5 tipů a nejčastějších diet a trendů

5 TYPŮ NEJČASTĚJŠÍCH DIET A TRENDŮ

 

KETOGENNÍ DIETA

Proteinová dieta, známá také jako "bílkovinová", "cyklická ketogenní", "ketonová", či "ketodieta", je lékařskou vědou uznávaná metoda, která už po několika týdnech přináší skvělé výsledky v hubnutí. Byla vynalezena harvardským profesorem George L. Blackburnem, jenž zkoumal, jak lidský organismus spaluje uložené tuky.

Při běžných formách hubnutí nebo redukčních dietách může tělo redukovat až 40% hmotnosti ze svalů. Svaly ale jsou hlavními spalovači tuků, a když dieta skončí, tak se metabolismus není schopen vypořádat se stejným množstvím energie ve stravě, jako před dietou a nastává jo–jo efekt. Profesorovi Blackburnovi se podařilo identifikovat stav zvaný ketóza a za jakých podmínek lze v organismu navodit. Na tomto základě také vznikl termín "ketogenní dieta", později známá také jako "keto dieta", "bílkovinová" či "proteinová". Její hlavní výhodou se ukázalo, že redukce hmotnosti probíhá především na úkor tukových zásob a svalová hmota zůstává zachována, čímž se riziko jo-jo efektu minimalizuje.

 fitday trendy diet

PALEOLITICKÁ DIETA

Paleolitická dieta, nazývaná také paleo dieta či dieta doby kamenné, je často označována jako dietní režim či způsob stravování.

Zastánci Paleo své zásady definují více jako životní styl než způsob stravování. Člověk stravující se Paleo přibližuje svou stravu na předpokládaném stravování pravěkého člověka z období paleolitu, což je nejdelší období lidských dějin, které trvalo přibližně 3 milióny let. V tomto období člověk neznal zemědělství, a živil se tedy lovem a sběrem. Zastánci tohoto stravovacího režimu předpokládají, že lidské trávení není ještě evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství (obilí a mléčné výrobky).

Lidé dodržující tuto dietu tedy vyřazují ze svého jídelníčku nebo omezují zemědělské produkty jako obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny atp. Jídelníček se tedy skládá zejména z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub, ořechů a vajec. Paleo strava hojně využívá tuků - avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.

 

 

LOW CARB - NÍZKO-SACHARIDOVÁ DIETA

Nízkosacharidová dieta znamená, že konzumujete méně sacharidů a vyšší podíl tuků. A nejdůležitější je, že minimalizujete přijaté množství cukru a škrobu. Můžete jíst spoustu chutných pokrmů, dokud nebudete syti – a stále budete hubnout.

Řada nedávných vysoce kvalitních vědeckých studií ukazuje, že nízkosacharidová dieta usnadňuje jak hubnutí, tak kontroluje hladinu cukru v krvi.

 

HIGH CARB - VYSOKO-SACHARIDOVÁ DIETA

Vysokosacharidová dieta je charakterizována výraznou převahou sacharidů v poměru makroživin. Sacharidy zde tvoří 65 %, bílkoviny 10 % atuky 25 % zcelkového energetického příjmu. Vpraktické části práce jsme zvolili poměr živin pro vysokosacharidovou dietu 65 % sacharidy, 10-15 % bílkoviny, 20-25 % tuky. Vysokosacharidová strava se také často označuje jako dieta s vyváženým poměrem živin. 

 Fitday fit

IIFYM - FLEXIBILNÍ STRAVOVÁNÍ

IFYM (If It Fits Your Macros) je výživový systém, který vyžaduje rozložení a sledování celého jídelníčku z hlediska tří makroživin (bílkoviny, tuky a sacharidy). Úpravou svého denního příjmu a poměru tří typů makroživin, můžete přizpůsobit metabolismus a budování potenciálních svalů vašeho těla.

Flexibilní stravování je stravovací metoda založená na tom, aby vaše tělo dostalo přesně co potřebuje a pomocí malých změn se měnilo podle vašich představ. Ať už je vaším cílem ztratit tuk, získat svalovou hmotu, zvýšit sílu, nebo kombinace všech tří. Cílem tohoto systému je množství makroživin, potřebných na manipulaci složení vašeho těla.

Každý den sníme určité množství kalorií. Tyto kalorie jsou tvořeny ze tří makroživin: bílkovin, tuků a sacharidů. Základem IIFYM je prostě najít množství kalorií, které bychom měli získat ve stravě, abychom dosáhli našich cílů, a v jakém poměru bílkovin, tuků a sacharidů se tyto kalorie mají nacházet. IIFYM je dietní strategie, skvělá jak pro začátečníky, tak pro pokročilé.

Nejčtenější články

Smoothie - Koktejl plný sacharidů, bílkovin i tuků

SMOOTHIE - KOKTEJL PLNÝ SACHARIDŮ, BÍLKOVIN I TUKŮ V současné době velmi populární forma zdravé výž...

Krabičková dieta

KRABIČKOVÁ DIETA   Je jednou z mnoha druhů redukčních diet.  Záměrem je vás naučit zdravému stravo...

Dukanova dieta

DUKANOVA DIETA Revoluční Dukanova dieta je dílem francouzského lékaře Pierra Dukan. Vyvíjela se pře...

Hubnutí - Tak jak to vlastně je?

HUBNUTÍ - TAK JAK TO VLASTNĚ JE?   Naučte se zhubnout a štíhlým už zůstat. To dosáhnete, když bude...

Proteinová dieta - balíčky

Detox a chia
1 099 Kč

Detox za pomocí zeleninových šťáv....

prot. dieta
1 299 Kč

Proteinová dieta na 20 dní - 3...

balíček smoothie
1 599 Kč

Smoothie je rychlá snídaně nebo...

balíček superfood
1 849 Kč

Superfood je premiová snídaně nebo...

Dieta SLIM 3x1200g
2 399 Kč

Proteinová dieta na 40 dní - 3...