Rostlinný protein a sportovci?

Rostlinný protein a sportovci?

Je pravdou, že pro sportovce jsou potřebné a jedině správné pouze živočišné bílkoviny?
Je faktem, že asi naprostá většina sportovců je o tom přesvědčena… Přeci jen trend minulých let byl takový a jedná se o nejvíce rozšířený názor…
Ovšem, i u nás už začínají pomaloučku prosakovat a objevovat se informace ohledně důležité role rostlinných bílkovin v oblasti sportu!
Oč jde?


Z oficiálních výzkumů vyplývá, že přestože konzumace pouze živočišných bílkovin opravdu přináší řadu pozitiv, tak při jejich konzumaci (nebo cílené konzumaci pouze živočišných bílkovin) se objevují, a to jsou už i veřejně přiznávaná, jistá zdravotní rizika. Obecně, živočišné bílkoviny obsahují kompletní spektrum esenciálních aminokyselin, zatímco u rostlinných zdrojů může jedna až dvě esenciální aminokyseliny chybět. Pokud se ovšem rostlinné zdroje zkombinují ve vyvážený celek (viz. například https://www.chytrasnidane.cz/protein/fitday-protein-chocolate/ ; aminokyselinové spektrum), jsou perfektním zdrojem bílkovin a zcela dokáží nahradit i bílkoviny živočišné.

 

2CFF39F2-6764-454B-8CF6-89AE28EF0EA7 

Nejpopulárnějšími zdroji jsou především luštěniny, dále i ořechy nebo sója.
Například, u hrachového proteinu zpracovavaného ve fit-day  se bílkovina, získává zcela bez použití jakýchkoliv chemických prostředků. Svým aminokyselinovým složením dokonce tyto produkty patří mezi naprostou špičku v dané oblasti.

 79807040-7B53-4CD7-B296-9D956432422C

 

Pokud jde o nárůst a udržování svalové hmoty, nebo o vyváženou kombinaci doplňků stravy u silových a vytrvalostních sportů, tak zde se jeví nejvýhodnějším způsobem, pokud možno plné využití předností obou typů bílkovin (živočišné i rostlinné) a jejich vzájemná kombinace v rámci daného jídelníčku. Rostlinný protein třeba jako zdravá snídaně, nebo rychlá svačinka, protein před nebo po tréninku. Stačí jedna porce denně a dodáte tělu 20g kvalitných bílkovin.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.