Detox těla a jeho vliv na hubnutí

Začátek ledna přímo svádí k myšlenkám o změně stravování a začátku cesty k vysněné postavě. Snad každý cítí, že o svátcích a na přelomu roku dostává jeho organismus řádně zabrat. Smažená ryba, bramborový salát, cukroví, alkohol a nedostatek pohybu našemu organismu příliš neprospívají. Pokud se také chystáte udělat něco pro své zdraví, rozhodně se nevyplatí podcenit povánoční detoxikaci těla. Právě nedostatečný nebo vůbec neprovedený detox těla, a tím pádem nesprávně fungující metabolismus, může mnohdy hatit i dlouhodobou snahu o redukci tělesné váhy. 

V důsledku nezdravého či nevyváženého stravování bývá lidské tělo zaplaveno toxiny, které je zapotřebí před zahájením hubnutí efektivně odstranit. Přirozené a udržitelné hubnutí a očista organismu tedy představují vzájemně se ovlivňující procesy.

Správně fungující metabolismus jako základ

To, že optimálně nastartovaný metabolismus mnohem lépe spaluje, si lidé uvědomovali již odnepaměti. Naši předkové zejména na jaře detoxikovali svůj organismus, a to dokonale. Potřebovali se zbavit škodlivin včetně tuků, které se přes zimu v organismu logicky nashromáždily. Jedli proto pouze velmi lehká jídla plná ovoce a zeleniny, bohatá na minerály, vitamíny a vlákninu.

S detoxikací těla ale není nutné čekat až na jaro. Očistu organismu je vhodné podstupovat pravidelně během roku, a to vždy, když cítíme vnitřní nerovnáhu, oslabenost těla či zažívací potíže. 

 

Detox nápis z chia semínek, zelených jablek a hroznového vína

 

Co při detoxikaci vynechat a čemu dát naopak prostor?

Určitě je zapotřebí upozornit na potraviny, jež by se měly při detoxikační kúře vynechat. Zmínit lze kupříkladu červené maso, které silně zatěžuje trávicí systém a nalezneme v něm poměrně velký podíl tuku.

Když už konzumovat maso, za vhodné lze označit krůtí, kuřecí a králičí. Vše by mělo být doplněno bohatými zeleninovými saláty obsahujícími množství antioxidantů. Mezi nejznámější zdroje patří třeba červená řepa, řapíkatý celer, borůvky, ananas a tropické ovoce. Ideální je také přijímání nenasycených mastných kyselin - ty jsou obsaženy především v rybách či avokádu.

Smoothie pro detoxikaci a hubnutí

Nejste milovníkem klasických dietních jídel, a raději byste standardní lehkou stravu doplnili o zdraví prospěšné látky? Dopřejte si detoxikační smoothie plné vitamínů, antioxidantů a bílkoviny.

Vyzkoušet můžete hned dvě zajímavé variace nápojů, které jsou skvělé nejen při redukční dietě.

Recept na detoxikační smoothie s červenou řepou

Tento jednoduchý recept užívá suroviny, které by naše tělo měly zbavit škodlivých látek. Za účelem detoxikace se užívá především červená řepa pro své jedinečné benefity.

Ingredience:

45 g Fit-day protein premium natural

1 menší červená řepa

čtvrtina ananasu

1/2 malé lžičky mleté skořice

100 ml vody

Postup:

Červenou řepu a ananas nakrájíme na menší kousky a vložíme do mixéru. Přidáme odměrku proteinu, vodu a mletou skořici. Pečlivě mixujeme, dokud nám nevznikne smoothie červené barvy, které nejen skvěle chutná, ale především zbaví naše tělo toxinů. Je-li smoothie příliš husté, můžeme přidat vodu.

 

Smoothie s červenou řepou ve skleničce

 

Recept na hubnoucí smoothie s hruškou a zeleným čajem

Příprava tohoto smoothie je obzvlášť vhodná během redukčních diet, jelikož nikterak nenaruší zvolený režim. Naopak účinky programu podpoří a dodá tělu potřebné látky, včetně proteinu.

Ingredience:

45 g Fit-day protein premium natural

lžíce goji

kousek čerstvého zázvoru

1 hruška

100 ml vody

200 ml vychladlého zeleného čaje

Postup:

Hrušku nakrájíme a společně se zázvorem vložíme do mixéru. Přidáme odměrku proteinu a přilijeme vodu a zelený čaj. Pečlivě mixujeme, dokud nezískáme lahodný nápoj krémové konzistence. Hotové smoothie dozdobíme goji.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.