Smoothie - Koktejl plný sacharidů, bílkovin i tuků

V současné době velmi populární forma zdravé výživy. Základem tohoto slova je anglický výraz "smooth", což v překladu znamená hladký, krémový. Pro představu lze jednoduše říci, že některé smoothies mohou vypadat jako koktejl husté konzistence. Do smoothie můžete přidat v podstatě všechno, co máte rádi. Někdo preferuje spíše zelenější smoothie, někdo zase více barevné. Smoothie není mléčným koktejlem ani lisovanou šťávou. Je nápojem z rozmixovaného ovoce a zeleniny, zpravidla surového. Oblíbené je ve zdravé výživě pro snadnou konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny a vstřebáváním vitamínů minerálů, vlákniny a antioxidantů.

Pojem "smoothie" se poprvé objevil v jednom z amerických slovníků z roku 1904 a označovalo příliš uhlazeného člověka. Využití tohoto slova pro uhlazený nápoj se začalo využívat až o celé půlstoletí později. V roce 1960 jistý Stephen Kuhnau žijící v New Orleans měl cukrovku a trpěl různými alergiemi na potraviny. Pro zmírnění svých problémů si začal vyrábět nápoje kombinováním ovoce, zeleniny a jiných zdravých přísad. Po výrazném zlepšení zdravotního stavu se rozhodl svůj nápad představit veřejnosti a v roce 1973 otevřel první obchod v USA. Oblíbenost tohoto zdravého nápoje prudce narůstala a když se v 90. letech minulého století rozšířila mánie po zdravějším způsobu života, kromě fitnesscenter rozšířili nabídku o smoothie i mnohé bary. Z Ameriky si smoothie prorazilo cestu do Evropy a momentálně se těší velké popularitě.

 

Oranžové smoothie z pomeranče, manga a banánu ve sklenici s dvěmi brčky

 

Prakticky každé smoothie můžeme oproti základnímu receptu rozšířit o nějakou další zdraví prospěšnou ingredienci v závislosti na tom, jaké cenné látky navíc chceme do svého těla dostat. Někdy můžeme sáhnout po jedné ingredienci, jindy po více. Podstatné by mělo být hlavně to, abychom to nepřeháněli a nepokazili si chuť a konzistenci daného smoothie. Prostě, aby bylo stále příjemné ho pít. Na trhu jsou dnes stovky různých surovin a doplňků, ze kterých si můžeme vybírat. Některé jsou v zásadě úplně obyčejné a běžně dostupné, jiné naopak velmi exotické. 

Smoothie jsou oblíbené především kvůli tomu, že se s nimi snadno hubne. Tyto koktejly na hubnutí nejsou při správné kombinaci jen dobré, ale především zdraví prospěšné. A hlavně smoothie recepty na hubnutí dodají vašemu tělu mnoho potřebných látek a vitamínů, které také podpoří vaši imunitu každý den. Pokud chcete koktejly na hubnutí opravdu zkusit, stačí nám k tomu pouze čerstvá zelenina, mixér, voda a asi 10 minut času. Namíchat si doma nápoj plný energie včetně prospěšných látek není náročné na čas. Nebojte se experimentovat. Až na některé výjimky by se zelenina neměla s ovocem míchat. Jablko si nerozumí s množstvím zeleniny, kromě například řepy a mrkve, tu naopak lze kombinovat s mnoha druhy ovoce. Samostatnou kapitolou je meloun, ten botanicky patří pod zeleninu, avšak z hlediska trávení je to takový "vlk samotář" - to znamená, že se nesnese s ničím a nejlepší je konzumovat ho samostatně. Naproti tomu listová zelenina si náramně rozumí jak s ovocem, tak i se zeleninou.

 

Nalévání špenátového smoothie s banánem do sklenice

 

Hlavním pravidlem pro míchání ovoce je míchat kyselé s kyselým nebo polosladké a naopak - sladké se sladkým či polosladké. Nevhodné je tedy míchat kyselé ovoce se sladkým. Důvodem je, že kyselina z kyselého ovoce zpomaluje trávení cukernatých látek, které pak ve střevech kvasí. Zeleninu není vhodné míchat s plody, jako jsou rajčata a okurky, zkrátka vše, co má v dužině semena. Pokud se vám bude zdát smoothie málo husté, můžete do něj přidat zdravá chia semínka. Díky nim smoothie zahustíte, a navíc k němu přidáte další skvělou ingredienci. Chia semínka totiž při hubnutí pomáhají, hydratují organismus a pomohou nám lépe snášet fyzickou zátěž. 

Pokud se nechcete zdržovat s nakupováním ovoce, zeleniny, jejich čištěním a přípravou, nebo jen  prostě nemáte dost času, vyzkoušejte skvělé smoothie vyrobeny z těch nejkvalitnějších surovin. Jsou plné potřebných bílkovin a obohacené množstvím lyofilizovaného ovoce. Jejich příprava už nemůže být jednodušší. Ve Fit-day shakeru ho máte hotový za dvě minuty.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.