KETODIETA

KETODIETA

Proteinová dieta, známá také jako bílkovinová, cyklická ketogenní, ketonová, nebo ketodieta, je lékařskou vědou uznávaná metoda, která již po několika týdnech přináší skvělé výsledky v hubnutí. Jednoduše řečeno jde o redukční režim, který stojí na vysokém příjmu bílkovin a minimu sacharidů. Absencí příjmu sacharidů vzniká stav ketózy, což je stav, kdy si organismus vyrábí energii z vlastních tukových zásob. Byla vynalezena harvardským profesorem George L. Blackburnem, který zkoumal, jak lidský organismus spaluje uložené tuky. Podařilo se mu identifikovat stav zvaný ketóza, a za jakých podmínek ho lze v organismu navodit. Na tomto základě také vznikl termín ketogenní dieta, později známá také jako ketodieta, bílkovinná či proteinová. Její hlavní výhodou se ukázalo, že redukce hmotnosti probíhá především na úkor tukových zásob a svalová hmota zůstává zachována, čímž se riziko jo-jo efektu minimalizuje.

 fitday%20ketogenic%20diet

Co je to ketóza?

Ketóza je organismu přirozený biologický stav. Organismu chybí při takové stravě glukóza, což je jednoduchý sacharid a zdroj energie pro mozek, svaly, srdce i další tkáně. Protože organismus energii potřebuje, začne ji získávat rozkladem vlastních tukových buněk, přičemž štěpením tukových tkání vznikají ketolátky. Mají schopnost plnohodnotně nahradit sacharidy, které jsou primárním zdrojem energie člověka. V důsledku toho dochází k úbytku nejen podkožního tuku, ale i vnitřního tuku, který obklopuje důležité orgány. Snižuje se hladina cholesterolu v krvi a klesá produkce hormonu inzulínu, který štěpí cukry a vyvolává chuť na sladké. Ketózu nedoprovází hlad, chutě ani špatná nálada. Naopak! Člověk se cítí plný energie a místy má až euforickou náladu. Ketóza je také skvělý detoxikační prostředek. Tělo totiž spaluje i usazené toxické látky, prostě vyloučí všechno, co nepotřebuje. Do ketózy se organismus dostává v průměru po 2 - 3 dnech proteinové diety.

K zahájení ketózy a k úspěšnému zvládnutí celého procesu ketodiéty jsou vhodné a doporučené výrobky Fit-day.cz  které mají vysoký obsah bílkovin. Proto jsou výsledky viditelné velmi rychle. Optimální příjem bílkovin také zajistí, abyste neztráceli na svalové hmotě.

 fitday%20ketodieta

Klasický dietní plán při ketodiete se skládá ze tří kroků:

 

1. Váhová redukce

Jídelníček v ní se skládá pouze z povolené zeleniny a proteinových jídel. Jejich počet se může pro každého člověka lišit. Zpravidla to bývá 4, 5, nebo 6 proteinových jídel denně. V organismu se pomocí nich navodí a udržuje stav zvaný ketóza. Tělo začne čerpat z vlastních energetických zásob (z podkožních a viscerálních tuků) již po dvou až třech dnech. První výsledky v úbytku hmotnosti a centimetrů u problematických partií jsou viditelné již po 5 až 7mi dnech. Na jejím konci se váha zákazníka dostává až na 50% - 70% cíle v hubnutí. První fázi kromě největšího váhového úbytku provází až překvapivý dostatek energie, pocit nasycenosti, dobrá nálada a další výhody proteinové diety

 

2. Stabilizace

Začíná pozvolné začlenění sacharidů a tuků do jídelníčku. Jedno proteinové jídlo, nejčastěji oběd nebo večeře, se nahradí jídlem "normálním". Například pokud má zákazník v první fázi 5 proteinových jídel, tak v druhé fázi pokračuje už jen se 4mi proteinovými jídly a jedním normálním. Ketóza v této fázi zůstává udržována a úbytek kil probíhá pomaleji než ve fázi první. Tato fáze, stejně jako fáze třetí, je pro proteinovou dietu velmi důležitá. Kdyby došlo k ukončení diety již po fázi první, tak tělo, které není na sacharidy zvyklé, by začalo hromadně produkovat inzulín a došlo by k poměrně rychlému jo-jo efektu.

 

3. Fixace

Pokračuje v postupném návratu k běžnému jídelníčku s cílem minimalizace rizika jo-jo efektu. Ve skutečnosti jde o mírnější druhou fázi. Poměr sacharidů zahrnutých ve stravě se zvyšuje. Další jedno proteinové jídlo denně je nahrazeno jídlem "normálním". Z hlediska stravovacích návyků ideální, jako oběd nebo večeři. Seznam základních surovin na přípravu "normálních" jídel se rozšířil. Ve třetí fázi k těmto jídlům přibývají i přílohy v podobě rýže, brambor a luštěnin.

Ketodiéta je velmi citlivá na energetické hodnoty v přijímané potravě a především na sacharidy. Pokud si je v jídle dodáme, tak se proteinová dieta stane neúčinná. Například jeden klasický rohlík nebo jedno pivo může ketózu zcela ukončit, protože tyto potraviny jsou sacharidů plné. Nastartování ketózy pak trvá znovu celé 2 - 3 dny. Během celé ketodiéty je nutno se vyvarovat všem potravinám obsahujícím velké množství sacharidů nebo tuků. Jedná se především o sladkosti, cukrovinky, chipsy a slané snacky, pečivo, uzeniny, lahůdky, lihoviny, slazené limonády, džusy a další.

Na závěr je nutné řící že ketodiéta je vlastně takový pohotovostní režim organismu pro přežití. Je proto třeba si uvědomit že rozhodně není vhodná pro každého. Ženy těhotné, kojící, diabetici, lidé trpící chorobami ledvin nebo jater by se měly této dietě rozhodně vyhnout.