme dva základní druhy melounu. Prvním druhem je vodní meloun a druhým meloun cukrový.

  • Vodní meloun představuje asi nejznámější typ melounu. Jde o velký meloun se zelenou kůrou a sytě červenou dužinou, který určitě každý zná. Vodní meloun obsahuje až 94 % vody, dále jej lze využít jako zdroj vitamínů A, B a především pak vitamínu C. Vodní meloun je rovněž bohatý na přírodní cukr, zejména fruktózu.
  • Cukrový meloun je typický především pro svou žlutou dužinu. Cukrový meloun obsahuje 6–8 % cukru, převážně přírodního (sacharóza). Od vodního melounu se cukrový meloun liší vzhledem, chutí i velikostí.

 

Různé druhy melounu na světlém pozadí – vodní meloun, honeydew,  cantaloupe, galia

 

Cukrový meloun 6x jinak – znáte meloun gallia, cantaloupe nebo honeydew?

Cukrový meloun má několik druhů (kultivarů). Mezi nejznámější patří:

1. Gallia – jedná se o menší odrůdu, kterou poznáte podle žlutohnědé kůry a žlutobílé dužiny s peckami soustředěnými uprostřed. Chuťově připomíná nektarinku.

2. Ogen – je druh vyšlechtěného melounu pocházejícího z Izraele. Jde o hybrid, který vznikl křížením melounu cantaloupe. Má mírně protáhlý kulovitý tvar, hladkou kůru nažloutlé bravy se žlutozelenými pruhy. Dužina má lehce nazelenalou barvu a je poměrně tuhá. Chutná nakysle.

3. Charentais – plody této odrůdy jsou velké, oválného tvaru. Kůra má barvy od světlezelené s tmavě zelenými pruhy a postupně se dle dozrávání přebarvuje do světle žluté se zelenými pruhy. Dužina je oranžová, sladká a velmi aromatická. Pro svou sladkou chuť je tato odrůda velmi oblíbená u dětí.

4. Cantaloupe – poznáte ho podle hnědožluté síťové kůry a naoranžovělé dužiny, která je sladká a chutí nejvíce připomíná mango.

5. Honeydew – je příjemně sladký a typický pro vyšší množství žlutých jadérek. V obchodě jej poznáte podle zářivě žluté kůry a zelenožluté dužiny.

6. Piel de sapo – je oválný se žluto zelenou slupkou se zelenými pruhy nebo skvrnami. Dužina je světlá, lehce nažloutlá – podobná barvě sektu. 

Výhody melounové diety

  • zasytí a pročistí organismus, zbaví tělo zadržované vody
  • meloun je chutný a osvěžující 
  • podporuje očistu jater, ledvin a slinivky

Nevýhody melounové diety

  • jednostranná dieta tělu neprospívá, protože nepřijímá všechny esenciální živiny
  • nízký energetický příjem
  • snadno se přejí
  • následuje jo-jo efekt  

 

Melounové smoothie ve sklenicích s brčky a v pozadí s kousky melounu na talíři

 

Zdravotní upozornění

Neexistuje žádná jednostranně zaměřená dieta, která by byla zdravá. Jakmile nemá tělo vyvážený příjem všech důležitých látek, začne strádat. Buď mu budou chybět bílkoviny, sacharidy nebo tuky, případně mikroživiny.

Melounová detoxikační dieta není podložená žádným vědeckým důkazem, který by dokazoval její úspěchy. Kvůli nedostatečné výživě a omezenému množství přijímaného jídla může melounová dieta způsobovat hlad, závratě, nevolnost a únavu. Nikdy nezačínejte novou dietu, pokud se nejprve neporadíte se svým lékařem.

Fit-day a hubnutí: Proteinové koktejly i Santiagova dieta

Pokud dáváte přednost zdravému hubnutí, můžete do svého jídelníčku zakomponovat i přírodní Fit-day proteinové koktejly doslazované výhradně stévií. Ty se hodí pro rychlou, ale zároveň výživnou snídani či svačinu kdykoliv během dne. Nápoje vás nejen zasytí, ale zároveň dodají potřebné bílkoviny a další živiny pro správné fungování těla. Hodí se proto i do období redukčních diet.

Pokud byste se rádi pustili do postupného a přirozeného hubnutí ověřeným způsobem, můžete vyzkoušet jedinečnou Santiagovu dietu. Ta vás zbaví přebytečných kilogramů bez pocitu hladu, ale zároveň naučí zásadám správného stravování. Jojo efekt se proto nekoná.