Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Jarní únava. Odkud se bere a jak ji porazit

Rostoucí teploty, delší dny, více slunce a probouzející se příroda. Je pochopitelné, že jaro vítáme s nadšením a nemůžeme se dočkat, až budeme trávit čas na čerstvém vzduchu. Ne každého ale pohled z okna automaticky nabíjí energií a místo plánování výletů nebo obměny šatníku se potýká s až nezvyklou únavou, bolestmi hlavy či nespavostí. Pokud vám tyto příznaky zní povědomě, pravděpodobně jste se s jarní únavou už setkali. Pojďme si o ní říct něco víc.

 

Unavený pár v kanceláři při práci

 

I když se názory odborníků a lékařů na jarní únavu liší a neexistuje mnoho studií, které by se jí detailně zabývaly, jde o celosvětově známý fenomén související s hormonálními změnami a rytmem organismu.

Ve většině případů se únava objevuje hned zkraje jara, od poloviny března do poloviny dubna, po několika prvních, výrazně teplejších dnech. Obtíže by neměly trvat víc než pár týdnů, existují ale způsoby, jak celý proces urychlit a do budoucna se únavě třeba zcela vyhnout – v jednoduchosti stačí dopřát tělu to, co během zimy nejvíce postrádalo: slunce, čerstvý vzduch a jídelníček bohatý na vitamíny. 

Jak se sezónní únava projevuje

Symptomy jsou různé a liší se závažností, respektive mírou, jakou narušují běžný život. Mezi ty nejčastěji zmiňované každopádně patří:

  • slabost, vyčerpání
  • zvýšená citlivost na změny počasí
  • závratě
  • výkyvy nálad, podrážděnost
  • bolest hlavy a kloubů
  • nesoustředěnost

K jarní únavě jsou náchylnější určité skupiny osob, jde zejména o ženy s nízkým krevním tlakem a jedince se špatnou fyzickou kondicí. Zmínit můžeme také obecně mladší a zároveň starší ročníky.

Proč se s příchodem jara cítíme unavení? Zabrat dostává oběhový systém a mění se i hladina hormonů v těle

Zimní období obecně nutí k pasivnějšímu životnímu stylu, na vině jsou nízké teploty a nedostatek světa. Když se pak s jarem venku oteplí a přibude slunečních paprsků, tělo si novým podmínkám nejprve přivyká, přičemž délka adaptace je subjektivní a často má za následek dočasně sníženou hladinu energie a další výše popsané obtíže.

Se zvýšenou zátěží se potýká například oběhový systém, který musí reagovat na zvyšující se teplotu vzduchu včetně pro jaro typických výkyvů. Teplo reguluje pomocí cév, které podle aktuální potřeby rozšiřuje či stahuje. Rozšíření cév pak doprovází pokles krevního tlaku.

Přibývající denní světlo také vede k hormonálním změnám. Dva hormony, které v tomto případě hrají hlavní roli, jsou serotonin a melatonin. Zatímco stimulační serotonin (známý také jako hormon štěstí) se uvolňuje ve větší míře, koncentrace melatoninu v krvi, zodpovědného za spánek, klesá. I v tomto případě tedy tělo potřebuje jak čas, tak energii na to, aby dokázalo obnovit sezónní rovnováhu.

Svůj podíl viny nese také změna času, respektive "ztráta hodiny", která rozhodí v zimě zažitý denní a noční rytmus – následkem může být zhoršená kvalita spánku. Někteří z nás pak bojují i s nepříjemnými alergiemi, kvůli nimž bývají narušené hlubší a regenerační fáze spánku.

 

Zelená smoothie bowl ozdobená semínky a žlutými květy

 

Nejlepší způsoby, jak s jarní únavou bojovat

Když jsme si už prozradili, co slabost způsobuje, je nejvyšší čas zmínit osvědčené způsoby, jak se s únavou vypořádat.

Vitamíny

Dostatečný příjem vitamínů je klíčem k prevenci jarní únavy, zvlášť v okamžiku, kdy je imunitní systém s koncem zimy oslabený. Speciální pozornost bychom měli věnovat vitamínu C, který:

  • přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání,
  • podporuje normální funkci energetického systému
  • a napomáhá k normální funkci imunitního systému.

