Hydratace a dehydratace

HYDRATACE A DEHYDRATACE

Hydratace, česky zavodnění, bilancuje množství tekutin v organismu. Voda je zcela nezbytná pro správné fungování našeho těla a její nedostatek, neboli dehydratace, vyvolává celou řadu nemalých zdravotních problémů. Pro normální fungování lidstého těla je nutné dodržovat pitný režim. Potřeba tekutin je u každého jedince individuální, doporučená denní dávka je cca 1,5 - 2 l tekutin denně. Doporučuje se pít zejména obyčejnou pitnou kohoutkovou vodu, minerální vody, neperlivé stolní vody, ovocné a bylinné čaje, ovocné či zeleninové šťávy (tyto pokud možno ředěné).

Pravým opakem hydratace je stav, který nazýváme dehydratace. Tato hrozí nejen při nedostatečném příjmu tekutin, ale také při jejich zvýšeném výdeji, např. při různých onemocněních, která jsou doprovázena průjmy a zvracením, horečkami, ... Hydratace organismu je nutná také pro lepší vykašlávání hlenů z plic a tím nám ulehčí dýchání. Pitný režim a správná výživa je na předním místě také v nemocnicích a léčebných ústavech.

 

hydratace%20fitday

 

Že jsou tekutiny pro tělo velice důležité, je známá věc, náš organismus je z velké části tvořen právě vodou, a potřebujeme ji tedy pro zajištění a udržení mnoha životně důležitých funkcí. Na dostatečný přísun tekutin je třeba pamatovat stále, nikoli jen v parných dnech. Zapomínají na to zejména senioři. Mladí lidé už se snaží mít neustále lahve s vodou při sobě. Staly se jakousi nedílnou součástí jejich dennodenní výbavy do školy, města, na výlet. U starších lidí je pitný režim často v roli jakéhosi “nutného zla”. Přitom přísun tekutin je třeba zajišťovat neustále. Bez vody trpí celý organismus, především ledviny, ale také cévy, srdce, hlava. Ledviny zajišťují stálost vnitřního prostředí a vylučování škodlivých látek z organismu. Pokud dáme tělu málo vody, ledviny začnou vodou šetřit. V praxi to znamená, že se tvoří málo moči a zahušťuje se. Když tento stav trvá, hrozí pokles krevního tlaku a celkový kolaps organismu. Ještě vážnější problémy mohou nastat při chronickém omezování příjmu tekutin. Problém samozřejmě nastává tehdy, když člověk pít z nějakého důvodu zapomíná nebo tuto potřebu necítí. Toho si všímáme především u starších lidí, a právě ti by si měli přísun tekutin obzvláště pečlivě hlídat.

Existuje nespočet různých doporučení, kolik vody by měl člověk za den vypít. Jak jsme již zmiňovali, potřeba je u každého člověka individuální, ale vždy bychom měli dodržovat jedno pravidlo - nikdy nečekat až na pocit žízně!

Tekutiny nám do jisté míry zajistí i ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody, například vodní meloun, okurka, ředkvičky, rajčata, papriky, broskve, jahody, jablka, hrušky, červená řepa, chia semínka, bazalková semínka, lněná semínka (u smínek platí, že musí být namočena ve vodě), nebo smoothie.

 

dehydratace%20fitday

 

Právě teď nastalo období, kdy začínáme trávit více času venku, sluníčko nás láka do přírody, na výlety, k vodě, více se potíme ... a přiznejme si, kdo má s sebou vždy láhev s pitím? A už se na nás mohou valit zdavotní rizika, jako právě dehydratace, tedy příliš nízký obsah vody v tělě. Pozor musíme dát zvláště u dětí a jak jsme již zmiňovali u starších lidí.

Jaké jsou příznaky dehydratace? Pocit žízně, suchá kůže, sucho v ústech, snížené pocení, únava, slabost, závrať a točení hlavy (zvláště při přechodu ze sedu do stoje), třes nebo zimnice, nižší objem moči (velmi tmavá barva moči), malátnost, náladovost, .... Dehydratace organismu nám také zvyšuje riziko dopravních nehod (jsme méně soustředění, unavení), rychleji stárneme (snižuje se elasticita pokožky, vznikají vrásky), hůře hubneme, ikdyž se tak snažíme (naše tělo zadržuje vodu, vypitím 2 sklenic vody před jídlem zrychlíme metabolismus o 30%).

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.