Méně známý, ale životně důležitý vitamín B12

Nedostatkem vitamínu ze skupiny béček dnes trpí velká část populace. Proč se s tímto problémem musíme potýkat zrovna my? A je B12 opravdu tak životně důležitá?

Seznamte se s B12

Vitamín B12 se řadí mezi životně důležité složky, které podporují fungování organismu. Jak již název napovídá, řadí se do skupiny vitamínů B, které jsou nezbytné pro běžnou funkci metabolismu. Podporuje krvetvorbu, ale také funkci nervového systému. Jeho přítomnost se však neprojevuje pouze po tělesné stránce. Napomáhá také pozitivní náladě, odolávání stresu a podílí se na syntéze DNA.

Patří mezi nejvíce diskutovaná témata v rámci veganské stravy. Jelikož jeho největším zdrojem je právě maso a živočišné bílkoviny, na jeho nedostatek trpí zejména vegani a vegetariáni. Existují sice tvrzení, že se tento vitamín objevuje v řasách jako chlorella či spirulina, jeho přítomnost v rostlinné stravě však nebyla nikdy spolehlivě prokázána.

 

Vitamín B12 zdroje v živočišné bílkovině Fit-day protein premium

Nedostatkem netrpí pouze lidé

Asi nejdůležitější otázkou zůstává proč naši předkové měli vitamínu B12 dostatek, ale my nikoliv.

Tento vitamín je považován za jeden z nejsložitějších jaké známe. Poprvé se ho totiž podařilo izolovat a pojmenovat až v roce 1948. Do té doby byl světu skrytý a na jeho deficit se běžně umíralo.

Tvůrcem vitamínu B12 byly původně mikroorganismy, které žily běžně v půdě. Odtud se pak dostávaly do trávicího traktu zvířat, ale také lidí.

Počátkem 30. let 20. století začala éra moderního hospodářství, zvýšené zemědělské produkce a s ní i používání pesticidů. Ty kontaminovaly půdu a vyčerpaly veškeré původní živiny.

Dnes se tak musí vitamín B12 doplňovat umělou formou nejen lidem, ale také zvířatům, které potřebují tuto látku ke každodennímu fungování.

 

Vitamín B12 v tabletách Fit-day

Jak poznám, že mi vitamín chybí?

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • chudokrevnost
  • nechutenství
  • únava a ztráta energie
  • trávicí potíže
  • závratě
  • brnění rukou
  • špatná pohyblivost

Čím tedy B12 doplnit?

Dospělý jedinec by měl denně přijmout asi 2,4 μg vitamínu B12, jehož nejbohatším zdrojem je právě živočišná bílkovina. Pokud však holdujete spíše veganské stravě, budete muset sáhnout po alternativních řešeních.

Na trhu najdete celou řadu produktů, kterými lze tento vitamín doplnit. Můžete volit mezi pilulkami, prášky nebo různými nápoji.

My ve Fit-day jsme se rozhodli přidat tento důležitý vitamín do našich nápojů. V nově představené řadě Premium tak najdete každý nápoj obohacený o jeho denní doporučenou dávku.

Že nekonzumujete maso? Nevadí, s našimi doplňky získáte veškeré potřebné živiny a ještě si skvěle pochutnáte, díky vyladěných chuťovým kombinacím.

Tak na nic nečekejte a běžte si vybrat jeden z prémiových proteinových nápojů, dostupných také v ochutnávkových baleních

Oblíbené produkty kategorie premium

premium_hazelnut
799 Kč

Mikronizovaný protein a bohatá...

premium_chocolate
799 Kč

Prémiové ingredience a chuť...

premium%20ban%C3%A1n
799 Kč

Prémiový nápoj, plný prémiových... 

 

Oblíbené články

Vitamíny a minerály

Bohužel zelenina ani ovoce už dávno není to co bylo v dnešní chemické době, proto je třeba vitamíny...

Jahody - bohatý zdroj vitamínu C

Jahody obsahují až 90% vody, jsou tak vhodné jako dietní jídlo. Žádné jiné...

Snídaně jako základ

Proč snídaně? Neboť milujeme rána. Ty chvíle, dokud se svět kolem probouzí a...