Chia - Mango Pudink

 

Mango, broskev a Superfood Chia-Mango vložíme do mixéru a vymixujeme. Přidáme Chia semínka, zamícháme a necháme zhoustnout. Dozdobíme podle fantazie. 

Mango asi každý známe, ale co jsou to vlastně Chia semínka, o kterých se dnes tolik mluví?

 

 

Chia semínka - super-potravina moderní doby.

 Nenechejme se však zmást. Chia semínka nejsou vymožeností dnešní doby!

Již před 4 tisíci lety je používaly dávné civlizace Střední Ameriky - národy Aztéků, Mayů a Inků. Byla to, vedle amarantu, kukuřice a fazolí, jedna z hlavních potravin jejich jídelníčku. Používaly se dokonce i jako platidlo, nebo k náboženským  rituálům…

 

Šalvěj hispánská.

Je to jednoletá planá bylina asi metového vzrůstu, kde každý stvol má na svém konci malé fialové a bílé květy.

Chia semínka obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin. Tyto esenciální mastné kyseliny jsou nezbytné pro lidské zdraví. Jsou obsaženy ve větším množství zejména v tučných rybách, jako je losos, tuňák, halibut, sardinky, makrely, dále v ořechách apod. Tělo si je bohužel nedokáže vyrobit samo.

Chia semínka mají význam pro správný růst a vývoj (vysoký obsah vápníku - 5x více vápníku než v mléku), snižují riziko kardiovaskulárních chorob, mají pokazatelně protizánětlivé účinky a mohou snižovat riziko vzniku chronických chorob (např. artritida, zhoubné nádory apod.), zlepšují imunitu organismu, paměť a funkci nervového sysému (jsou zdrojem fosforu), snižují hladinu špatného cholesterolu v krvi (LDL) a mnohé další.

 

Chia semínka jsou prospěšná i při zvýšené fyzické zátěži, neboť na sebe váží až 12x více vody, než jaký mají objem. Proto je také již staří Aztékové nazývali “jídlem běžců a válečníků”, dnes “runners food - jídlo běžců”.

Nalezneme v nich také vysoké množství vlákniny (dodávají pocit sytosti, mohou tedy pomoci při snižování nadváhy, jsou vyhledávaným antioxidantem - 3 krát silnější než borůvky), kvalitní rostlinné bílkoviny (obsahují až 16% kvalitního rostlinného proteinu, čímž jsou zajímavé i pro vegetarián a vegany), snižují hladinu cukru v krvi (vhodný doplněk stravy pro diabetiky) a další.

Obsahují vitamíny A, B1, B2, B3, B9, B12, B15 (antistresový vitamín), B17 (amygdalin) naopak neobsahují lepek (!), jsou vhodné i při výrobě kosmetiky (např. Chia olej, který je vhodný na akné, jemné vrásky, hydrataci a podrážděnou pleť).

 

Chia semínka se velice snadno uchovávají a mají i dlouhou trvanlivost. Dají se použít mnoha způsoby, například se přidávaj do polévek, jogurtů, do chleb, kaší, těsta, ale i do salátů nebo do polévek.

Doporučená denní dávka je zhruba 15g.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.