Chutné a zázračné mango!

CHUTNÉ A ZÁZRAČNÉ MANGO!

Mango je lahodné a šťavnaté ovoce s výraznou a osobitou chutí i vůní. Plody mají tvar asi 15 cm velké ledviny a mají celou škálu barev. Od zelené, přes žlutou až po červenofialovou. Že jste ho ještě nikdy neochutnali? Inu, možná váš čas přišel právě teď!

Mango původně pochází z Indie, kde se našly fosilie tohoto ovoce staré 25 až 30 milionů let. V Indii se plody i rostlina těší obzvlášť velké oblibě. Mango je považováno za národní ovoce a jeho strom se považuje za symbol moci a síly. Pro Hindy a buddhisty má dokonce i náboženský význam. Strom se dožívá až 350 let.

 fitday krem

MANGO = PILULKA ZDRAVÍ

Toto tropické ovoce má neobvykle vysoký obsah hned tří antioxidantů – vitaminu C, E a betakarotenu. Všechny jsou nezbytné pro náš imunitní systém a chrání naše tělo před volnými radikály a stárnutím buněk. Nesmíme zapomenout na vitamin A, který je důležitý pro náš zrak, zvláště jako prevence i jako lék proti šerosleposti. Vitaminy A a E podporují obnovu sliznic, proto ho můžeme využít k doléčení rýmy, zánětu hrdla a kašle. Mango patří mezi nejbohatší přírodní zdroje vitaminu B6. Jeho nedostatek se projevuje nervozitou, nespavostí, nesoustředěný a depresemi. Betakaroten, mangan a měď, se starají o zdravou barvu a pigmentaci pleti. Blahodárně působí kyselina pantotenová, která oživuje barvu a kvalitu vlasů a brání jejich nadměrnému vypadávání. Zinek pomáhá proti únavě očí, pomáhá zpevňovat vaziva a zvyšuje libido. Velké množství draslíku působí na vylučování přebytečných tekutin a tuků z těla. Proti problémům se štítnou žlázou bojuje mangan. Kromě toho mango obsahuje vápník a fosfor, které zajišťují zdravé kosti a zuby a srážlivost krve. Pomocník hořčík je důležitý pro zdravé nervy a srdce. Ovlivňuje trávení tuků a kontroluje práci svalů. Krevní tlak a hydrataci organismu řídí sodík. Dalo by se říci, že mango je taková přirozená „pilulka“ zdraví.

Konzumace těchto plodů je ideální i pro lidi, kteří trpí alergií na citrusové plody. Při kombinování manga s tekutinami však můžete mít problém s nepříjemnou bolestí žaludku.  Skvělý recept najdete tady.

 

MANGO JE PROSTĚ VITAMÍNOVÁ BOMBA

Mango je populární tropické ovoce, plod mangovník, které se dnes běžně dá koupit i u nás. Dužina manga je přímo vitamínovou bombou. Chrání konzumenta před nebezpečnými radikály, vznikajícími například ozářením ÚV paprsky procházejícími ztenčení ozónovou vrstvou. 100 g dužiny obsahuje až 5 000 mezinárodních jednotek provitaminu A, tedy betakarotenu, až dvakrát tolik vitamínu C jako citron, jakož i vitaminy skupiny B. Z minerálů si zaslouží pozornost vysoký obsah draslíku, ale i vápníku, hořčíku, sodíku, fosforu a železa. Obsahuje 11-22% sacharidů, 0,7% bílkovin a 0,3% tuků.

Velká pecka zabírá 25-35% hmotnosti plodu a je od dužiny těžko oddělitelná. Semeno chutná jako hořké mandle. Obsahuje až 70% sacharidů, 10% tuku, 6% bílkovin.

 

POMÁHÁ POKOŽCE I PAMĚTI

Nutriční hodnoty manga objevili už i velké kosmetické firmy. Mango dokáže čistit ucpané póry na pokožce. Pokud máte problémy s akné a Vaše póry jsou neustále ucpané, zkuste si vyrobit masku z manga. Udělejte z dužiny kaši, přidejte tvaroh a natřete masku na obličej. Po deseti minutách bude Vaše pleť čistá a bude zářit. Mango však přidejte i do jídelníčku, nakolik Vám jeho pravidelná konzumace rozzáří pleť a Vaše pokožka bude jemnější. Pokud máte problém s udržením pozornosti nebo Vaše děti těžší zvládají učit, kyseliny v mangu posilují soustředění a posilují paměť.

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.