Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Konopný protein

KONOPNÝ PROTEIN

Konopí seté (latinsky cannabis sativa) je výborným zdrojem proteinů vysoké biologické kvality. Tyto proteiny se získávají rozmělněním semínek rostlin. Vyrábí se mechanickým lisováním, při kterém se tuk (konopný olej) odděluje od pevné masy a vzniká útvar označovaný jako koláč.

Tento koláč se nadále suší a zpracovává na prášek, který se posléze cedí. Tímto postupem dochází ke snížení procentuálního podílu vlákniny a naopak ke zvýšení podílu bílkovin. Tento prášek proto obsahuje malé množství tuku (12 %) a vysoký podíl bílkovin (50 %). Z bílkovin tvoří 65 % globulin a 35 % albumin. Konopný protein neobsahuje psychogenní složku THC (aktivní složka marihuany), proto jejich konzumace neovlivňuje lidskou psychiku a není návyková.

Zmíněné bílkoviny mají velmi vysokou nutriční hodnotu. Obsahují velké množství aminokyselin a vyvážený poměr nasycených mastných kyselin omega 3, 6 a 9. Kromě toho konopný protein obsahuje vysoký podíl antioxidantů (tokoferoly, tokotrienoly a chlorofyl). Dále obsahuje kyselinu listovou a další vitamíny ze skupiny B.

konopný protein fit-day

Také v něm můžeme najít minerály, zejména vápník, železo, fosfor, hořčík a sodík. Zhruba 20 % obsahu tvoří stravitelná vláknina (jenž zůstala po zpracování), která přispívá k prodloužení pocitu nasycení. Je také zdrojem aminokyselin argininu a lysinu, které hrají klíčovou roli při stimulaci uvolňování hormonů, které podporují tvorbu svalů. Jako zdroj rostlinného proteinu konopná semínka oceňují vegani a vegetariáni a také sportovci, kteří potřebují kvalitní bílkovinu na tvorbu svalové hmoty.

Konopný protein je nejkvalitnější protein vůbec. Je unikátní obsahem všech 23 aminokyselin a vzácných proteinů albuminu a edestinu. Albumin je hlavní protein lidské plazmy se zásadními funkcemi na látkovou přeměnu. Konopný protein je skvělý pro vegany, sportovce, ale i staré lidi a děti. Doporučujeme pro stavbu svalů, při dietách a detoxikaci nebo po operacích a úrazech. Chutná oříškově, je snadno stravitelný a udržuje pocit plnosti.

 

Jaké je dávkování konopného proteinu?

Záleží, jaký je váš záměr a vaše hmotnost, podle toho se množství proteinu liší.

Obecné doporučení pro dávkování proteinů:
Sedavý způsob života - 0,8 gramů proteinu na kilogram tělesné váhy Rekreační sportovec - 1 gram na kilogram tělesné váhy
Vytrvalostní sportovec - například běžci maratonu, by měli přijmout 1,2 – 1,4 gramu proteinu na kilogram tělesné váhy

Kulturistika a silové sporty - 1,5-1,8 gramů proteinů na kilogram tělesné váhy Maximální dávka jsou 2 g proteinu na kilogram tělesné váhy. Jednorázová dávka bílkovin by neměla přesáhnout 30g (max. 50 g) bílkovin.
Jedna dávka je 15g (cca 1 polévková lžíce). Jedna dávka konopného proteinu dodá zhruba 7g čistého proteinu. Doporučená denní dávka je 30g (cca 15g čistého proteinu).

 

Způsob použití:

Přidejte do koktejlů, zeleninových šťáv, polévek, salátů, zmrzliny, apod.

 

Pro koho je konopný protein vhodný?

Konopný protein je vhodný pro ty, kteří chtějí kvalitní výživu pro tvorbu a regeneraci svalové hmoty a posílení celého organismu. Sportovci ocení jeho schopnost odbourávát metabolity kyseliny mléčné zodpovědné za bolesti svalů po zátěži a doplnit potřebnou energii a výživu zpět do unavených svalů. Díky svému složení je vhodný v období vysoké zátěže nejen pro sportovce, ale i lidi, kteří mají náročnou fyzickou nebo psychickou práci. Konopný protein je vhodným přítelem těla při rekonvalescenci, po úrazech, operacích či jiných fyzických či psychických změnách v těle. Pomáhá uvádět tělo zpět do kondice a rovnováhy. Konopný protein je vhodný pro vegany a vegetariány, kdy dodává potřebné bílkoviny a vitamíny skupiny B. Konopný protein je vhodný i pro děti. Například do kaší, džusů, koláčů...Kdy napomáhá dobrému vývoji a růstu. Konopný protein je také svělý společník na cestě těhotenstvím pro těhotné ženy, kdy dodává do těla potřebné bílkoviny, vitamíny a nenasycené mastné kyseliny. Dodává energii při únavě a napomáhá chránit a posilovat šlachy a vazy.

 

Konopný hummus:

1 hrnek uvařené cirzny nebo cizrnu v konzervě

2 lžičky tahini sezamové pasty

2 lžíce konopného oleje

1 lžíci konopného proteinu

Vše dáme do mixéru a rozmixujeme na pastu, kterou zakápneme citrónovou šťávou (balsamicem), dochutíme mořskou solí a pepřem. Namažeme na chléb či bagetu, posypeme loupaným konopným semínkem 

Proteinová bomba:

2 lžičky konopného proteinu
250 ml rostlinného mléka (sójové, kokosové, mandlové, ...)
1 banán
hrst goji
1 lžička spiruliny

Vše promíchejte a můžete vychutnávat.