Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Zásobárna živin i energie. Nenechte si ujít zázračné vlastnosti chia semínek

Přemýšlíte, čím obohatit svou snídani nebo svačinu, ať už si připravujete jogurt, kaši, granolu nebo třeba smoothie? Abyste daný pokrm po nutriční stránce pozvedli na vyšší úroveň, přisypte do něj drobná chia semínka plná vlákniny, bílkovin, vitamínů, minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. O chia semínkách dokonce uslyšíte, že jde celosvětově o jednu z vůbec nejzdravějších potravin.

Chia semínka jako pradávný poklad Aztéků a Mayů

Chia semínka, přesněji tedy bylina jménem šalvěj hispánská, která semínka plodí, pochází z horských oblastí Střední a Jižní Ameriky. Dorůstá výšky až jednoho metru a kvete v odstínu bílé či fialové. Semínka sama o sobě mají šedou až černou barvu a jsou skutečně drobná – milimetrová. Chuťově připomínají oříšky.

Chia semínka znali a konzumovali už Aztékové a Mayové, a to zejména během dlouhých a náročných putování, kdy jim hrst semínek zajistila dlouhodobý přísun energie i hydratace. Zároveň je využívali také jako platidlo a považovali za náboženský symbol, což jen dokládá, nakolik ceněná byla. V době kolonizace Jižní Ameriky Španělé pěstování chia semínek postupně vymýtili a nahradili evropským obilím a zeleninou.

Jedinečné účinky semínek šalvěje hispánské byly pro moderní civilizaci znovuobjeveny až v 90. letech minulého století, kdy se o ně začali zajímat vědci a odborníci na výživu. Dnes se jedná o jednu z nejoblíbenějších superpotravin, běžně dostupnou v BIO kvalitě.

 

Nápis z chia semínek a plnými miskami

 

Co všechno chia semínka umí? Dodají tělu živiny, dokážou 10x zvětšit svůj objem a nahradí i vejce

Zatímco dříve se konzumovala především proto, že byla zdrojem postupně se uvolňující energie a vitality, dnes už známe vícero vlastností. Jsou zdrojem:

  • vlákniny a bílkovin
  • esenciálních omega-3 mastných kyselin
  • minerálů – vápníku, draslíku, železa, zinku, fosforu a řady vitamínů
  • antioxidantů

O chia semínkách je také známo, že jsou hydrofilní. To znamená, že na sebe dokážou vázat vodu (či jinou kapalinu) a až 10x zvětšit svůj objem – vznikne z nich jemný gel. Právě z toho důvodu tato superpotravina zpravidla nechybí v jídelníčku vytrvalostních sportovců, kteří ocení možnost dlouhodobé vnitřní hydratace a navození pocitu sytosti bez těžkého žaludku.

Semínka našla své další využití i v životě veganů, kteří je využívají coby náhradu vejce při pečení. Stačí smíchat polévkovou lžíci mletých semínek se třemi lžícemi vody a nechat přibližně 15 minut odstát. Vzniklá směs se hodí do všech druhů těsta a vejce spolehlivě zastoupí.

 

Krajíc celozrnného chleba s burákovým máslem, banánem a chia semínky

 

Účinky chia semínek a lidské zdraví

Snižují riziko srdečních onemocnění

Věděli jste, že na srdeční onemocnění umírá v České republice procentuálně nejvíce lidí? Podle lékařů přitom chia semínka můžou pomoct snížit riziko vzniku těchto zdravotních problémů. Stačí je zařadit do svého jídelníčku a držet se pravidelné konzumace.

Pro správnou funkci mozku a těla

Už bylo zmíněno, že chia semínka jsou výborným zdrojem omega-3 mastných kyselin, které musíme pravidelně doplňovat. Ty jsou nezbytné pro správnou funkci srdce, mozku i zraku. 

Pro pevné kosti

Věděli jste, že chia semínka obsahují až 5x více vápníku než mléko? Pokud potřebujete posílit své kosti a podpořit jejich stavbu, je načase opět vsadit na tuto superpotravinu. Mluvíme o skvělé alternativě pro každého vegana, který se mléčným výrobkům straní.  

Jaké jsou další účinky chia semínek?

  • potlačují záněty
  • zlepšují celkovou imunitu
  • mohou ulevit při bolestech svalů a kloubů
  • zvyšují sportovní výkonnost
  • podporují hubnutí
  • snižují krevní tlak

Vyzkoušejte Fit-day chia pudinky z těch nejlepších ingrediencí

Pokud jste chia semínka doposud přidávali pouze do jogurtu nebo do smoothie a rádi byste vyzkoušeli něco nového, chia pudinky od Fit-day jsou pro vás jako dělané. Jde o lahodný krémový dezert plný vysoce kvalitních chia semínek, BIO kokosového mléka či sušeného banánu. Příprava je snadná – směs stačí zalít požadovaným množstvím vody a nechat odstát v lednici a výživná snídaně nebo osvěžující svačina je rázem na světě.

Každého fanouška chia semínek pak určitě potěší i populární proteinové smoothie v příchuti chia-mango doplněné o další superpotraviny – macu a lucumu.

 

chia_pudding_1860x700_cz