Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Cambridge dieta

Cambridge dieta byla pojmenována podle anglického univerzitního města, kde byla sestavena. V 80. letech minulého století vědci zkoumali příčiny a důsledky obezity a nadváhy a dali vzniknout této revoluční dietě, kterou vyzkoušeli lidé po celém světě. Cambridge dieta se od ostatních zásadně liší. Nejíte totiž nic jiného než instantní výrobky, které obsahují minimum kalorií a přesné množství látek, bez nichž by organismus nemohl správně fungovat. Jídelníček pro celý den není sestaven ze zdravého jídla s vyváženým podílem živin, ale z instantních koktejlů, teplé polévky a výživné tyčinky. V instantních potravinách, vyrobených speciálně pro tuto dietu, je zastoupeno potřebné denní množství vlákniny, vitamínů, bílkovin, sacharidů, tuků a stopových prvků. Jejich energetická hodnota je velmi nízká a jejich konzumací snadno dosáhnete vyššího výdeje energie, než kolik jí přijmete. To má za následek úbytek na váze. Speciální instantní potraviny pomohou vašemu tělu účinně se vypořádat s tuky a odvést z těla zadržovanou vodu. Je však zapotřebí držet tuto dietu pod odborným vedením!

 

Fáze Cambridge diety:

Tvůrci zaručují, že za den můžete zhubnout až 2,5 kg. Dieta je rozdělena do několika etap a v každé spořádáte určité množství kalorií:

 

 1. etapa – dovoleno je zkonzumovat 600 kalorií. Váha velmi rychle klesá.

 2. etapa – k první etapě je přidáno dalších 200 kalorií.

 3. etapa – celkový příjem kalorií za den se zvýší na 1 000.

 4. etapa – denní příjem kalorií činí 1 200. Stále hubnete, ale cílem je především stabilizování váhy.

 5. etapa – povoleno je přijmout 1 500 kalorií. Tato fáze pomáhá udržet získanou tělesnou hmotnost.

 

Instantní výrobky jsou schváleny specializovanými výrobci produktů Cambridge diet. Vybírat můžete z velkého množství různých příchutí, ale za den smíte sníst pouhé tři sušené výtvory. Na výběr toho příliš nemáte, variací a kombinací je omezený počet. Vzorový jídelníček vypadá následovně:

Snídaně – jedna tyčinka

Oběd – polévka


Večeře – koktejl

Jedna porce obsahuje v průměru 14,1 g sacharidů, 14,4 g bílkovin, 2,7 g tuků a 2,5 g vlákniny. Energetická hodnota těchto tří denních dávek se pohybuje mezi 400 až 550 kaloriemi (cca 1 750 až 2 320 KJ), ale obecně doporučovaný příjem činí 5 000 KJ, proto se svěřte do rukou odborníků, abyste Cambridge dietu zvládli. Lékař vám navíc určí délku diety, přičemž vychází z vaší nadváhy, metabolismu, zdravotního stavu a z rychlosti, s jakou shazujete kila.

Pro koho je Cambridge dieta určena?
Dieta je určena zejména pro velmi obézní lidi, kteří mají nadváhu minimálně 20kg, zdravotní neduhy způsobenými obezitou a pro ty, kterým se nepodařilo zhubnout pomocí jiných diet. Zkusit ji mohou i lidé s menším stupněm obezity, a to tak, že některé z denních jídel nahradí instantní potravinou. Dieta je často poslední možností, jak se zbavit přebytečných kil a vyhledávají ji zejména ti, kteří nechtějí vařit zdravá jídla, a rychlá příprava instantních produktů jim plně vyhovuje.

Před tím, než podstoupíte tuto dietu, spočítejte si svůj BMI (vydělte svou hmotnost v kg dvojnásobnou výškou v metrech). Nadváhou trpíte tehdy, když BMI je mezi 25 – 30 a obezita od 30 nahoru. A právě pro tuto váhovou kategorii je Cambridge dieta určena. Velmi obézním lidem je doporučeno držet tuto dietu maximálně po dobu jednoho měsíce. Možné je dobu prodloužit, ale musí být přesně stanoveny a vymezeny přestávky. Lidé, kteří se potýkají jen s pár kilogramy navíc, ji smějí dodržovat několik dní až týdnů. Jelikož přijímáte malé množství kalorií, doporučuje se zařadit k dietě pouze lehké cvičení.

 

Plusy Cambridge diety:

 

můžete očekávat rychlý a výrazný úbytek na váze 

shodit lze i několik desítek kilogramů

instantní výrobky obsahují dostatek živin a vaše tělo nebude strádat

naučíte se pravidelnému stravování

zmenší se vám žaludek

větší investice do této diety vás přiměje ji dodržovat

nemusíte si hlídat příjem potravy

instantní jídla obsahují dostatek bílkovin, proto ani při velkém hmotnostním ubytku se neodbourávají bílkoviny ze svalů

 

Mínusy Cambridge diety:

 

během držení diety se může dostavit hlad a nezvladatelné chutě na „normální“ jídlo

když dietu skončíte a vrátíte se k dřívějšímu způsobu stravování, dostaví se jo-jo efekt neboli rychlé přibírání na váze

mohou vám vypadávat vlasy

můžete trpět únavou a pocity chladna

zvyšuje se riziko tvorby žlučových kamenů

dieta vás nenaučí správným stravovacím návykům

nelze ji držet dlouhodobě

dieta je příliš drahá

 

Nikdy se nepouštějte do Cambridge diety sami a svěřte se do rukou lékařů.

Pouze pod odborným dohledem docílíte snížení váhy a zamezíte přibírání, až přejdete na klasickou stravu. Pokud se pro tuto dietu rozhodnete, budete se muset vzdát všech potravin, včetně zeleniny a ovoce. Zkuste však vytrvat a motivujte se představou štíhlejšího těla a pevnějšího zdraví.