Léto - období výletů, dovolených! Svačina na cesty

LÉTO - OBDOBÍ VÝLETŮ, DOVOLENÝCH, ...

Spouta z nás drží před létem různé diety, aby vypadali skvěle v plavkách a letních outfitech. Pak stačí pár prázdninových výletů, festivalů a dovolených a s naší dietou bývá obvykle konec. Opět zaháníme hlad ve stáncích rychlého občerstvení, v tom “lepším” případě se odbydeme chlebem s paštikou, který jsme si ráno přibalili do batohu.

 fitday%20leto%20trip

Ani v létě nezapomínejme na sacharidy, které by měly tvořit základ jídelníčku většiny z nás. Na výletech máme tendence je hradit z bonbónů, zmrzlin apod. Nikdo samozřejmě netvrdí, že jedna zmrzlina vám úplně zkazí celoroční dřinu. Držme se zásady - všeho s mírou. I na cestách bychom měli vybírat komplexní sacharidy, můžeme si připravit např. sendviče z žitného chleba nebo celozrnné tortilly. Pokud si budeme připravovat na cestu sendvič, doporučujeme volit celozrnné pečivo (slunečnicový, žitný, vícezrnný, špaldový a jiný chléb). Na mazání použijeme rostlinný tuk, máslo nebo třeba i zralé avokádo. Rozhodně nedoporučujeme používat majonézu, která v létě není vhodná, protože u ní v teplém prostředí hrozí riziko vzniku bakterií salmonely. Sendvič obohaťte ještě bílkovinovou potravinou, např. kvalitní šunkou (doporučujeme nejvyšší jakosti), tvrdým sýrem (např. Eidam, Gouda, Leerdamer, ...), sýrem cottage, tvarohovým sýrem (Gervais, Lučina, ...), Šmakounem, grilovaným krůtím či kuřecím masem a určitě nezapomeňte na velkou dávku čerstvé zeleniny (ledový salát, okurka, paprika, rajče, ...)

Na výlet si také určitě přibalte knäckebroty, grahamové plátky, rýžové chlebíčky a jiné podobné trvanlivé druhy pečiva, které obsahují velké množství vlákniny. Také nezapomínejte na ovoce, které je zdrojem jednoduchých sacharidů. Můžete zvolit čerstvé ovoce - např. jablka, hrušky, ... nebo také sušené ovoce, nejlépe samozřejmě to neproslazované. Budete-li mít přístup k horké vodě, přibalte s sebou i různé obilninové kaše (jáhlové, rýžové, pohankové apod.), můžete vyzkoušet i kuskus, který stačí zalít a máte zdravé teplé jídlo.

Také bychom neměli zapomínat na bílkoviny, které bychom si měli hlídat (denní příjem by měl být cca 30%) a můžeme se tak vyvarovat zbytečnému přejídání se nevhodnými, nezdravými potravinami. Doporučujeme si přibalit proteinový prášek (odsypte si do menší krabičky nebo sáčku pár odměrek, popř. zvolte cestovní balení), proteinové tyčinky (s němi ovšem opatrně, ve větším množství mohou způsobit trávící obtíže, neboť obsahují větší množství cukerných alkoholů), sušené maso, rybí konzervy a máte-li s sebou chladící tašku (popř. cestovní ledničku), můžete přibalit jogurty, kvalitní sýry nebo šunku.

 fitday dovolena

Jedeme-li na aktivní výlet (např. do hor) můžeme přibalit také potraviny s vysokým obsahem tuků, které nám budou skvělým zdrojem energie. Nebudeme ztrácet čas přípravou jídla, ani hledáním nejbližší restaurace (což obzvláště na

horách může být dost složitá záležitost), otevřeme batoh, vytáhneme sáček ořechů (mandle, kešu, para, makadamové, vlašské, lískové, ...) nebo semínek (lněná, dýňová, slunečnicová, sezamová, chia, ...) a dodáme tělu energii na další kopec :-)

Samozřejmostí, a to nejen na výletech, je dodržování pitného režimu! Nezapomeňte tedy do batohu přibalit vždy láhev s vodou.

Proteinové prášky, ořechy, semínka i sušené ovoce můžete zakoupit na naše eshopu.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.