Proč by proteinový nápoj neměl chybět v běžném jídelníčku

Doplňky stravy se v posledních letech staly velmi populárním a často zmiňovaný tématem. Zatímco nad některými můžeme s klidným svědomím mávnout rukou, jiné stojí za pravidelnou konzumaci. Vezměme si například proteinové nápoje – doplňují nepostradatelné bílkoviny obohacené o řadu užitečných látek už dávno se o ně nezajímají jen aktivní sportovci. 

 

Černý shaker v jedné ruce, v druhé odměrka čokoládového proteinu

 

Jak často doplňujete proteiny?

Proteiny nebo také bílkoviny – látky, které mají v lidském těle své nenahraditelné místo. Jsou stavební i transportní látkou, mají zásobovací i ochrannou funkci a podílí se na bezproblémovém chodu celého organismu. Narozdíl od ostatních makroživin, tedy sacharidů a tuků, nedokáže tělo bílkoviny skladovat do zásoby, jejich pravidelný (denní) příjem je proto nezbytný.

O proteinech se dnes mluví především díky fitness nadšencům, kteří aktivně usilují o svalový objem a perfektní výkony. Bohužel se tím rozšířilo i domnění, že jsou proteinové nápoje coby doplněk stravy určeny jen a pouze sportovcům. Pravda je však někde zcela jinde a proteinový drink může přinést řadu benefitů prakticky komukoliv.

K rychlejšímu hubnutí i k zahnání hladu

Bílkoviny v podobě proteinových nápojů se vyplatí zařadit do jídelníčku z mnoha dalších důvodů, a to například proto, že:

  • napomáhají k rychlejšímu hubnutí
  • zahání hlad a udržují delší pocit sytosti
  • pyšní se vysokým obsahem aminokyselin čili přispívají ke kvalitnější regeneraci svalů

Proteinový prášek navíc nemusíte konzumovat pouze ze shakeru, rozpuštěný ve vodě nebo mléce – skvěle obohatí snídani, svačinu, oběd nebo i večeři. Přidejte si ho třeba do ranních lívanců nebo ovesné kaše, která odstartuje váš produktivní den. Jemný a snadno rozpustný protein přijde vhod i během pečení, přípravy krémové polévky nebo třeba pomazánky. 

 

Lívance s borůvkami a malinami polévané medem

 

3 důvody, proč konzumovat proteinové nápoje

Pro silné a vytvarované svaly

Už jsme zmínili, že tím hlavním důvodem, proč se užívají proteinové nápoje je touha po svalovém objemu a síle. Bez bílkovin skutečně nelze nabrat dostatek stabilní svalové hmoty. Jen s jejich pomocí dojde k naplnění vize o vyrýsovaném těle. 

Podpora hubnutí

Veledůležitá látka má však v jídelníčku své místo i v opačném případě, a sice v okamžiku, kdy chcete shodit. Díky udržení dlouhodobějšího pocitu sytosti zamezíte častému nutkání jíst a sníží se tím také chutě na sladké. Navýšený příjem bílkovin na úkor sacharidů navíc může vyvolat stav ketózy, kdy tělo spaluje vlastní tukové zásoby jako náhradní zdroj energie. Právě z tohoto důvodu se můžeme setkat se speciálními proteinovými dietami.

Kvalitní regenerace

I bolesti svalů můžou být vašimi společníky při cestě za vysněnou postavou. V okamžiku, kdy o sobě svaly dávají vědět, je zapotřebí vymezit čas na regeneraci. Během ní se dají jednotlivé části těla do pořádku, vypořádají se s vynaloženou cvičební náloží a budou připraveny na další formování. S dostatkem bílkovin bude tento proces kvalitnější a rychlejší. 

 

Sklenice čokoládového proteinu s brčkem a kakaem

 

Kdy pít protein – ráno, během dne nebo večer?

Pokud jste proteinový prášek nezakomponovali do snídaně, ale rozhodli jste se ho vypít v podobě proteinového nápoje, nabízí se otázka, kdy si ho přichystat a ve které části dne ho konzumovat. 

Takto připravená dobrota může plnohodnotně nahradit svačinu během dne. Užívá se však i před sérií cvičení, jelikož pomáhá zlepšit sportovní výkon. Vhodné je užívat ho také po tréninku, kdy pomáhá budovat svalovou hmotu. Pokud zase chcete podpořit hubnutí a regeneraci těla, konzumujte ho před ulehnutím do postele.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení