Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Novinka od Fit-day: Krémové chia pudinky plné omega–3 mastných kyselin a vlákniny

Ve Fit-day věříme, že snídaně je nezbytným startem pro úspěšný den: doplní energii, zasytí, hydratuje tělo a celkově nastartuje metabolismus. Proto jsme se v posledních měsících zaměřili na koncept moderní snídaně, která obsahuje pouze kvalitní ingredience, je bohatá na živiny a především – její příprava nezabere víc než pár minut. Naše kategorie snídaní se proto dočkala rozšíření v podobě populárních chia pudinků.

 

Dva čokoládové chia pudinky ve sklenicích dozdobené mandlemi a borůvkami s přichystanou lžičkou

 

Chia pudinky jsou bohaté nejen na omega-3 mastné kyseliny a přijdou vhod i v horké dny

Chia pudinky se těší oblibě zejména pro skvělé výživové hodnoty, rozličné chuťové variace (každý přidá své oblíbené ingredience) i snadnou přípravu, kdy v základu nepotřebujete víc než chia semínka a vodu. V případě, že se pouštíte do domácího pudinku je však velmi důležitý správný poměr dvou výše zmíněných surovin, abyste se mohli těšit z perfektní konzistence a ne příliš řídkého či naopak hutného dezertu. Recepty se mnohdy rozchází a každý si tak musí najít ten svůj oblíbený nebo sáhnout po naší předpřipravené směsi s už dokonale vyladěným poměrem semínek, kokosového mléka, vody i dalších ingrediencí pro plnou chuť.  

Vybírat můžete ze tří příchutíčokoládové, vanilkové a malinové. Chia pudink se navíc skvěle hodí nejen jako snídaně, ale i jako rychlá svačina k doplnění energie. Zároveň jde o skvělý způsob, jak si dopřát během letních dnů příjemné osvěžení přímo z lednice.

Co se týče živin, v každé porci pudinku najdete kromě podílu bílkovin i více než 4 gramy kvalitní vlákniny a především vysoký obsah omega–3 mastných kyselin. Ty podporují správné fungování lidského těla, zejména pak srdeční činnosti a mozkových funkcí. Chia semínka neboli semínka šalvěje hispánské navíc obsahují i vitamíny skupiny B a minerální látky jako vápník nebo draslík, a můžou tak pomoct při snižování krevního tlaku. I z těchto důvodů se chia semínka řadí mezi superpotraviny. 

 

Chia semínka na dřevěné lžíci

 

Odkud se bere konzistence podobná klasickému pudinku? Chia semínka umí až 10x zvětšit svůj objem

Chia pudink svou hustou konzistencí připomíná klasický pudink tak, jak ho všichni známe – jak je to ale možné? Chia semínka mají mimo řadu blahodárných účinků na lidské tělo i schopnost vázat na sebe tekutinu, jsou tedy tzv. hydrofilní. Ve výsledku to znamená, že po namočení do vody semínka bobtnají a až 10x nabydou na objemu. Následně tedy vzniká jemný gel, který vytváří dobře známou pudinkovou konzistenci.

Gel je zároveň lehce stravitelný, hydratuje tělo zevnitř, a má tak své jisté místo ve stravě sportovců. Při fyzickém výkonu pomáhá předcházet překyselení svalů i únavě.

Kvalitní ingredience od evropských dodavatelů

Aby složení zůstalo co nejčistší a bez zbytečných aditiv, v pudinku najdete skutečně pouze pár surovin – všechny v prémiové kvalitě a výhradně s evropským původem. Kromě štědré porce chia semínek se snídaně pyšní obsahem sušeného BIO kokosového mléka, které zajistí jemnou a krémovou chuť i v případě, že směs smícháte pouze s vodou. Rýžový sirup představuje neméně důležitou složku: protože funguje jako pomalý sacharid (podobně jako třeba ovesné vločky), dodává tělu postupně se uvolňující energii, což je ideální způsob, jak si zajistit produktivní dopoledne. 9% obsah sušeného banánu nejenže zvýrazní chuť a přirozenou sladkost chia pudinku, ale vylepší i výživové hodnoty. 

Jednotlivé příchutě pak doplňuje například přírodní kakaový prášek nebo sušené maliny. 

Snídaně přichystaná den předem

Abyste si mohli chia pudink přesně ve chvíli, kdy na něj máte chuť, je zapotřebí jej připravit s přibližně 3 hodinovým předstihem. Pokud tedy víte, že vám po odpoledním cvičení přijde vhod výživná svačina plná energie, pudink si připravte po obědě. Stejně je tomu tak i se snídaní – pro svižné ráno bez starostí si pudink přichystejte večer předem. Ráno už stačí dezert naservírovat z lednice a případně dozdobit čerstvým ovocem, ořechy, medem nebo džemem.

Pudink zároveň vydrží v lednici 3 dny, můžete si proto ušetřit práci a předpřipravit jej i ve větším množství.

 

chia_pudding_1860x700_cz