Exotické avokádo

EXOTICKÉ AVOKÁDO

Avokádo je plné zdravých tuků a vitamínů.

fitday avokado

Avokádo se někdy řadí mezi tzv. superpotraviny. Je jedním z nejvýživnějších plodů na celé planetě.

Obsahuje velké množství nenasycených tuků (stejně jako třeba ryby a oříšky). Omega-3 mastné kyseliny, které patří k nenasyceným tukům, jsou velice prospěšné pro vaše srdce.

Avokádo obsahuje navíc ještě:

▪ vitamín E – pomáhá zvrátit příznaky Alzheimerovy choroby

▪ vitamín C – zlepšuje imunitu, brání nachlazení

▪ vitamín B6 – urychluje metabolismus

▪ kyselina listová – podporuje vývoj tkání a plodu (pro budoucí maminky)

▪ lutein – postará se o vaše oči

▪ minerály – vápník, draslík, hořčík a železo

A jako bonus – avokádo je parádní i pro vaši pleť. Velice často se používají avokádové pleťové masky. Olej z avokáda totiž hydratuje a osvěžuje pleť. 

Z výživového hlediska se jedná o velmi cennou potravinu. Obsahuje celou řadu důležitých vitamínů, minerálů, antioxidantů a hlavně pak nenasycených mastných kyselin, jimž vévodí ty mononenasycené. Současně je bohaté i na vlákninu. Jeho pravidelná konzumace je pro lidské tělo přínosná a cenná v mnoha ohledech. Vyzdvihována je především jeho schopnost snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů, čímž snižuje pravděpodobnost vzniku celé řady onemocnění kardiovaskulárního systému jako třeba infarkt myokardu.

Je potřeba také říct, že avokádo na vzduchu oxiduje, takže pokud ho rozkrojíte či z něj uděláte třeba pomazánku, kterou chcete chvíli skladovat, nebo bude stát delší dobu na stole, musíte dužinu zakapat citronovou šťávou, aby nezhnědla.

 

I AVOKÁDO MÁ VÍCE DRUHŮ

Mnohdy lidé odchází z obchodu s prázdnou, protože se jim avokádo nezamlouvalo – říkají, že minule bylo jiné a mělo jinou slupku, takže asi nebylo zralé a nebo naopak přezrálé.

Tak jako jiné ovoce, má i avokádo různé odrůdy. Některé jsou pěstovány v jiné části světa a proto jsou mírně odlišené. Celkově však podobnost zachována je a všechna mají hruškovitý či vajíčkovitý tvar. Barevně se dělí mezí zelené, hnědé a některá se zbarvují do fialova. Chuťově i nutričně se lehce liší, ale ne tolik, aby člověk musel příliš přemýšlet, kterému dát přednost.

fit-day avokado

Každý druh avokáda má díky slupce zajištěno opravdu skvělou ochranu a díky naprosto minimálni propustnosti se avokádo pyšní nálepkou „nejčístšího“ ovoce. Slupka nepropustí žádné chemické ošetření, které se může při pěstování používat. Díky této vlastnosti tedy u avokáda nehrozí žádné znehodnocení pesticidy ani dalšími látkami. To znamená, že označení BIO u avokáda téměř nedává smysl a opravdu se jedná o zbytečně vynaložené náklady navíc.

Celosvětově se pěstuje několik desítek druhů, ale běžně dostupných je cca 15 odrůd. V čechách se dají nejčastěji sehnat dvě – Hass a Fuerte.

 

 

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.