Jahody - bohatý zdroj vitamínu C

JAHODY - BOHATÝ ZDROJ VITAMÍNU C

Jahoda (latinsky fragaria vesca), synonymním názvem také zemnice - čerstvé jahody ze zahrádky jsou naprosto neodolatelné, chutné, voňavé a neskutečně lahodné.

Jahody obsahují až 90% vody, jsou tak vhodné jako dietní jídlo. Žádné jiné tuzemské ovoce není tak bohaté na stopový prvek mangan, který zasahuje do celkového metabolismu organismu - důležitý pro tvorbu krve, pro růst a pevnost kostí, vyživuje nervy a mozek, zásobuje barevnými pigmenty vlasy a kůži, povzbuzuje činnost štítné žlázy a podporuje libido. Třísloviny v nich obsažené působí protizánětlivě a antibakteriálně. Ve střevech na sebe vážou těžké kovy a pomáhají proti trávicím obtížím. V jahodách nalezneme ještě mnoho dalších látek, které tělu svědčí. Např. je to kyselina listová (krvetvorba, růst buněk), vitamín C (imunitní systém) a draslík (snižuje krevní tlak, odvodňuje).

 Jahody podporuji krevní oběh, metabolismus, slouží jako prevence proti nádorovému onemocnění, působí diureticky a také jako prevence proti vzniku močových a žlučových kamenů, pomáhají při léčbě srdečních chorob, bojují s nachlazením, blahodárně působí na peristaltiku střev a údajně mají i dobrý vliv na tvorbu testosteronu.

Jahody dokážou zregenerovat vaši pleť. Jsou užitečné zejména při péči o pleť se sklony k akné. Podpoří hojení, zmenší póry a pročistí nevzhledné černé tečky, které můžeme na obličeji pozorovat.

V ČR je mnoho tzv. jahodových plantáží, kde si můžete jahody sami natrhat, popř. si je zde zakoupit již natrhané. Samosběry začínají zhruba na přelomu měsíce května/června a trvají obvykle až do července. Doporučuje se sklízet jahody dopoledne, jelikož jsou již oschlé, ale současně stále lehce podchlazené, což udržuje jejich stav déle čerstvý. Natrhané jahody by se měly umístit do ledničky, či chladné místnosti, aby déle vydržely. Na internetu naleznete seznamy plantáží, můžete si tak najít tu nejblíže k místu Vašeho aktuálního pobytu.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.