Bílkovinová dieta - princip a jídelníček

Víte, co se skrývá pod označením bílkovinová dieta? Přečtěte si, na jakém principu je tento způsob stravování založen, pro koho je bílkovinová dieta vhodná a jaká pravidla je zapotřebí dodržovat.

Na úvod je zapotřebí definovat bílkovinu jako takovou. 

Co je bílkovina?

Bílkovina představuje jednu z hlavních makroživin v naší výživě, pro lidské tělo je tedy nenahraditelná. Ostatně stejně tomu tak je v případě sacharidů, tuků a jiných živin.

Jelikož tělesné bílkoviny podléhají rozkladu a následně jsou znovu vytvářeny v průběhů tzv. anabolických dějů, jejich dostatečný příjem v rámci vyvážené stravy je jednoduše nezbytný, a to nejen v rámci kulturistiky, ale také běžného života a fungování.

 

Živočišná bílkovina Fit-day

Princip proteinové diety

Bílkovinové stravování je založeno na zvýšené konzumaci proteinu a příjmu omezeného množství sacharidů a tuků

Tato dieta je v základu vhodná prakticky pro každého, přičemž mnohými je z dlouhodobého hlediska považována za jednu z nejlepších a nejvyváženějších, je-li dodržen příjem dostačujícího množsví sacharidů a tuků. 

Ve velkém množství článků se lze dočíst, že vysoký příjem proteinu negativně ovlivňuje fungování ledvin, ovšem žádná studie toto tvrzení nikdy neprokázalaBílkoviny mají naopak pozitivní vliv na:

  • strukturální funkce (výstavba a obnova buněk)
  • imunitní funkce
  • nutriční funkce (příjem využitelné energie)

a jsou podstatnou součástí regulačních a metabolických procesů. 

Jídelníček během diety

Proteinová dieta může být založena jak na dostatečném příjmu živočišné bílkoviny (maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, vejce), tak i bílkoviny rostlinné (luštěniny, obiloviny, ořechy, semena, tofu). Rovněž je nutné zohlednit a neopomíjet ani konzumaci sacharidů a tuků, které jsou pro lidské tělo neméně důležité.

Dále záleží, jaké cíle si daný člověk nastaví v rámci pohybu, a kolik prostoru tedy věnuje pravidelné fyzické aktivitě. S vyšší tělesnou aktivitou bude zapotřebí navýšit i proteinový příjem.

 

Žena v parku při běhu Fit-day

Doporučený příjem bílkovin během dne

  • nesportující člověk: 1,0 - 1,4 g/1 kg
  • běžci a cyklisté: 1,2 - 1,6 g/1 kg
  • aerobně sportující člověk: 1,4 - 1,8 g/1 kg
  • siloví sportovci a kulturisté: 2,0 - 2,8 g/1 kg

Poznámka: uvedené hodnoty jsou pouze orientační a mohou se lišit.

Každý člověk by si měl vyzkoušet, jaký denní příjem bílkovin je pro něj optimální a nejlépe odpovídá jeho životnímu stylu a fyzickému výdeji. Kupříkladu vrcholoví sportovci nemají problém příjmout i více než 3 g bílkoviny na kilogram své hmotnosti.

Chcete-li si i vy zajistit dostatečný příjem natolik důležitých bílkovin během dne, můžete vyzkoušet lahodné Fit-day koktejly s vysokým obsahem kvalitní mikronizované bílkoviny, plné 100% přírodních ingrediencí a skvělé chuti.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.