Doprava ZDARMA na objednávky nad 1200 Kč 📦

Co jsou to superpotraviny a proč na ně nezapomínat

Superpotraviny neboli superfoods jsou dnes předmětem mnoha diskuzí zaměřených na zdravé stravování. Podle řady laiků i výživových odborníků mají nezastupitelné místo v našem jídelníčku. I když nemluvíme o žádné novince na trhu, přesto si někteří nejsou jistí jejich správnou definicí, respektive tím, jak superpotraviny chápat. Pojďme si je přiblížit a prozraďme si jejich výhody, které pro vás dost možná budou velmi milým překvapením. 

Vysoký obsah prospěšných látek

Těžko bychom hledali oficiální definici. Taková totiž neexistuje. Obecně se však superpotraviny berou za potraviny, které obsahují více tělu prospěšných látek než jiné na trhu. S pojmem se setkáváme od počátku současného století, kdy došlo k rozvoji zájmu o zdravé stravování a zdravý životní styl. 

Bohužel se zvýšenou popularitou superpotravin vzrostlo také množství produktů, které se za ně jen vydávají. Pojem superpotraviny totiž zároveň představuje lákavé marketingové označení, které úspěšně přitahuje zájemce o zdravější způsob života. 

 

Různé superpotraviny uspořádané do kruhu

 

V čem jsou super?

Aby potraviny spadaly do kategorie superpotravin, musí obsahovat nejen minerální látky a velké množství vitamínů. Postrádat nesmí ani vysoký obsah bílkovin a vlákniny či esenciální aminokyseliny, dále antioxidanty a zdravé tuky. 

Je důležité mít na paměti, že občasná konzumace takto označovaných potravin nestačí. Zpevněné postavy taky nedosáhnete po jednom tréninku, kterému věnujete pár minut svého času. Je důležité je konzumovat pravidelně, aby se jejich účinky dostavily, a pozitivně tak ovlivnily zdraví člověka. 

Zdravotní benefity superpotravin

Pro posílení imunity

Díky svému nemalému obsahu minerálů a vitamínů superpotraviny zdatně posilují imunitní systém, což je nyní obzvlášť zapotřebí. Právě imunitní systém nás chrání před různými nástrahami jako jsou nejrůznější nemoci, bakterie nebo viry a infekce.

Pro zdravé srdce, střeva a další orgány

Proč zařadit superpotraviny do svého jídelníčku? Předně proto, že posílí zdraví srdce, střev i dalších orgánů. Bylo prokázáno, že jejich unikátní složení pomáhá předcházet vzniku srdečních chorob. 

Mimochodem, věděli jste, že právě na kardiovaskulární onemocnění každým rokem umírá největší množství lidí u nás?

Proti vnitřním zánětům

Stejně tak bylo dokázáno, že látky obsažené v superpotravinách snižují vnitřní záněty v těle. Bonusem je navíc zvýšená energetická hladina a podpora hubnutí. 

Superpotraviny rozdělujeme do několika skupin

V kategorii superfoods najdeme ovoce, zeleninu, oříšky a mnoho dalšího. Proto se dělí do několika skupin, nicméně opět se nejedná o oficiální rozdělení.

Bobulovité ovoce

Početnou skupinou je bobulovité ovoce, zpravidla nabité antioxidanty. Jeho hlavním benefitem je to, že napomáhá snížit riziko infarktu a dalších kardiovaskulárních chorob. Patří sem například brusinky, které jsou bohaté na vitamíny C, E a K1 a celou řadou minerálů. Podílí se na snižování rizika vzniku problémů s močovými cestami. 

 

Černá miska s granolou, jogurtem, jahodami a plody goji

 

Zmínit můžeme i borůvky, často označované za nejlepší českou superpotravinu, nebo naopak exotické plody goji. Ty se ve východní medicíně využívají už od pradávna a mimo jiné podporují zdravý zrak a pomáhají i při léčbě cukrovky. 

Patří sem také jahody, maliny nebo plody acai.

Zelené potraviny

Mezi zelenými superpotravinami bychom našli spirulinu, což je modrozelená řasa používající se už dlouhé roky v lidovém léčitelství. I když byste to možná neřekli, obsahuje velké množství bílkovin, které jsou nedílnou součástí zdravého životního stylu. Jejím úkolem je zlepšit funkci metabolismu a také snížit množství tuku v játrech.

Mezi zelené superpotraviny patří i další řasa - chlorella (na obrázku), často skloňovaná v souvislosti s hubnutím. Mimo jiné obsahuje esenciální aminokyseliny, které tělo ke svému správnému fungování potřebuje, ale nedokáže si je vyrobit samo.

 

Zelený prášek z řasy chlorelly v misce 

 

Připomenout můžeme i mladý ječmen, mladou pšenici nebo moringu - ty všechny vynikají zelenou barvou a nachází své uplatnění zejména v detoxikačních kúrách.

Ostatní superpotraviny

I když by se day superfoods rozdělit ještě na další, už menší podkategorie, zůstaňme u označení ostatní. Řeč je například o kurkumě (neboli indickém šafránu), která je unikátním kořením s antioxidačními a protizánětlivými účinky. Patří sem i zázvor, po kterém se nevyplatí sáhnout jen při nachlazení, ale také ve chvíli, kdy chybí tolik potřebná energie. 

Vyhlášenou superpotravinou jsou také chia semínka, zelený čaj, prášek z baobabu, nebo všemi oblíbené kakao. Samostatnou kategorií jsou pak ještě ořechy.

Nejlepší tuzemské superpotraviny

I když mají mnohé superpotraviny zahraniční původ a můžou působit exoticky, prokazatelné pozitivní účinky mají i tuzemské dobroty. Řadu z nich si navíc dost možná pěstujete i na své zahradě:

  • česnek - plodina, která nese označení přírodní antibiotikum
  • vlašské ořechy - bohatý zdroj stopových prvků jako je hořčík, selen nebo zinek
  • červená řepa - zelenina působící blahodárně na činnost jater a zbavující tělo nadbytku sodíku
  • jablka - neobyčejné ovoce mající protirakovinné účinky
  • kysané zelí - vitamínová bomba překypující minerály

Lahodné super smoothie do dvou minut?

Pokud vás článek zaujal, vyzkoušejte jedno z našich přírodních proteinových smoothie se směsí superfoods. V ovocném drinku Long-life se můžete těšit na podíl lyofilizovaných borůvek, brusinek a plodů acai, zatímco v zeleném smoothie Detox najdete superpotravin hned 7 - chlorellu, spirulinu, baobab, mladý ječmen, mladou pšenici, moringu a kurkumu.