Děti, my a zdravá výživa

Myslíte si, že je důležité vést i naše děti k tomu, aby se snažily jíst zdravě? Co to vůbec znamená? Co se za tím skrývá?

 Vše samozřejmě již z prvopočátku vychází z rodičů, z jejich náhledu na celou věc. Proč? Protože děti, a to především v tom nejmenším věku své rodiče a starší sourozence zcela a v podstatě bez výhrad kopírují - ve většině případů! Takže, jak se k věci postaví rodiče, tak se k ní bude snažit postavit i dítě...

Nejhorší je, když jsou rodiče přesvědčeni o tom, že je nakonec stejně jedno co jedí, protože "nemoci má v sobě každý zakódované - dědičné". "...Však až bude dítě větší a bude mít rozum, tak se samo rozhodne co dělat...!" Uvědomme si, že podle posledních výzkumů je možné svůj zdravotní stav ovlivnit svým životním stylem až ze 30%! To už snad stojí za to, ne?!

"… Je potřeba se pořádně najíst ráno, pak nějaký ten rychlý oběd v práci, ve škole a pořádnou porci na večeři, ať se dobře spí..." Chyba! Věřte, že pokud nebudete mít pravidelnou stravu po celý den (cca. 5x za den), tak Vaše tělo nebude mít správný a pravidelný přísun energie. Vaše tělo se tak stavu přizpůsobí a začne si ukládat energii "na horší časy do zásoby", no a co z toho? Obezita, srdeční problémy, alergie, vysoký cholesterol, nádorové onemocnění... Například obezitu je potřeba řešit už v nejútlejším věku, protože podle statistik přetrvává v dospělosti až v 75%! Proto pravidelný a rozmanitý jídelníček - co Vy, to i děti!

Velice důležitou složkou v denním jídelníčku je snídaně! Jak jsme si již řekli v předchozích článcích, tak náš organismus během spánku nic aktivně nevytváří, odpočívá a tak je veškerá energie spotřebovávaná na udržení chodu vnitřních orgánů apod. Proto snídaně plná energie, která vše tělu doplní a Vás nakopne; je velice, velice důležitá! Pokud se snídaně "odflákne", tak to například u dětí může vést i k bolestem hlavy, vyšší únavě, nepozorností ve škole... A opět, co Vy, to i děti!

Zdravý jídelníček

Svačiny - jedno z nejdiskutovanějších témat současnosti! Víte, že až 23% dětí ve škole vůbec nesvačí?! "Nemám chuť - zase zelenina, co tak raději kus čokolády, kus salámu... :-(, hráli jsme fotbal a pak už jsem to nestihl... :-(, jé, zase sváča!... :-(" Záleží na tom, jak své děti naučíte... není třeba jim dávat pořádné porce, ale raději méně, něco k zasycení, co stihnou třeba i jen "vypít a jít" :-) Pamatujme; co Vy, to i děti!

Odpolední svačina - další diskutované téma! Určitě není třeba, aby odpolední/ podvečerní svačiny byly hutné, pořádně "nás naplnily"… aby se nám nestalo, že se "narveme", tělo vše nestačí zpracovat a co se stane? Opět si vše hezky uloží na pozdější horší časy! Je dobré se zaměřit na potraviny, které se lehce a rychleji vstřebají a přitom nás plně zasytí! Že něco takového neexistuje?! A když ano, tak je to většinou dost nechutné?! Omyl! Uvidíte později...

A samozřejmě pohyb! Můžeme se bavit o zdravé stravě, ale pokud budeme sedět jen doma u televize, nevylezeme ven a nebudeme alespoň trochu aktivní, tak i zdravá strava bude mít jen poloviční šanci u Vás uspět!

To znamená, zdravý jídelníček - zdravá strava, aktivní pohyb = aktivní a zdravý životní styl!

A k otázce potraviny, která Vás zasytí, neuloží se Vám (lehce se vstřebá) a přitom bude i dobře chutnat?! Příště... ;-)