Jeho denní doporučenou dávku stanovují lékaři na 80–100 mg denně. Protože si organismus nedokáže vytvářet zásoby vitamínu C (pouze na 1–2 dny), je opravdu žádoucí doplňovat jej pravidelně. S tím vám mimo čerstvé ovoce a zeleninu může pomoct i naše lahodné proteinové smoothie s denní doporučenou dávku vitamínu C v každé porci. Ten je navíc plně přírodní, v podobě výtažků z plodů tropických třešní acerola, a tím pádem pro tělo lépe vstřebatelný.

Stejně tak jsou důležité i vitamíny skupiny B, které fungují mimo jiné jako regulátory energetického metabolismu. Vitamín B12 společně s kyselinou listovou je pak zvlášť prospěšný pro tvorbu výše zmiňovaného serotoninu. Nevýhodou je, že se B12 nachází výhradně v živočišných produktech jako je maso, mléčné výrobky nebo vejce, a tím pádem je tento vitamín hůř dostupný pro vegetariány, vegany a jednoduše všechny, kdo se snaží množství živočišných produktů ve svém jídelníčku omezit. I proto můžete obsah B12 najít na etiketě každého proteinového nápoje Premium, který s jeho doplňováním pomůže stejně efektivně, jako speciální doplňky stravy v podobě tablet, kapslí nebo kapek.

Pohyb na čerstvém vzduchu

Právě pohyb, i přes veškerou možnou nechuť, je přesně tím, co může tělu výrazně pomoct probrat se z jarní únavy. Samozřejmě není dobré lámat věci přes koleno a brát pohyb jako výzvu, začít můžete třeba cílenou 30 minutovou procházkou nebo jednoduše po cestě z práce vystoupit z autobusu o pár zastávek dříve. Důležité je zapojit celé tělo a vědomě čerpat energii ze slunce a přírody.

Pokud se přeci jen cítíte připravení odvést větší výkon, pak můžeme doporučit vytrvalostní sporty, jako je běh nebo jízda na kole, které stimulují krevní oběh a zahánějí únavu. Podobný efekt má i ranní cvičení a střídavé sprchy.

 

Dívka v zelené mikině během procházky v lese

 

Lehký jídelníček + pitný režim

Soustřeďte se na konzumaci čerstvých a zdravých sezónních potravin, které jsou bohaté na živiny potřebné pro aktivaci řady metabolických procesů. Konzumace lehké stravy rozdělené do několika malých porcí denně navíc usnadňuje tělu trávení a pomáhá nastartovat organismus. Zapomeňte proto na těžší, kořeněné a dlouze vařené pokrmy, bohaté na tuky a sacharidy, které nás provázely během zimy. S příchodem jara by měl talíř hrát barvami.

V receptech se nebojte použít také jarní bylinky, jako je medvědí česnek, kopřiva, třezalka nebo kořen a listy pampelišky. Jídelníček zpestří i nejrůznější klíčky, ořechy, sušené ovoce a semínka, bohaté na antioxidanty.

Co se týče pitného režimu, vsaďte všechno na čistou pramenitou vodu. Ta sehrává důležitou roli v biochemických reakcích v našem těle díky minerálům a sloučeninám, které přirozeně obsahuje. Denně bychom měli vypít 2,5–3 litry.

Pravidelný spánek

To, že je nezbytné dopřát si klidný a dostatečně dlouhý spánek je snad víc než jasné. Důležitá je ovšem i hodina, v kterou chodíme spát a v kterou vstáváme, a to jak ve všední dny, tak o víkendech, chceme-li si vytvořit určitou rutinu a podpořit přirozený rytmus organismu.

Jarní detox

V neposlední řadě můžeme doporučit také restart v podobě detoxikační kúry. Správně provedený detox dopřeje tělu čas na regeneraci, nastolí vnitřní rovnováhu a obnoví správné zažívání i fungování metabolismu. Výše zmíněné procesy obvykle doprovází také pocit zvýšené vitality a energie či klidnější spánek.

Vyzkoušet můžete například náš ucelený plán na 20 dní s názvem Jitčin detox, který kromě balíčku produktů obsahuje také e-knihu se všemi potřebnými informacemi, jídelníčkem a recepty na každý den.

V případě, že únava trvá přeci jen dlouho (např. několik měsíců), je příčina pravděpodobně jinde než ve změně ročního období a bohužel jen tak neodezní. V takovéto situaci neváhejte vyhledat odbornou lékařskou pomoc, můžete předejít závažnějším zdravotním problémům.

 

jitcin_detox_1860x700_cz