Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

MCT olej – Módní trend, nebo účinný zdroj energie nejen pro mozek?

MCT olej zažívá během posledních let nebývalý boom. Coby doplněk stravy získal na oblibě zejména mezi sportovci a hojně se využívá také při hubnutí. Nabízí ale MCT olej reálný přínos, nebo se jedná pouze o dočasný módní trend?

Tajemná zkratka MCT aneb trochu vědy na začátek

Původ zkratky MCT je zapotřebí hledat v angličtině, jedná se o zkráceninu medium-chain triglycerides, tedy označení triglyceridů (tuků) se středně dlouhými řetězci. Triglyceridy jsou pojmenovány podle své chemické struktury, konkrétně dle délky řetězců mastných kyselin. Každý triglycerid sestává z molekuly glycerolu a tří mastných kyselin.

Většina tuků v běžné stravě člověka je tvořena mastnými kyselinami s dlouhými řetězci. Hovoříme-li však o těch se středně dlouhými řetězci (MCT), v přírodě je lze nalézt zejména v kokosovém (55 %) či palmojádrovém oleji (54 %). Za dobrý MCT zdroj se pak považuje i plnotučné mléko (9 %) a máslo (8 %).

Hlavní mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem jsou:

 • kyselina kapronová 
 • kyselina kaprylová
 • kyselina kaprinová
 • kyselina laurová

Okamžitý zdroj energie

Díky kratšímu řetězci se MCT rychleji rozkládají a lépe vstřebávají do těla, je tak menší pravděpodobnost, že budou uloženy coby tuk. 

Narozdíl od mastných kyselin s dlouhým řetězcem putují přímo do jater, kde mohou být využity jako okamžitý zdroj energie anebo přeměněny na ketolátky během procesu spalování tuků. Ketolátky mohou přejít z krve do mozku a sloužit jako jeho alternativní energetický zdroj namísto glukózy.Olej z kokosového ořechu ve skleněné misce

Co je to MCT olej?

MCT olej je průzračnou kapalinou bez chuti, která vzniká díky separačnímu procesu zvanému frakcionace, kdy jsou z přírodního zdroje (kokosového či palmojádrového oleje) získány pouze mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem. Výsledný olej se tak může pyšnit vysokou koncentrací MCT.

Proč vyzkoušet MCT olej – podpora hubnutí či zlepšení funkce mozku

MCT olej pozitivní vliv na hubnutí hned z několika důvodů:

 • navozuje pocit sytosti a omezení chuti k jídlu díky hormonům leptin a peptid YY (1)
 • zvyšuje schopnost organismu spalovat kalorie a tuk (2)
 • disponuje nižší kalorickou hodnotou ve srovnání s mastnými kyselinami s dlouhým řetězcem (3)

Mimo hubnutí může MCT olej pomoci také v následujících oblastech:

 • snižování koncentrace laktátu (kyseliny mléčné) v krvi sportovců, a tím pádem omezení možného negativního vlivu na výsledek a oddálení pocitu únavy (4)
 • zlepšování funkce mozku, a tedy nápomoc při léčbě epilepsie, Alzheimerovy choroby či autismu (5)
 • omezování rizika vzniku srdečních onemocnění (např. vysoký cholesterol) (6)
 • snižování hladiny cukru v krvi (7)

Je však třeba brát v potaz, že řada studií testujících účinky MCT oleje stále probíhá, případně dané skutečnosti nebyly dosud podloženy dostatečným počtem klinických studií. Pozitivní vliv MCT oleje na lidské zdraví je však nesporný.

MCT olej ve Fit-day proteinových kaších

Pro řadu benefitů jsme se ve Fit-day rozhodli přidat MCT olej i do našich výrobků. Nově  ho proto najdete v řadě lahodných snídaňových kaší v kombinaci s bezlepkovými ovesnými vločkami a mikronizovaným proteinem pro ten nejlepší start aktivního dne!