Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Proč by proteinový nápoj neměl chybět v běžném jídelníčku

Doplňky stravy se v posledních letech staly velmi populárním a často zmiňovaný tématem. Zatímco nad některými můžeme s klidným svědomím mávnout rukou, jiné stojí za pravidelnou konzumaci. Vezměme si například proteinové nápoje – doplňují nepostradatelné bílkoviny obohacené o řadu užitečných látek už dávno se o ně nezajímají jen aktivní sportovci. 

 

Černý shaker v jedné ruce, v druhé odměrka čokoládového proteinu

 

Jak často doplňujete proteiny?

Proteiny nebo také bílkoviny – látky, které mají v lidském těle své nenahraditelné místo. Jsou stavební i transportní látkou, mají zásobovací i ochrannou funkci a podílí se na bezproblémovém chodu celého organismu. Narozdíl od ostatních makroživin, tedy sacharidů a tuků, nedokáže tělo bílkoviny skladovat do zásoby, jejich pravidelný (denní) příjem je proto nezbytný.

O proteinech se dnes mluví především díky fitness nadšencům, kteří aktivně usilují o svalový objem a perfektní výkony. Bohužel se tím rozšířilo i domnění, že jsou proteinové nápoje coby doplněk stravy určeny jen a pouze sportovcům. Pravda je však někde zcela jinde a proteinový drink může přinést řadu benefitů prakticky komukoliv.

K rychlejšímu hubnutí i k zahnání hladu

Bílkoviny v podobě proteinových nápojů se vyplatí zařadit do jídelníčku z mnoha dalších důvodů, a to například proto, že:

  • napomáhají k rychlejšímu hubnutí
  • zahání hlad a udržují delší pocit sytosti
  • pyšní se vysokým obsahem aminokyselin čili přispívají ke kvalitnější regeneraci svalů

Proteinový prášek navíc nemusíte konzumovat pouze ze shakeru, rozpuštěný ve vodě nebo mléce – skvěle obohatí snídani, svačinu, oběd nebo i večeři. Přidejte si ho třeba do ranních lívanců nebo ovesné kaše, která odstartuje váš produktivní den. Jemný a snadno rozpustný protein přijde vhod i během pečení, přípravy krémové polévky nebo třeba pomazánky. 

 

Lívance s borůvkami a malinami polévané medem

 

3 důvody, proč konzumovat proteinové nápoje

Pro silné a vytvarované svaly

Už jsme zmínili, že tím hlavním důvodem, proč se užívají proteinové nápoje je touha po svalovém objemu a síle. Bez bílkovin skutečně nelze nabrat dostatek stabilní svalové hmoty. Jen s jejich pomocí dojde k naplnění vize o vyrýsovaném těle. 

Podpora hubnutí

Veledůležitá látka má však v jídelníčku své místo i v opačném případě, a sice v okamžiku, kdy chcete shodit. Díky udržení dlouhodobějšího pocitu sytosti zamezíte častému nutkání jíst a sníží se tím také chutě na sladké. Navýšený příjem bílkovin na úkor sacharidů navíc může vyvolat stav ketózy, kdy tělo spaluje vlastní tukové zásoby jako náhradní zdroj energie. Právě z tohoto důvodu se můžeme setkat se speciálními proteinovými dietami.

Kvalitní regenerace

I bolesti svalů můžou být vašimi společníky při cestě za vysněnou postavou. V okamžiku, kdy o sobě svaly dávají vědět, je zapotřebí vymezit čas na regeneraci. Během ní se dají jednotlivé části těla do pořádku, vypořádají se s vynaloženou cvičební náloží a budou připraveny na další formování. S dostatkem bílkovin bude tento proces kvalitnější a rychlejší. 

 

Sklenice čokoládového proteinu s brčkem a kakaem

 

Kdy pít protein – ráno, během dne nebo večer?

Pokud jste proteinový prášek nezakomponovali do snídaně, ale rozhodli jste se ho vypít v podobě proteinového nápoje, nabízí se otázka, kdy si ho přichystat a ve které části dne ho konzumovat. 

Takto připravená dobrota může plnohodnotně nahradit svačinu během dne. Užívá se však i před sérií cvičení, jelikož pomáhá zlepšit sportovní výkon. Vhodné je užívat ho také po tréninku, kdy pomáhá budovat svalovou hmotu. Pokud zase chcete podpořit hubnutí a regeneraci těla, konzumujte ho před ulehnutím do postele.