Vlašské ořechy a jejich vliv na zdraví

Vlašské ořechy a jejich vliv na zdraví

 

Vlašský ořech je plodem ořešáku. Svůj původ mají tyto ořechy ve střední Asii, dokonce tyto ořechy patří mezi nejstarší konzumované potraviny vůbec. Ořechy jsou přizpůsobivé, tudíž se dostali i k nám do středomoří. Využití ořechu je obrovské a těší se u nás velké oblibě. Nalezneme je v dortech, buchtách, salátech, jako přísadu do jogurtů, kaší nebo jako součást smoothie.

Vlašské ořechy připomínají svým tvarem mozek, proto je označována jako potravina pro mozek (brainfood).

Složení ořechů je převážné ze zdravých tuků z cca 69%, kolem 18% tvoří kvalitní bílkovina která může napomáhat i nárustu svalové hmoty a zbylé 3% tvoří sacharidy.

 shutterstock_524772079

 

Ořechy jsou také dobrým zdrojem vitamínu B1, E (antioxidant), B3, B6, vlákniny a především hořčíku a zinku. Horčík napomáhá správnému fungování nervové soustavy a svalů. Zinek naopak podporuje imunitní systém, což je v období diety také důležité. Vlašské ořechy jsou také výborným zdrojem omega 3, které jsou důležité nejen pro naše srdce. Další výhodou je množství železa které ořechy obsahují, železo totiž pozitivně podporuje krvetvorbu.

Díky těmto makroživinám, které vlašské ořechy obsahují se výborně hodí na hubnutí i do diety, jelikož každá dieta musí být vyvážená a bohatá na všechny potraviny a makroživiny aby z toho naše tělo benefitovalo. Pokud máte ovšem další energetický výdej v podobě sportu, je třeba potřebu všech makroživin navýšit aby byla regenerace kvalitnějí a tělo se nedostalo do katabolismu (ztrácelo svalovou hmotu díky kalorickému deficitu).

Hodně lidí se bojí zdravých tuků, ovšem pokud je konzumujete ve správném množství a máte dostatek aktivity, nemusíte se vůbec bát. Ideální je konzumovat tyto ořechy na snídani nebo i před spaním. To je mé doporučení ze zkušenosti, při konzumaci 100g tuků na den jsem byl schopný tuk nadále shazovat a přitom se mi sacharidy drželi spolu s bílkovinami kolem 200g, ovšem je třeba vyzkoušet co vám vyhovuje.

Ořechy jsou velmi bohaté na kalorie cca 642 kcal na 100g. Plody jsou bohaté na zdravé tuky - 1g tuku má cca 9kcal., proto jsou ořechy více kalorické. O proti prázdným kaloriím mají ořechy důležité makroživiny, vitamíny a minerály. Tudíž by jste je měli rozhodně do svého jídleníčku zařadit. 

 

shutterstock_580364050

Účinky vlašských ořechů:

 - regulace krevního tlaku

 - snižují cholesterol

 - protizánětlivé účinky

 - podporují psychiku

 - pozitivní působení na vlasy, pokožku a nehty

 - prevence chudokrevnosti

 - antioxidant

 - pozitivní vliv na plodnost

Na závěr bych vám chtěl říct, že zdravých tuku se není třeba bát, pokud jsou konzumovány v rozumném množství, může se dostavit několik zdravotních benefitů. Ovšem pokud kalorie přeženete, mohou se vám uložit do tuku a vaše tělo z toho rozhodně benefitovat nebude. Vlašské ořechy jsou vhodné do diety, k hubnutí a díky bílkovině také ke stavbě svalové hmoty, obsahují dále zdravé tuky a mnoho vitamínů i minerálů.

 
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.