Bílkoviny a aminokyseliny

BÍLKOVINY a AMINOKYSELINY

Kdyby nebylo bílkovin, nebyl by zde ani život. Bílkoviny jsou důležité pro obnovu všech tělesných tkání. Pokud holdujete sportu, bílkoviny jsou základním stavebním kamenem pro vaše svaly - svalovou tkáň. Bílkoviny mají také velký význam při tvorbě enzymů, hormonů a transportu látek, jako poslední posilují imunitní systém. Bílkoviny jsou také zdrojem energie, ovšem ne primarním, přeměna bílkoviny na energii je jev, který vyčerpává váš organismus.

 fitday%20zivocisna%20bilkovina

Bílkoviny se skládají z aminokyslin, určitě jste to slovo slyšeli už tisíckrát, teď už víte, co jsou zač.

 

AMINOKYSELINY DĚLÍME NA:

 

Esenciální - nedokáže si tělo vytvořit samo

Neesenciální - si tělo dokáže vytvořit samo

Semiesenciální  - jsou esenciální jen za určitých podmínek

 

Bílkoviny mají velký vliv na metabolismus a jsou degradovány, proto je nutné je během dne doplňovat. Pokud sportujete musí být přísun bílkovin ještě větší než u nesportujícího člověka.

 fitday%20soja

 

BÍLKOVINY DĚLÍME NA:

 

Živočišné

- bílkoviny kterým se říká plnohodnotné, obsahují všechny esenciální aminokyseliny v poměru, který je pro člověka potřebný. Najdeme je v mase, rybách, mléku, vejci i mléčných produktech.

 

Rostlinné

-jsou neplnohodnotné, jelikož neobsahují všechny esenciální aminokyseliny nebo je obsahují v rozdílném poměru. Tyto bílkoviny jsou obsaženy v luštěninách, obilovinách, ořeších nebo semenech.

 

Osobně zastávám názor, že by se tyto bílkoviny měli kombinovat aby nedošlo k deficitu esenciálních aminokyselin, navíc vaše strava nebude toli jednostranná.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.