Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Kokosový ořech - plod, který má vše potřebné k životu

KOKOSOVÝ OŘECH - PLOD, KTERÝ MÁ VŠE POTŘEBNÉ K ŽIVOTU

Kokosový ořech obsahuje 33,5% tuků, 6,23% sacharidů, 3,33% proteinů a minerální soli, zejména hořčík, vápník a fosfor. Nejvíce zastoupenou živinou v kokosovém ořechu jsou tuky, které tvoří až třetinu jeho hmotnosti. Přestože jsou to převážně tuky nasycené, nejsou však zdraví škodlivé.

Kokos obsahuje 32 mg hořčíku na 100 g a krom toho i dostatek vápníku 14 mg a fosforu 113 mg. Tato kombinace jej předurčuje, jako vynikající potravinu při nejrůznějších problémech pohybové soustavy. Máte-li problémy s osteoporózou, odvápněním, různými bolestmi, problémy s chrupavkami, využijte kokos jako léčivou potravinu i prevenci.

Protože kokosový ořech dodává tělu minerály, kromě blahodárných účinků na pohybovou soustavu se doporučuje také při lámání vlasů a nehtů a prořezávání prvních zubů, protože podporuje tvorbu zubní skloviny.
Lidé, kteří pravidelně konzumují kokosové produkty mají silnější schopnost vydržet několik hodin bez jídla, aniž by trpěli hypoglykémií. Kokosové ořechy tak slouží k prevenci obezity.

Kokosové ořechy mají hodně vlákniny, až 61% DDD. Obsahují dva druhy sacharidů - stravitelné a nestravitelné. Stravitelné sacharidy - jako je rozpustná vláknina - se skládají ze škrobu a cukru. Nestravitelné sacharidy - jako je nerozpustná vláknina - neobsahují žádné kalorie. Protože tělo nemůže strávit vlákninu z kokosového ořechu, nezískává z ní žádné kalorie, což nemá žádný vliv na krevní cukr.
Kokos zlepšuje trávení a problémy se střevy, protože podporuje absorpci dalších nutrientů včetně vitamínů, minerálů a aminokyselin. Kokos navíc neobsahuje žádný gluten, toxické látky, je hypoalergenní a obsahuje antibakteriální, antivirové, protiplísňové a antiparazitální léčivé složky.

bc2

VLIV NA ZDRAVÍ

V Indii říkají kokosové palmě strom života. Kokosová voda je z biologického hlediska podobná lidské plazmě. Obsahuje velké množství minerálních látek, vitamínů, enzymů a elektrolytů.
Posiluje imunitní systém, má antibakteriální a antivirové účinky a podporuje správné zažívání. Navíc zlepšuje uvolňování inzulínu do krve a zlepšuje „hodný cholesterol“ (HDL). Lékařské studie také ukazují, že má blahodárný vliv na léčbu rakoviny.

 

SKVĚLÝ PRVNÍ PŘÍKRM PRO NEJMENŠÍ

Kokosová dužina je vhodná jako první příkrm pro malé děti, které přecházejí na pevnou stravu. Obsahuje kyselinu laurovou a kaprovou, které jsou obsaženy i v mateřském mléce. Stačí ji rozmixovat spolu s kokosovou vodou. Kokosová voda obsahuje zase vápník, hořčík a přírodní cukr. Pro změnu do příkrmu můžete

zamixovat také mladou pšenici v prášku nebo karob. Když příkrm necháte v lednici ztuhnout, získáte konzistenci pudinku. Můžete přidat také probiotika a nechat den fermentovat a získat tak skvělý zdravý kokosový jogurt pro děti!

 

PODPORA ENERGIE A ÚLEVA OD NEVONOSTI PRO TĚHOTNÉ A KOJÍCÍ

V těhotenství a při kojení je to pravé období pro to, aby si žena do sytosti užívala pití kokosové vody. Prospěje nejen ji, ale také miminku. Kokosová voda a kokos obecně ji dodá spoustu živin (například vitamín B, který je v těhotenství zásadní), energii a sníží nevolnosti při těhotenství. Díky kokosu nebudete unavená a můžete si být jistá, že i miminko dostává jen to nejlepší pro jeho správný vývoj a imunitu. Navíc kokos podporuje i tvorbu mléka!

 

KOKOSOVÁ VODA LÉČÍ PRŮJEM, ZVRACENÍ, HOREČKU A PODPORUJE IMUNITU


Nejen děti jsou náchylné k různým infekčním onemocněním a zdravotním problémům jako je třeba průjem, střevní chřipka, horečka či zvracení. Stačí mít v mrazáku lahvičku kokosové vody jako první pomoc. Kokos i kokosová voda jsou skvělým pomocníkem pro zdravé trávení. Obsahují vlákninu, která podporuje trávení, poskytují úlevu od bolestí břicha a zamezují pálení žáhy. Kokosová voda je také účinným prostředkem při léčbě střevních parazitů. Kokosovou vodu dětem podávejte i preventivně – obsahuje důležité živiny pomáhající tvořit zdravý imunitní systém.

fitday kokos oÅech

MLADÝ KOKOS

–  tenhle kokos znáte z exotické dovolené, říká se mu “bílý kokos”

–  zraje většinou na nižších palmách, 6-9 měsíců, nejsladší je po 8,5 měsících

–  obsahuje dle odrůdy 200ml až 2 litry mladé kokosové vody a 0-200 gramů jemné kokosové dužiny

–  po utržení ho můžete skladovat 3 dny v teple anebo 60 dní v chladnu

–  je oblíbený jako dezert, osvěžení či kulinářská surovina v raw kuchyni

 

ZRALÝ KOKOS

–  v Evropě běžně dostupný, označuje se jako “hnědý chlupatý kokos”

–  zraje většinou na vyšších palmách zhruba 12 měsíců

–  obsahuje až 300 gramů velmi výživné a hutné dužiny a méně sladkou, často fermentovanou kokosovou vodu

–  lze skladovat velmi dlouho v teple

–  díky svému vysokému obsahu tuku je vynikající kulinářskou surovinou, vhodnou pro přípravu kokosového mléka, šlehačky, dezertů, curry, chipsů

 

KOKOSOVÝ OLEJ

–  rozmixujte ho do smoothie

–  přidejte si ho do vody nebo sportovního drinku

–  udělejte si na něm smaženou či dušenou zeleninu, vajíčka nebo maso

–  polijte si ním dezert, snídaňovou kaši nebo si ho dejte do kávy

–  zamíchejte si ho do jídla po cvičení

–  namažte si ho na pečivo

 

PANENSKÁ KOKOSOVÁ VODA

–  pijte ji jen tak

–  dejte si ji místo obyčejné vody do smoothie

–  smíchejte ji s mladým ječmenem nebo s matchou